18Lis

Kogo czytamy, gdzie nie zaglądamy i czemu tak mało nas na innych blogach.

Listopad 18, 2015 Nasz punkt widzenia 22

Krótki wpis o społeczności blogowej w której uczestniczymy. Zdecydowanie więcej jest w niej tego czego nie lubię niż tego co mnie do niej przyciąga. Ale zacznijmy od tego kogo czytam systematycznie, oczywiście czytuję o wiele więcej blogów, jednak ze względu na tematykę, czy jakiś podświadomy impuls nie do końca mi odpowiadają, mimo że nie mam im nic do zarzucenia i choć je czytam systematycznie nie są moimi top 7 do których zaglądam z największą ciekawością i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy (kolejność alfabetyczna):

O kilku blogach na pewno zapomniałam – ranking jest z ostatnich kilku tygodni, odkąd mam za dużo czasu i pewnie szybko uzupełnię listę o pozostałe 3 pozycje do pełnej dziesiątki. Także nie znacie dnia, ani godziny kiedy znajdę nagle wpis z Waszego bloga, którego czytałam, a który ze względu na słabą reklamę lub rzadką publikację wpisów mi umknął, albo gdzieś go przeoczyłam.

A teraz: dlaczego tak rzadko komentuję inne blogi:

Ano dlatego, że często nie mam czego po prostu napisać. Wrzucić komentarz: „WOW! Super!”, albo uśmiechniętą buźkę? Nie to nie w moim stylu już wolałabym dać lajka – z jednej strony coś mi się podoba, z drugiej nie mam nic mądrego do powiedzenia. Jestem daleka też od pouczania i moralizowania innych osób nawet kiedy piszą głupoty. Ani nie zmienię ich sposobu myślenia, ani ja się od tego nie poczuję fajniejsza – więc po co – niech sobie piszą te swoje mądrości i módlmy się, żeby nikt ich nie wziął za wzór. Komentuję więc tylko wtedy kiedy mogę napisać coś wartościowego w komentarzu, kiedy nie urażę komentarzem innej osoby i nie wdam się w czczą dyskusję szczekających zza monitora ratlerków. Kolejną sprawą jest to, że często blogi przeglądam z telefonu, gdzie nie na wszystkich blogach da się wtedy dodać komentarz, lub poprostu jest mi ciężko skomentować blog z telefonu, a kiedy już zasiądę do komputera zapominam, że miałam coś skomentować.

SONY DSC

Aaale nudy…

Co mnie odrzuca w blogach?

Wygląd – kolorowy, dosłownie oczojebny i niespójny styl. Długo ładująca się strona. Nieładne, nieostre zdjęcia lub jakieś dziwne obrazki z Internetu. Nieczytelna strona, na której nie wiem jak się poruszać.

Wpisy – blog to są przede wszystkim wpisy, fotoblog – przede wszystkim zdjęcia. Jednak kiedy wchodzę po raz kolejny na jakiś blog, tekstu jest tam na 1/4strony A4, a do tego nawalone emoticonami na końcu każdej linijki, to mimo interesującego tytułu już wiem, że nic ciekawego tam nie znajdę. Kolejne czego nie lubię – nie mam o czym pisać, napiszę o tym co inni. Okej o ile jakieś wyzwania, gry, akcje testowania to tłumaczą, o tyle nie rozumiem powielania wpisów o tym jak pies np.: śpi. Ta sama treść tylko napisana swoimi słowami choć nie zawsze, bo pojawiają się te same stwierdzenia (nawet te same zdania!), podobne zdjęcia… a gdzie oryginalność, pomysł? Dobra ktoś chce powielić post – spoko, ale niech napisze to po swojemu, a nie robi Ctrl+c -> Ctrl+v i zmienia jak cytaty do pracy magisterskiej: to zdanie na koniec, to na początek, tu zmienię lub na albo i mam wpis. O nie… myślicie, że tego nie widać? Widać jak cholera, nawet jak dany wpis był kilka miesięcy temu, a był dobry. Każdy zreflektuje się, że już gdzieś to czytał.

Komentarze –  Ja nie komentuję, chyba że mam coś ważnego do powiedzenia, spora część komentuje tylko po to by zostawić link do swojego bloga – słaby sposób na pozyskanie publiki, ale jak kto lubi. Choć takie zagranie w zupełności rozumiem kiedy blogger prosi o opinię w poście, o Wasz stosunek do sprawy itp; skoro prosi – podziel się opinią na daną sprawę jeśli o niej pisałeś na swoim blogu – w końcu o to prosił. Ale komentarze w stylu „super blog, super pies zapraszam do mnie: link…” no cóż… uśmiecham się tylko i nawet nie zaglądam, ale rozumiem: może ktoś zajrzy. Jednak zupełnie nie rozumiem zagrywek w stylu: skrytykuję Twój post, a potem zostawię link do siebie gdzie pisałem o podobnej sprawie ~ w domyśle moja jest lepsza, ciekawsza ect. Takie zachowanie jest moim zdaniem zupełnym brakiem szacunku do innych bloggerów i próbą podbudowania swojego ego, bo o ile sama krytyka nie jest czymś złym (napisana konstruktywnie), samo zalinkowanie do siebie także, choć jest trochę śmieszne, ale każdy sposób na nowych czytelników jest dobry o tyle zestawienie tych dwóch rzeczy na raz jest niemiłe i bardzo niekulturalne, myślę że nawet nieetyczne o ile pojęcie etyki w blogosferze istnieje.

