7Lut

Smutna prawda o konkursach i testach.

Od dłuższego czasu z coraz większym zniesmaczeniem obserwuję większość konkursów i akcji promocyjnych na rynku zoologicznym. Można by od razu zakończyć temat na zasadzie: „Skoro Ci to nie odpowiada, to nie bierz udziału” albo „Skoro masz tyle zastrzeżeń, to czemu się zgłaszasz”. Szczerze? Zgłaszam się, bo jednak czasem pojawiają się wartościowe produkty, warte zagrania o nie, lub na tyle interesujące, że wygrywając je, mogę je poznać, bo prawdopodobnie nie zdecydowałabym się na ich kupno lub po prostu mnie na to nie stać.
Temat trudny, bardzo indywidualny i drażliwy. Nie wiem czy dobrze, że go poruszam, ale chyba muszę po prostu podzielić się z Wami tymi przemyśleniami. Nie odbierajcie tego jako jakiegoś przymusu czy wytycznych jak postępować. Ja dzielę się tym co widzę, co mi się nie podoba i na co się nie godzę. Ale każdy postępuje indywidualnie i tego należy się trzymać. Jednak to nie zmienia faktu, że widzę co się dzieje w psiej blogosferze i jak ludzie, a przede wszystkim blogerzy są traktowani lub dają się po prostu traktować – świadomie bądź nie…  W związku z tym coraz częściej nie podchodzę już do takich akcji poszukiwania testerów czy zwykłych konkursów, bo bloger nie jest odbiorcą, do którego jest kierowana akcja, za to jest formą reklamy i dziwi mnie, że osoby będące w psiej blogosferze dużo dłużej ode mnie ciągle dają się sprzedać za próbkę karmy, nie widząc tego, o czym dziś napiszę, ale po kolei.

A do tego wpisu zainspirowała mnie jedna sieć, która niedawno organizowała pewien konkurs i w jednym z wpisów żaliła się na niewielką ilość uczestników w ich świetnym konkursie. Dodam, że do wygrania były próbki karm po 200g, a wymagania: polajkowanie profili, udostępnienie fanpagu i plakatu oraz zaproszenie minimu 5 osób. Sposób wyboru? Największa ilość lajków. Więc chyba wszyscy wiemy czemu chętnych nie było.

Zacznijmy zatem od konkursów na Facebooku:

Nie każdy wie, że konkursy na Facebooku mają jasno określone zasady Facebooka. Między innymi takie, że trzeba zastrzec, że Facebook nie ma z nimi nic wspólnego, że konkursy nie mogą ingerować w tablice uczestników (nie można zmuszać do udostępniania), losowania podlegają grom hazardowym i muszą być zgłoszone oraz powinna być powołana na czas losowania komisja do gier i zakładów i tak dalej. A w rzeczywistości konkursy na pyskobuk służą do nabijania laików organizatorom i sponsorom, poprzez wymóg lajkowania i zapraszania znajomych. Nie jest to niczym złym o ile idzie się na ilość odbiorców, a nie ich jakość, ale to już jest indywidualna kwestia każdego organizatora konkursu. Osobiście, nawet jeżeli organizator wymaga polajkowania i udostępniania, bardzo często po zakończeniu konkursu (niezależnie od wyników) odlajkowuję taką stronę i usuwam post z udostępnieniem konkursu, bo po co mam robić komuś darmową reklamę i po co mi „nowości” z jego strony skoro poza konkursem to ona mnie zupełnie nie interesuje? Ktoś powie: „To tylko banner, często przecież udostępniasz różne rzeczy”. Tak, to prawda często udostępniam rzeczy, którymi chcę się podzielić, bo uważam je za ważne, śmieszne lub idiotyczne, plakatu konkursowego, gdyby nie obowiązek konkursu, nie udostępniłabym, no bo i po co? Więcej uczestników to mniejsze szansa, że wygram i po co mam kogoś reklamować za free, a ostatecznie zaśmiecać sobie fanpaga? A pamiętajmy, że udostępniając coś, robimy komuś darmową reklamę, a często nawet zupełnie z naszego punktu nieopłacalną. Przykładowo, sklep, w którym możesz wygrać próbkę karmy ma 300 polubień, więc robi konkurs, żeby nabić sobie lajki. Twój fanpage ma 2000 polubień w efekcie czego reklamujesz jakiś tam sklepik, a reklama u Ciebie dociera do dużo większego grona odbiorców. A co w zamian za to masz? Materiał promocyjny, który jest zazwyczaj darmową próbką, o ile go wygrasz, bo przecież możesz nie wygrać. Widzisz już jak przyfrajerowałeś? Pamiętasz, jak ciężko było zdobyć pierwszych odbiorców i się wypromować? Chyba nikt Cię chętnie nie udostępniał, mimo że miałeś świetny fanpage i blog, a nie jakiś tam sklepik. Zbierałeś swoich fanów latami, a tu? Jeden, drugi, trzeci konkurs i sklepik noname, za bezpłatne próbki po kilku miesiącach ma kilka tysięcy fanów i odbiorców i patrzy na Ciebie, kiedy potrzebujesz udostępnienia akcji lub czegoś ważnego, jak na nieproszonego petenta, bo kim Ty dla niego jesteś, jakimś śmiesznym bloggerkiem niewartym uwagi.

