11Sty

Motywacja Spacerowa

Gorący wpis, który urodził się w mojej głowie po pytaniu jednego z czytelników: „Jak zmotywować się by wyjść z psem na spacer”. W pierwszej chwili uznałam, że ktoś mnie wkręca lub robi sobie żarty, potocznie mówiąc trolluje. Później zaczęłam się zastanawiać, że może problem jest głębszy? Może pies ciągnie na spacerze, jest agresywny albo ma inny problem dlatego brakuje motywacji? Ostatecznie okazało się, że brakiem motywacji był ogród do którego psiak był wypuszczany. W pierwszej chwili dosłownie zbaraniałam, no bo o co chodzi? Co to za problem? Po prostu wstaję i idę, o jakiej motywacji my mówimy i co ja mam pomóc? Szczególnie, że tego dnia wybierałam się na siódmy spacer z powodu zapalenia pęcherza u Donna, a ktoś nie mógł wyjść na jeden. I nagle doznałam olśnienia. To co dla mnie – psiarza, zafiksowańca na punkcie psów jest czymś oczywistym dla ludzi normalnych jest skrajną głupotą. Psi mugole mimo, że kochają swoje psy nie są aż tak wkręceni w całą otoczkę jaką są psie potrzeby, behawioryzm, zoopsychologia, szkolenia, sporty ect., ect. które dla nas są podstawą psiej egzysencji. Nie ma w tym nic złego i nie można patrzeć na takie osoby jak na dziwne zjawiska, bo tak naprawdę to my – psi szaleńcy-zapaleńcy nie jesteśmy do końca normalni. I to co dla mnie jest oczywiste, okazuje się, że dla większości świata nie. I nie mówię tu już tylko o spacerze. Więc dziś o motywacji spacerowej, o spacerowych faktach, mitach i moich propozycjach zmotywowania się i dlaczego warto:

SONY DSC

Szybko, szybko biegnijmy w las!

Jak pisałam wcześniej – nas psiarzy motywować nie trzeba. Znamy potrzeby psa, wiemy jak je zabezpieczyć i czego potrzebuje nasz pies. Jest to dla nas coś oczywistego, przy okazji frajda i zabawa, okazja do pracy z psem i niech każdy dopisze co jeszcze. Dla mnie chwila samotności, czasem na przemyślenia, psychicznym relaksem którego nie da mi ani książka ani telewizor. Są ludzie którzy psich potrzeb nie znają, mimo to muszą wychodzić z psami, bo mieszkają np. w bloku i jest to po prostu kolejny obowiązek. I są osoby, które nie wiedzą o czym piszę, bo pies ma ogród i nie ma problemu, a wymysły psiarzy z tymi spacerami są ich kolejną fanaberią.

Ogród jest niesamowitą wygodą, o czym pisałam we wpisie blok, a dom z ogrodem. I skłamałabym mówiąc, że sama codziennie wychodziłam z psem. Były dni, że byłam tak zmęczona po pracy, że nie wychodziłam, były dni kiedy lało lub było minus 20 stopni i też nie wychodziłam, wtedy ogród był dla mnie zbawieniem. Kiedy wstawałam do pracy, a nie godzinę wcześniej by wyprowadzić psa. Ale mimo tej wygody i chwilowego lenistwa, pies był raz dziennie na spacerze, bieganiu ze mną lub przy rowerze. Obowiązkowo w weekend wybieraliśmy się na jakiś 2-3 godzinny spacer. Do tego dochodziły ćwiczenia w ogrodzie czy to na przeszkodach czy to z frisbee, liczne kursy, seminaria, spotkania z psiarzami. Nawet nie przychodziło mi do głowy, by całym światem psa był ogród. Oczywiście większość czytających to osób pewnie wychodzi z takiego samego założenia, ale to nie jest oczywiste. Wystarczy poczytać psie grupy. Kilka razy w tygodniu na Owczarkowych grupach pojawia się pytanie „czy psu wystarczy duży ogród„czy muszę wychodzić z psem skoro może wybiegać się na ogrodzie” „na ile powinienem wychodzić z psem – pies ma ogród”

SONY DSC

Że ja nie wejdę?!