Ale  koniec goryczy! Poza blogami słodkich dziewczynek w dość młodym wieku i ich nie mniej słodkich piesków (oczywiście nie wszystkich! jednak duża częśc potwroków należy do nich…), które nie piszą postów tylko sms oraz poza pseudofachowcami z przerostem ego, jest mnóstwo wartościowych psich-blogów. Nie trzeba być specjalistą by o czymś pisać, ważne by nie robić z siebie specjalisty kiedy się nim nie jest, a jeśli się nim jest lub kiedy ma się wiedzę o czymś, umieć się podzielić nią lub wyrazić swoją opinię/radę/krytykę – z szacunkiem dla drugiej osoby, która nieobiektywnie ocenia pierwsze sukcesy swojego pupila. Oczywiście duża część jest w czołówce tych które znają i czytają wszyscy, ale są też perełki bez reklamy, bez fanów, pisane dla samej przyjemności pisania, ciekawe i oryginalne.

SONY DSC

To co dziś czytamy?

Co więc powoduje, że dany blog lubię i czytam, a nawet czasem komentuję?

Powtórzę, się ale uważam, że jest to niezwykle ważne i choć sama ideałem nie jestem i popełniam to co mnie wkurza na innych blogach, staram się za każdym razem zrobić coś lepiej. Czasem się nie da, czasem są przeciwności, ale czasem się udaje. Trzeba tylko chcieć!

Wygląd bloga, który nie powoduje mojego oczopląsu po kilku sekundach przebywania na stronie (i storna która daje się załadować na słabym Internecie czy telefonie)

Tekst – spójny, bez emotikon, adekwatny do tytułu, który ma więcej niż kilka linijek. Nie jest pokolorowany (bo o tym nie wspomniałam wcześniej – wiem że niektóre rzeczy warto wyróżnić, ale żeby od razu walić kolorami po oczach?) elegancki, wyjustowany i po prostu czytelny. Ale też i język wpisu – przyjazny, lekki, poczytny – każdy ma swój styl, każdy pisze inaczej, ale jak ktoś stara się pisać pseudonaukowo lub zbyt mądrze to zazwyczaj wychodzi mu to żałośnie, z drugiej stroni nie wszystko można napisać w formie zdań pojedynczych prostych, a emocje wyrazić emotami.

Zdjęcia – adekwatne do treści wpisu, dobrej jakości, w ilości nie zamieniającej bloga w fotoblog, choć jak zdjęcia są dobre lub z ciekawych miejsc jak dla mnie raz na jakiś czas może być ich i 50 we wpisie. Wiem też, że nie zawsze jest to możliwe, aby zrobić dobre zdjęcie, czasem cuda mamy na telefonie, ale jeśli wszystkie zdjęcia na blogu mają być z telefonu, nie ostre, a często nawet nie ładne, to może lepiej ich nie dawać? To samo dziwne grafiki z Internetu, nie koniecznie związane z treścią wpisu czy blogiem. Okej, czasem jakiś fajny rysunek dobrze coś podsumuje, ale kiedy piszemy np.: o porannym spacerze i dajemy do tego obrazki z Króla Lwa… i to po każdym akapicie… to chyba coś nie tak.

Twórcy bloga – to bardzo duży aspekt. Twórcy „Ą-Ę” z przerostem formy nad treścią, nie dający wyrazić swojej opinii w komentarzu, lub nie odpowiadający na komentarz, jeśli ten nakłania do dyskusji – nie zatrzymają mnie jako czytelnika.  Może źle to ujęłam  – chodzi o to, że za monitorem też siedzi człowiek, należy odnosić się do niego z szacunkiem i uszanować inne zdanie, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. No i trzeba rozróżnić dyskusję od narzucania komuś swojego zdania i poglądu. Nie każdy potrzebuje moralizowania i rad, chyba, że o nie prosi. Także szacunek innych osób to podstawa, o której spora część zapomina. Ja wiem, że zasada pozyskiwania czytelników jest taka: skomentuj, to oni zajrzą do Ciebie. Ale skomentuj z głową – na hejta nikt mądry nie odpowie, nawet hejtem, na komentarz: „Super blog, zapraszam do siebie” również nie, chyba, że takim samym komentarzem. Także szanujmy się (tutaj także – nie kopiujmy, albo chociaż napiszcie, kto Was zainspirował do tego), czytajmy się wzajemnie, a będzie o wiele milej i przyjemniej.

SONY DSC

Matka, Ty pewna jesteś?

Na zakończenie: jedyna, niepowtarzalna możliwość zareklamowania się u mnie! Jeśli uważasz, że Twój blog spełni moje oczekiwania – zostaw link. Chętnie zajrzę i możliwe, że dopiszę do listy czytanych przeze mnie blogów. Odważysz się? Jeśli natomiast bedzie to blog z serii „tych które mnie przerażają”… to uszanujcie moją psychikę i nie wysyłajcie mi takich potworków.

Ogółem: 530, dzisiaj: 1