IMAG2399

Ale to najmniejszy problem. Największą zmorą w blogosferze jest to, że my blogerzy się nie szanujemy. Ja wiem… wszystko rozumiem… też skakałam ze szczęścia za pierwszym razem, kiedy jakiś sklep zaproponował mi barter. Czułam się wtedy taka ważna, taka doceniona… zajebista wręcz. (Potem się okazało, że „wyróżnionych” było kilkunastu innych co dostali to samo…) Wzięłam produkt za kilkanaście złotych z pocałowaniem ręki, napisałam świetną recenzje, spędziłam kilka godzin na obróbce zdjęć, udostępniałam na Facebooku, Twitterze, Insagramie… produkt wart niecałe 20zł. I tak jeden, drugi, trzeci i nagle powiedziałam sobie stop! Po cholerę mi kolejna piłka, która nie różni się niczym od trzech ostatnich? Co mogę o niej więcej napisać niż o tamtych? Mam się powtórzyć? Po co mi to? Ostatecznie chyba po to, by oddać produkt jakiemuś innemu psu, który nie ma piłki, bo mój ma ich nadmiar, więc po co mu kolejna? Odechciało mi się takich akcji, kiedy oferowany jest mi produkt dla mnie zbędny lub niewarty wkładu mojej pracy, więc zaczęłam odmawiać lub proponować zrobienie tego odpłatnie, ale to już dla firm było nieopłacalne, mimo że nieświadoma wtedy jeszcze swojego potencjału chciałam grosze… Bardzo szybko zdałam sobie jednak sprawę z tego, że firmy wykorzystują bezczelnie bloggerów. Dając im byle guano z którego cieszymy się, jakby było to nie wiadomo co, robiąc im olbrzymie reklamy i promocję. No bo popatrzmy obiektywnie, co zazwyczaj dostajemy? Coś, co nie schodzi z półek magazynów. Rzadko jest to spersonalizowane dla naszego psa, jego potrzeb i predyspozycji. Patrząc czasem na maile, wcale bym się nie zdziwiła, gdyby te firmy nie zadały sobie trudu, by sprawdzić jakiego mamy psa, bo po prostu mają listę blogów i szukają tych, co im to zrobią za darmo i bez „ale”. Przodują tu testy karm dla psów, gdzie każdy tester dostaje 1,5-2kg (o ile nie próbki) i firmy żądają rzetelnej, obiektywnej recenzji karmy… tak… może dla yorka starczy to na dłuższy czas, ale jak zrecenzować obiektywnie karmę, kiedy 2kg starczają na 5dni? Tyle to się nową karmę do diety psa wprowadza, więc jak można ją ocenić, jej wpływ na psa, wady i zalety? Bo albo pies się pochoruje, z powodu drastycznej zmiany diety i od razu karma będzie skreślona, albo z powodu zbyt krótkiego stosowania nie zdążą pojawić się żadne niepokojące skutki uboczne lub pozytywne wpływy. Ale kogo to interesuje? Firma ma reklamę – ma. Najczęściej pozytywną, bo większość z nas czuje się w dziwnym, niezrozumiałym dla mnie poczuciu obowiązku, że jeśli coś dostali to muszą to pochwalić. – Nie muszą.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, powiedzmy sobie szczerze – w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni temu co się dzieje. Raz dlatego, że dajemy na to przyzwolenie, bo niewielu z nas potrafi powiedzieć „nie, dziękuję nie jest to warte mojej pracy”, dwa – dlatego, że potrafimy pisać świetne recenzje, ale bardzo często olewamy firmy, które nam zaufały, pisząc recenzje na „odczep się”, kopiując opis ze strony producenta, który stanowi 90% recenzji, a 10% to jakieś marne zachwyty nad produktem. Tak jak my traktujemy firmy, tak one traktują nas, choć wielu z nas – bloggerów – mimo wszystko robi to dobrze i profesjonalnie, za co nie jesteśmy należycie docenieni. Oczywiście nie piszę o wszystkich firmach, wiele jest na prawdę porządnych i uczciwych. Piszę bardziej o sklepach, które idą na ilość, a nie na jakość… A tak na prawdę wiemy o czym dokładnie piszę i co na przestrzeni ostatnich miesięcy krąży po niemal wszystkich bloagach…

