21Lis

Kundel bury – fajny pies!

Listopad 21, 2017 Nasz punkt widzenia , 22

Nigdy nie zakładałam, że będę miała kundelka, ba! Nigdy realnie nie myślałam o psie innym niż owczarek niemiecki. Oczywiście były zachwyty różnymi rasami, do tej pory są psy, które wizualnie bardziej podobają mi się niż owczary, ale zawsze po analizie cech rasy i moich oczekiwaniach wynik jest ten sam – owczarek niemiecki.

Kiedy w naszym domu pojawiła się Ela, łudziliśmy się, że będzie owczarkiem, choć weterynarz nie pozostawiał nam złudzeń, że z budowy to bliżej jej do teriera. Z czasem jak Elka dorastała i zaczęła rosnąć jej broda, a futro przypominało drucianą szczotkę, zastanawialiśmy się, czemu los pokarał nas tak brzydkim psem. Kiedy moje rozpaczliwe próby „uczłowieczenia” jej i obcięcia brody przyniosły opłakany efekt, wspólnie uznaliśmy, że pozostaje nam zaakceptować tą brodatą sukinię taką jaka jest. Na szczęście najbrzydszy szczenięcy i podrostkowy okres miną, a my cieszymy się brodatym psem, który nie jest wcale tak brzydki jak się zapowiadał.

Ela jest bardzo przeciętnym kundlem, może nie z tych najbrzydszych, ale na pewno nie jest psem, za którym ludzie obejrzą się na ulicy i uśmiechną na jej widok. Jest przeciętnym, brodatym psem, o przeciętnym umaszczeniu, bez niczego niezwykłego. Ani nie jest to budowa charta, ani niespotykane kolory, piękne niczym u papilona uszy, czy fikuśnie zakręcony ogon. Nie wyróżnia się niczym.

Wiele osób kocha kundelki, świadomie wybiera je na tle rasowców czy to z miłości do mixów, czy też w sprzeciwie dla hodowli. I wszystko fajnie, ale do czasu, kiedy ktoś akceptuje swój wybór. Bo coraz częściej ludzie szczycą się tym, że mają kundla, skandują hasła adopcyjne, a potem, mam wrażenie, zazdroszczą opiekunom rasowych psów, że mają trochę łatwiej w pewnych sferach, bo ich pies jest „modny”.

Ja jestem świadoma tego, jak mój pies wygląda i wiem, że Ela nigdy nie będzie tak zwracała na siebie uwagi jak, Donner i tego nie oczekuję. Zabawne jest za to obserwowanie konkursów, w których po ogłoszeniu wyników pojawiają się zrozpaczone głosy, że znowu ktoś nie wygrał, bo ma kundelka. Doprawdy? Myślę, że rasa nie ma tu nic do rzeczy, ale nie ukrywajmy pies rasowy lub w typie rasy zawsze wygląda lepiej. Oczywiście mamy wiele pięknych kundelków, które świetnie wyeksponowane na zdjęciu, które będzie dobrze skadrowane i odpowiednio podrasowane spodobają się o wiele bardziej niż białoczarny pastuszek. Ale nie ukrywajmy, mając obok siebie piękne eksteriery i przeciętne psy w typie typowego wioskowego Chapsa każdy z nas stwierdzi, że tamte są ładniejsze. I nie ma w tym nic złego. Nie dyskryminujemy kundli. Po prostu jesteśmy nauczeni jak powinien wyglądać idealny pies w tym, czy w innym typie i to nam się podoba. Oczywiście jeszcze możemy rozpatrywać co komu się podoba bardziej, czy to będą molosy i boksery, pastuchy, czy małe urocze pieski do towarzystwa. Jedno jest pewne, psy rasowe są pewnego rodzaju towarem ekskluzywnym, który chce się mieć, którego się pożąda. Bo raczej nikt z nas nie marzy o przeciętnym lekko za długim, krzywołapym i burym kundlu.

Czy taki kundel jest czymś złym, czymś gorszym? W żadnym wypadku! Nie różni się wewnątrz niczym od championa psiej wystawy. Kocha i cierpi tak samo. Ale tak samo, jak musimy zaakceptować pewne ograniczenia fizyczne naszych psów czy predyspozycji w pracy, tak samo musimy zaakceptować to, że inne wzorce podobają się ogółowi. I nie trzeba wcale daleko szukać, by zdać sobie sprawę, że tak jest na każdym kroku. Dlaczego podobają nam się konkretne cechy urody u innych osób, a innym zupełnie przeciwne? Dlaczego wybieramy tą, a nie inną bluzkę. Na to, co nam się podoba składa się wiele czynników, jednym z nich jest na pewno moda, bo któż nie chce być modny, ale inną kwestią jest to, że większości podoba się szeroko pojęte „piękno” – zdefiniowane, wyuczone, ale jednak „piękno”. Więc pewne określone grupy psów będą uprzywilejowane, bo się dobrze sprzedają, bo ludzie chcą je oglądać. I nic tego nie zmieni i nie ma w tym absolutnie nic złego! Zarówno pod względem psów, jak i jakości zdjęć. Bo każdemu kto coś daje zależy na informacji zwrotnej w postacie dobrego zdjęcia i ładnego modela – „piękna”. Bo to nakręci kolejnych nabywców. Zdjęcia robione więc Nokią 3310 nie mogą być pozytywnie oceniane, nawet jeśli będzie na nich champion świata eksterierów. Z drugiej strony, nawet dość pospolite zdjęcie pięknego psa, o szczęśliwym wyrazie pyska, będzie lepiej odebrane, niż wyciągnięty z kojca, brudny kundelek, wyglądający jakby za karę „pozował”, mimo, że uwieczniony aparatem za kilka tysięcy, bo nikt nie lubi smutnych zdjęć, jeśli nie mają oddać niedoli i smutnego losu nieszczęśnika, by chwycić nas za serce.

Także, zanim powiemy, że znowu wszędzie są „te same rasowce” i nikt nie zwraca uwagi na kundelki, spróbujmy najpierw pokazać piękno naszego przeciętnego psa. Bo nie sposób zrobić dobre zdjęcie pięknemu zwierzęciu, ale oddanie piękna w psie przeciętnym lub nawet brzydkim do dopiero wyczyn! Inna kwestia – popatrzmy krytycznie na nasze zdjęcia. Wbrew pozorom na zdjęciu od razu widać, czy pies czuł się dobrze podczas sesji, czy był zestresowany lub smutny. Wiele osób o tym zapomina, a chyba obustronna radość ze wspólnego spędzania czasu powinna być sednem robienia zdjęć… Ale najważniejsze jest to, że tak naprawdę nikomu nie musi podobać się nasz pies, bo to nasz pies – nie innych i nie mamy go dla szpanu i fajnych fotek – prawda? A może się mylę i próżne połechtanie naszej dumy w jakimś konkursie fotograficznym za pół kilo karmy, jest ważniejsze niż, może niezbyt urodziwa czterołapa przyjaźń oddająca Ci codziennie serce.

Ogółem: 525, dzisiaj: 1