Kilka faktów:

pies spędzający całe życie w ogrodzie nie różni się niczym od psa siedzącego w kojcu. – głupota? A czym się różni duży kojec od ogrodu? Te same znane kąty, te same drzewka, te same zapachy. Powiecie pies w ogrodzie się wybiega. Guzik! Już wcześniej o tym pisałam w wyżej wspomnianym wpisie dotyczącym życia psa w bloku i w ogrodzie. Pies sam z siebie się nie wybiega. Owszem pogoni kogoś wzdłuż płotu, ale na tym jego aktywność i wybieganie się kończy. Bez nas, naszego zainteresowania, czasem przymusu w postaci rzuconej piłki pies się nie wybiega. Nie przemawia to do Was? A lubicie ZOO? Część tak, część stanowczo zaprzeczy – zwierzęta w klatce się męczą. Ale przecież te zwierzęta mają olbrzymie wybiegi, większe czasem niż nasze działeczki. I co? One się tam męczą, a nasz pies w działce-klatce się nie męczy?

potrzeba eksploracji terenu – czyli zwiedzania, wąchania, poznawania otoczenia, dowiedzenia się co dzieje się na dzielni, zmiany myślenia z „to znam, to znam, spoko wszystko bez zmian” na: „tu przeszedł kot! tam przeszła sarna! a tu leży ciekawa kupka, u mnie takich nie ma! Patrz, patrz, a to drzewko obsikało kilka psów, mogę i jak? Prooooszę!”. To wszystko jest dla naszego psa wielkim placem zabaw. Sklepem z grami komputerowymi dla nerdów, sklepem z zabawkami dla dzieci, nie wiem jak bardziej obrazowo można to przedstawić. Czymś czego ogród nie gwarantuje.

nowe bodźce – macie super psa, grzeczny, kochany, opanowany i nagle sytuacja zmusza Was by gdzieś z nim wyjść i co? Pies zamienia się w bestię? Nagle rzuca się na ludzi, ucieka przed samochodami, przestaje przychodzić na wołanie, a super wyćwiczone siad nie działa. Dlaczego? Dorosły, idealnie ułożony pies, co się stało? A pies czuje się jak Mowgli z Księgi Dżungli lub Tarzan, wyrwany z bezpiecznego miejsca, które znał i rzucony w obcy, przerażający, miejski świat. Zapominamy, że to co dla nas jest oczywiste, dla naszego nieobytego psa jest przerażające. Szum, huk, ludzie… ale i w lesie nagle czuje ZEW. Tu pogoni sarnę i zapomni co to znaczy do mnie, to się gdzieś zwącha i zapomni o Panu. Nagle znalazł się w raju. Nic dziwnego, że nagle nasz pies głupieje skoro tyle dookoła się dzieje, a w ogrodzie było po prostu nudno.

SONY DSC

Na spacerze można też się bawić!

-ruch – jak napisałam wyżej – pies sam się nie wybiega, a spacer czy truchtanie, pozwala utrzymać stawy w dobrej kondycji, dotlenić organizmy, poprawić trawienie, pracę serca – nie wspominając o udowodnionych badaniach, z których wynika, że bieganie dla psa jest jak narkotyk – uwalnia wówczas w jego organizmie endorfinę – hormon szczęścia. Ale nie tylko – faktem jest, że znudzony i sfrustrowany pies jest: niegrzeczny, niszczący, dokuczający i męczący. Ale choćby nie wiem jak i co trenować z psem biegać godzinami po torze, robić sztuczki, paść owce, ciągnąć ciężary, ale robić to w znanym do porzygu przez psa terenie i robić tylko jedną i tą samą rzecz, choćby pies to kochał i był do tego stworzony, szybko stanie się to dla niego codziennością, a monotonny, jednostronny trening nie zapewni wszystkich potrzeb psa. Oczywiście jest super sprawą, kiedy nie mamy możliwości wyspacerować psa, sama kiedy leję wychodzę z psem tylko na szybkie siki, i męczę go w domu, czy to nauką durnych sztuczek, czy szukaniem, ale nie jest to metoda na co dzień.Najlepszym przykładem niech będą panowie z umiłowaniem chodzący na siłownie. Robią coś, i wygląd na to wskazuje, wyciskają nie wiadomo ile na siłce, ale kiedy przychodzi co do czego – zrobić jakąś pracę fizyczną, pójść w góry itp., wielcy, wydawać by się mogło, silni i zaprawieni w boju mężczyźni wymiękają zalewając się potem. Trochę podobnie jest z psami, z którymi coś robimy, ale tylko to i tylko w jednym miejscu, uznając, że zmęczenie psa pracą fizyczną i psychiczną zwalnia nas z obowiązku spaceru.