Ale wracając do recenzji za śmieszne produkty:

  • Wiecie, ile kosztuje napisanie tekstu sponsorowanego lub po prostu tekstu recenzji, lub jakiegokolwiek odpłatnego? Student zrobi to za około 30 za 1800 znaków (tak podają informacje z ogłoszeń z Internetu), oczywiście znajdą się tacy co zrobią to za 10zł, ale i za 50zł, my robimy to za darmo.
  • Wiecie, ile oferują firmy, za wstawianie linku (do jakiejś innej storny lub firmy) w słowo klucz w tekście? Od 35-50zł za link, ile odnośników wstawiamy w recenzji? Podziękowania do sklepu, odnośnik do podstrony gdzie można kupić produkty, link do opisu produktu, fanpage itd.
  • Wiecie, ile kosztują dobre zdjęcia? Kto miał sesję, ten wie. A obróbka? Zezwolenie na nieodpłatne wykorzystywanie?
  • Ostatecznie ile kosztuje Was rocznie hosting i domena? Wrzucając recenzję na swojego bloga, również warto pomyśleć, że robisz komuś darmową reklamę na czymś, za co płacisz, co już jest znane, wypozycjonowane, często lepiej niż strona zleceniodawcy i przede wszystkim ma fanów, którzy ufają Ci, że jak mówisz, że coś jest dobre – to jest to dobre. W jakiś sposób kreujemy poglądy u naszych czytelników czy tego chcemy czy nie.

I teraz dodajcie to wszystko po najniższych kosztach: 150zł? Tak gdzieś plus minus – tyle najbiedniej wydałyby firmy, gdyby zleciły komuś odpłatną recenzję produktu, zdjęcia, podlinkowanie… ale my dajemy im o wiele więcej – dajemy im odbiorców prawdopodobnie zainteresowanych produktem, do których ta reklama bezpośrednio trafi. Bez wykupowania reklam, już na wypozycjonowanych stronach, które mają grupę własnych odbiorów innych niż firmy. A jeszcze jak wrzucimy to w social media… 150zł nagle staje się ceną śmieszną, a co my za to dostajemy? Zabawkę za 20zł, smaczki za kilkanaście, albo próbkę karmy. No dobra, czasem dostajemy karmę za 100zł, ale czy jest to warte naszej pracy i adekwatne do naszego wynagrodzenia w formie barteru? To już zależy od indywidualnych oczekiwań, ale zazwyczaj robimy to za produkty niewiele warte i nie potrzebne, ale już sam fakt, że ktoś coś chce nam dać przyćmiewa nam realia.

Więc, świadomie lub też nie, wielu z nas rzuca się na wszystko, co podtykają nam pod nos firmy, mimo że powinny nam za to płacić. W blogosferze o innej tematyce właśnie tak to wygląda, za granicą blogerzy zarabiają olbrzymie pieniądze. Dlaczego? Bo nikt nie zrobi nic za darmo. Ktoś Ci coś wysyła, to Ci jeszcze płaci za recenzję, ewentualnie dodaje, że miło by było jakbyś wrzucił link na Facebooka. Wrzucimy ok, nie – to nie. Jak bloger o tym napisze, do dla firmy jest święto, bo ich produkt na to zasłużył. Jak ktoś o czymś napisał to jest to albo bardzo dobre, albo nic nie warte, skoro poświęcił temu czas i chciał się podzielić opinią z innymi. Blogerów się szanuje, traktuje jako partnerów, nie jako tanią siłą roboczą.