No ale to są oczywiste oczywistości, podstawy wiedzy dotyczące posiadania psa. Jak więc zmotywować się do spaceru, skoro podstawowe potrzeby psa do nas nie przemawiają? Jak zmotywować się do spaceru, kiedy nie potrafimy sami zmotywować się do regularnych ćwiczeń, czytania książki, pójścia do kościoła czy innych rzeczy które dotyczą nas bezpośrednio. Jeśli sami nie zmienimy swojego myślenia i podejścia to nic nas nie zmotywuje, można spróbować kilka przykładów, które podaję poniżej takich wymyślonych na szybko, ale są to tylko pomysły, które nie rozwiążą problemu motywacji… lub nazwijmy to po imieniu – lenistwa.

SONY DSC

Donner & Wiarus

-znajdź przyjaciela – w grupie raźniej. Zacznij wychodzić na spacer ze znajomymi, mężem, żoną, chłopakiem, dziewczyną, dzieckiem czy rodzicem. Nie wychodź sam skoro nie masz motywacji. Wyjdź z kimś z kim miło spędzisz czas, porozmawiasz, pożartujesz. Poszukaj znajomych psiarzy, bo nikt nie zrozumie Cię tak jak inny psiarz. Psi przyjaciel jest najlepszą motywacją, bo psy są zajęte sobą, a my mamy kogoś do rozmowy.

-zacznij coś robić – jeśli nie możesz zmotywować się do regularnych ćwiczeń, niech zrobi to pies. Zacznijcie biegać, jeździć na rowerze, maszerować. Szukajcie szlaków turystycznych, wyznaczajcie sobie trasy, zadania, cele do pokonania. Może rozpocznijcie zwiedzać region? Wkręćcie się w coś wspólnie. Może faktycznie jakieś sporty, ale tu łatwo o wymówkę… nie ta rasa… sprzęt drogi… ja się nie znam… – ale czemu od razu chcecie być profesjonalistami? Zacznijcie. Spróbujcie. Zapytajcie – ktoś Wam powie jak zacząć, lub zacznijcie „po omacku’ nic się nie stanie, a kupno sprzętu, czy ‘nowej zabawki’ nie zmotywuje Was do pracy. Popatrzmy obiektywnie ile w naszych domach leży rzeczy, które miały nas zmotywować do czegoś? Zmotywowały? Potrzeba sprzętu czy wiedzy nie jest wymówką, do prostego biegania, czy spacerowania.

znajdź pasję – zacznij prowadzić bloga lub fanpage, kręć filmy na YT, niech coś zmotywuje Cię do systematycznych relacji. Kochasz fotografię? Fotografuj spacery psa, lubisz bawić się grafiką – rysuj jego przygody, kręć filmy, pisz anegdotki. Dziel się tym z innymi i nie zawiedź ich, choćby czytała to jedna osoba.

SONY DSC

Elementy posłuszeństwa w każdych warunkach

a może wyzwanie? – Z nadejściem nowego roku psią blogosferę zalały pomysły na psie wyzwania i psie postanowienia. Jeśli ktoś sam nie jest w stanie wymyśleć co chce robić z psem lub zmotywować się do tego, może warto wziąć w nich udział? A wybór jest olbrzymi: zrobienie tysiąca kilometrów w 2016 roku, nauczenia psa kilkudziesięciu nowych sztuczek, zaczęcie biegania, czy bardziej skomplikowane „programy treningowe”.