IMAG2396

Oczywiście nie należy popadać w skrajności. Tak jak pisałam wyżej, są produkty, które indywidualnie każdy uważa za warte poznania, czy przetestowania niezależnie od wartości – bo to sprawa osobista. Są firmy, z którymi pracujemy od dłuższego czasu i to jest normalne, że wzajemnie sobie pomagamy. Są też firmy czy produkty, które uważamy, że warto wypromować, bo są dobre jakościowo, np.: handmade i chcemy wesprzeć kogoś lub coś, ablo poprostu chcemy je poznać, a nie mamy możliwości ich kupić. Ale powiem szczerze, kiedy widzę kolejny mail z propozycją recenzji smaczków czy próbek karmy to nawet na niego nie odpisuję. Po pierwsze często dlatego, że osoba go wysyłające nie pofatyguje się nawet spersonalizować go do mnie, czy mojego psa, tylko pisze „Szanowni Państwo” w związku z tym wiem, że to nie jest oferta dla mnie, bo takiego maila dostanie 50 innych bloggerów. Inną kwestią jest to, że jeżeli ktoś nie szanuje mnie i mojej pracy oferując mi coś, co na byle targach zoologicznych lub w sklepie dostanę jako upominek lub dodatek do zakupów, to po co ja mam marnować swój czas na reklamowanie tego? Ostateczną kwestią jest agresywna ekspansja tych produktów w blogosferze. Ktoś coś recenzuje: fajnie – nowy , nieznany produkt, chcę też go poznać, więc czytam o nim. Ale kiedy w przeciągu tygodnia pojawia się 10 recenzji tego samego produktu, czy konkursów gdzie można wygrać to samo, to ja się zastanawiam, czemu te firmy są tak zdesperowane. Nawet nie otwieram już kolejnych linków o tym samym, co ostatecznie kończy się negatywnie dla blogera, bo się postarał (choć się sprzedał), a ja tam nie zajrzę, bo już kilka razy widziałam recenzje tych rzeczy w ciągu ostatnich dni, mimo, że pewnie jego recenzja jest fajna, blog też, ale ile można czytać o tym samym? Tak samo firma, która robi taką promocję strzela sobie w kolano. Raz dlatego, że w moich oczach wykorzystuje i nie szanuje blogerów, więc po prostu przestaję ja lubić jako konsument, dwa dlatego, że mając do rozdysponowania na promocję, powiedzmy 20 piłek, lepiej by wyszli na tym, jakby raz w miesiącu wysłali ją komuś do recenzji, w związku z tym przez 20 miesięcy ich produkt krążyłby w sieci, niż to, że zaspamowali blogosferę swoim produktem, na którego widok każdy, kto czyta inne psie blogi, będzie miał po kilku dniach odruch wymiotny, bo znowu musi czytać o tej piłce… czy blogerzy nie mają o czym pisać? Ile można?

Jaki z tego płynie wniosek? Szanujmy się. Szanujmy swoją pracę i zacznijmy się cenić, a przede wszystkim doceniać. To, że firma coś proponuje nam do testów, nie znaczy, że jesteśmy wyjątkowi. Zaproponowali to pewnie kilkudziesięciu innym osobom. Mamy prawo oczekiwać adekwatnego wynagrodzenia za naszą pracę. I tylko jeśli zaczniemy się szanować, firmy przestaną wciskać nam próbki i niewiele warte produkty, a zaczną walczyć o nas i zabiegać byśmy chcieli dla nich coś zrobić. Bo obecnie, co z tego, że zazwyczaj szanujący się blogerzy podziękują za współpracę lub wyślą cennik? Firma znajdzie ofiarę, która zrobi im recenzję z pocałowaniem ręki. Nikomu nie zabraniam z tego korzystać, ale proponuję zastanowić się, czy Wasza praca jest adekwatna do tego, co dostajemy w zamian.

Ale działa to też w drugą stronę! Kiedy już czegoś się podejmujemy róbmy to dobrze. Wywiązujmy się z umów czy ustaleń. Jeden, drugi, trzeci bloger oszust lub leń i firma z otwartej na współpracę, patrzy na blogerów jak na żebraków, którzy zasypują ją mailami z prośbą o możliwość testów produktu. Dla mnie jest to nie pojęte, bo powiem szczerze głupio by mi było kogoś prosić o produkt do testów. Jestem go ciekawa to go kupuję. Nie stać mnie próbuję wygrać. Jeśli firma uważa, że się nadaję prędzej czy później sama do mnie napisze lub przyzna mi w jakimś konkursie produkt do testowania jeśli uzna, ze zrobię to dobrze. Niestety wielu z nas także podchodzi do testów po macoszemu. Bez planu, bez celu – po prostu albo chcą mieć ten produkt, albo chcą mieć „zapchajdziurę” kiedy jest cisza na blogu. Więc po części sami jesteśmy sobie winni, więc zanim zaczniemy narzekać na firmy – sprawdźmy czy sami jesteśmy czyści. I nie chodzi tu o pisanie pozytywnych recenzji za wszelką cenę – to nie recenzja. Chodzi o to, by niezależnie od opinii zrobić to dobrze. I nie czarujmy, że obiektywnie! Recenzja zawsze jest subiektywnym punktem widzenia testera, ale obiektywnie powinien zobaczyć wady i zalety produktu. Także przede wszystkim róbmy to dobrze i uczciwie, a dopiero potem wymagajmy.

I na koniec moje osobiste podejście do testów i konkursów.

  1. Ne biorę udziału w konkursach, w których trzeba zapraszać osoby – po co mam zawracać znajomym głowę? Będą chcieli i tak znajdą ten konkurs, jeśli ktoś bierze w nich udział – jego sprawa, może mnie zapraszać, też mi to nie wadzi, w końcu kogoś trzeba, ale ja nie będę zawracała tyłka znajomym, chyba że bardzo nagroda mnie urzeknie.
  2. Nie biorę udziału w konkursach na lajki – nie stać mnie na boty i nie będę żebrała o lajki u znajomych.
  3. Nie biorę udziału w konkursach, które wymagają więcej niż jednego udostępnienia – mój fanpage nie jest tablicą reklamową i nie będę nabijała statystyk innym.
  4. Nie biorę udziału w konkursach kilku znanych firm, w których już coś kiedyś wygrałam – nie wiem czy wiecie, ale mają zasadę, że mimo że konkursy są losowane lub wybierane nie nagradzają nigdy osób, które już kiedyś coś u nich wygrały.
  5. Dopuszczam wzięcie udziału w konkursie, który wymaga polajkowania czegoś lub udostępnienia jednej rzeczy (najwyżej potem to odlubię i usunę z tablicy), ale pod warunkiem, że:
  • Do wygrania jest coś wartościowego, coś co chcę mieć lub chcę poznać. Próbki karm, prezenty niespodzianki, produkty za grosze niewarte są mojej uwagi. Bo tak naprawdę, po co mi czwarta obroża, dziesiąta piłka tenisowa, lub coś, co się nie przyda ani mi, ani psu – niech gra sobie o to ktoś, kto tego potrzebuje.

Za to bardzo chętnie gram o produkty wartościowe, na które sama nie mogę sobie pozwolić, które chcę poznać lub które lubię, albo po prostu kończy mi się psia karma, do końca miesiąca jeszcze kilka dni, a konto świeci już zerami, wtedy chętnie zagram nawet o te dwa kilo karmy (niezależnie od warunków) – w końcu jestem tylko człowiekiem, a pies jeść coś musi.

I tak samo jest w przypadku testów, testerów i recenzji. Są firmy, które będą zawsze, dożywotnio i nieodpłatnie promowała, bo uwielbiam ich produkty i jeśli czytacie mojego bloga, na pewno domyślacie się, że jest to między innymi Sali.pl, bo spełniają moje oczekiwania i chcę pomóc im w promocji, bo jest to polska firma, a przede wszystkim, powtórzę się – uwielbiam ich sprzęt. Są produkty, które przetestuję z ciekawości i chęci poznania, na które nie mogę sobie finansowo pozwolić dla zachcianki (np.: ostatnio dostałam suplementy od GameDog i przetestuję je najlepiej jak mogę oraz zrecenzuję, bo od dłuższego czasu bardzo się nimi interesuję, ale z różnych przyczyn nie mogę ich kupić) i są produkty, których za darmo nie zrecenzuję, bo są tego nie warte, ale jak ktoś mi za to zapłaci – proszę bardzo (o ile nie zaszkodzą mojemu psu, bo w takich przypadkach a raczej w przypadku podejrzeń, że produkt może zaszkodzić lub nie jest przeznaczony dla Donnera – po prostu odmawiam przyjęcia go). Czasem coś kupię lub dostanę i też o tym napiszę, bo uznam, że warto to promować i polecić coś innym psiarzom, co sprawdziło się u mnie, albo mnie zachwyciło, ale działa to też w drugą stronę. Jeśli coś, co dostałam lub kupiłam jest beznadziejne nie omieszkam się o tym wspomnieć lub inaczej – na pewno o tym napiszę (patrz kaganiec baskerville, czy Dolina Noteci). Cenię sobie wolność opinii i poglądów, nie kryję się ze swoimi i nie narzucam ich innym, więc jak coś lubię, to o tym piszę, jak nie – to tym bardziej o tym napiszę. Nie czuję się w obowiązku chwalić produkt, chyba że wkopię się w to jakąś niefortunną umową recenzji czy testów jak było w przypadku Naturea. Dlatego przyznam się szczerze, trochę dziwię się osobom, które recenzują, testują i reklamują wszystko, co dostaną, kupią lub wygrają. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu jeśli na tym polega profil danego bloga, ale jeśli jest to tylko jednym z celów blogowych, to jest to dla mnie niezrozumiałe, tym bardziej jeśli jest to post na zasadzie – „nie mam o czym napisać to napisze o przekąsce za 1,30zł z marketu”. Nikt Was za darmo z tych wielkich firm nie zareklamuje, czemu my więc to robimy, wkładając w to czas, pasję i zdolności?