-po prostu wyjdź – nie wmawiaj sobie, że nie masz motywacji, nie usprawiedliwiaj się, nie szukaj wymówek, nie odkładaj tego na jutro. Po prostu zamknij komputer, czy facebooka, zapnij psu smycz i idź, nawet na dziesięć minut. Trzeba zrobić pierwszy krok.

Oczywiście to tak pięknie brzmi w teorii, zatem mam pomysł na jeszcze jeden test. Spróbuj przeżyć kilka dni tak jak Twój pies – najlepiej weekend, zaczynając w piątek po pracy/szkole do poniedziałku rano. Naszykuj sobie wszystko wcześniej, posprzątaj, przygotuj jedzenie – tak byś nie musiał robić nic. Zupełnie nic. Odwołaj zajęcia dodatkowe, spotkania z przyjaciółmi. Odłącz telewizor, komputer, Internet. Wyłącz telefon. Nie zaglądaj do książek i gazet. Nie rób nic co sprawia Ci przyjemność lub jest Twoim obowiązkiem. Nie rysuj, nie fotografuj, nie pisz, nie przygotowuj jedzenia (zadbaj by mieć gotowe) nie zmywaj, nie sprzątaj. Ogranicz się do przestrzeni jaką ma Twój pies – dom i ogród – nie wychodź poza posesję, nie rozmawiaj z sąsiadami! A jedyne rozrywki jakie możesz mieć to tylko zabawa z psem, ale nie więcej niż zwykłego dnia. Przeżyjesz ten weekend? Dasz radę? Wtedy zrozumiesz jak czuje się Twój pies bez spacerów. Sama zabawa, nawet najfajniejsza nie zapełni mu całego dnia. Pies nie ma telewizora, nie korzysta z Internetu, nie czyta książek i nie ma pasji, ani rodziny z którą pogada, kiedy już kompletnie nie ma co robić. Pies ma Ciebie i Ty musisz zapewnić mu radość i pełnię życia, a nie tylko przeżycie go, czy też przespanie. Więc nie tłumacz się, że nie masz czasu – miliony ludzi na świecie też go nie mają, co więcej nie mają ogrodu, by wypuścić psa i rozwiązać problem. A mimo to trenują z psami, robią coś z nimi, mimo że się nie chce. Ale skoro powiedziało się A – decydując na psa, należy powiedzieć i B –nie tylko mieć psa, ale żyć z nim.

I na zakończenie słowo o jakości spaceru. Nie ma złych spacerów, hejtowanie kogoś, że wychodzi trzy razy dziennie na 5-10 minut nie jest dobre. Wychodzi – dobrze, że wychodzi. Czasem zdrowie, czas, brak cierpliwości do psa nie pozwalają na inne spacery. Owszem jest to dalekie od powiedzmy idealnego minimum, ale to nie znaczy, że ktoś nie kocha psa, co niektórzy starają się sugerować. Ja wyznaję zasadę dystansową -dziennie w sumie zrobić minimum 7km, są osoby które w spacerze kierują się czasem – ja tak robię w weekend, czyli wziąć psa minimum na 2h, w las. Są osoby nie uznające spacerów na smyczy, są osoby dla których dobry spacer to wybieganie się psa po lesie za sarnami (o moim stanowisku w tej sprawie przeczytacie we wpisie Pies w lesie na smyczy?, ale nie to jest sednem) – chcę uzmysłowić wszystkim nie do końca zdecydowanym, że pojęcie idealnego spaceru nie istnieje. Spacer ma sprawiać frajdę i nam i psu i nie trzeba patrzeć i sugerować się innymi. Nasz spacer – nasza sprawa. POWODZENIA!

SONY DSC

I powydurniać się można

Ogółem: 1 561, dzisiaj: 1