Jak zwykle podkreślam: to jest tylko mój punkt widzenia, niech każdy postępuje jak chce. Jakby nie patrzeć żyjemy w Polsce, blogerzy nigdy nie ustanowią jednego frontu, bo zawsze znajdzie się ktoś, co zrobi coś za darmo. Za wszystko też nie warto żądać pieniędzy, czasem warto zrobić coś po prostu ze zwykłej ludzkiej życzliwości, ale ostatecznie w większości przypadków piszemy bardzo dobre, nieodpłatne recenzje, robimy bardzo dobre, nieodpłatne zdjęcia produktów i ostatecznie wkładamy czas, wysiłek i serce w coś, za co nikt nam nie podziękuje (bo to my mamy się cieszyć, że łaskawie dostaliśmy coś do testów) i nikt nie da nic w zamian, kiedy będziemy potrzebowali, choćby udostępnienia akcji na Facebooku, a sami chyba się nie doceniamy i tego co robimy… Także wątek pozostawiam do indywidualnej interpretacji i przemyśleń. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego worka: ani blogerów, ani organizatorów konkursów, ani firm szukających testerów. Nie piszę także o nikim indywidualnie. Piszę ogólnie o tym, co widzę i co się wkoło nas dzieje, a każdy ma indywidualny cel i podejście, ale mój pogląd już znacie.

Dalej jestem otwarta na różnego rodzaju współprace, akcje, testy. Ten wpis nie oznacza, więc że gardzę taką współpracą, osobami które tak robią, czy jej nie podejmę. W żadnym wypadku, nie zrozumcie mnie źle! Podejmę i to chętnie, ale na uczciwych zasadach. Na pewno będę brała udział dalej w konkursach, czy wyborze testerów jeśli nagroda będzie tego warta. Na pewno jak będzie powtórka z Top for Dogs przyłączę się do tego, bo możliwość poznania nowości na rynku zoologicznym wynagradza mi całą pracę. Ale chcę być traktowana poważnie, z należytym szacunkiem dla mojej pracy, a nie na zasadzie: „Masz blogerze próbki karm i się ciesz, ale pamiętaj: napisz pozytywną recenzję!”. Nie Moi Drodzy pamiętajmy: próbki to dostajemy w zoologicznym lub na targach, nie jest to towar wart recenzji czy udziału w konkursie.

A na zakończenie – wyjeżdżamy na tydzień do Niemiec, więc będzie cisza na blogu. Mam zamiar zdobyć ekologiczne karmy, których w Polsce nie dostaniemy. I oczywiście zrecenzuje je dla Was, żebyście mogli je poznać. Bo pomimo całego tego wpisu, recenzowanie i poznawanie nowych produktów jest super i uwielbiam kiedy ktoś pisze o jakimś produkcie którego nie znam, a który dzięki innym bloggerom mogę poznać. Ale szkoda, że częściej zamiast ciekawostek i produktów niszowych pojawiają się recenzje czegoś, co można kupić w każdym zoologicznym i na dodatek jest recenzowane przez kilkunastu bloggerów w ciągu kilku kolejnych dni. Ale warto pisać i o tym, tylko czy zawsze, o wszystkim i o tym co inni?

Ogółem: 898, dzisiaj: 1