27Mar

Wiosna koszmarem kleszczy stoi

I przyszła wiosna… Wszyscy się cieszą, ale każdy psiarz wie, że wiosna i las niosą ze sobą wiele zagrożeń dla naszych czworonożnych przyjaciół. Największych koszmarów opiekunów psów są kleszcze i idące za nimi choroby. Opowiem Wam co nieco o babeszjozie –najpopularniejszej chorobie odkleszczowej u psów, którą przeżyliśmy, o jej objawach, walce z nią i postaram się obalić kilka popularnych mitów na temat samych kleszczy. A to wszystko za sprawą tego, że nie tylko pies jest narażony na kleszczowe paskudztwa… Od kilku tygodni to ja znoszę na sobie po 2-3 kleszcze. A pies? Bravecto nie działa tak jak bym chciała, Foresto tfu, tfu, jak na razie jest ok, choć pamiętajmy, że to przy tej obroży Donner miał babeszjozę…

Kleszcze nie tylko w lesie

Wbrew pozorom las nie jest głównym miejscem bytowania kleszczy. Bardzo dużo przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe notuje się u psów, których właściciele deklarują, że spacerują z nimi tylko po mieście. I tu pojawia się pierwszy mit, który mówi, że kleszcze występują tylko w lesie. Jest to nieprawdą, bo występują zarówno na łąkach, w miastach, na naszych ogrodzonych podwórkach, jednym słowem wszędzie. Zakładanie więc, że nasz pies nie musi być zabezpieczany przed kleszczami i ma małe szanse na złapanie choroby odkleszczowej, bo nie jest zabierany w rejony gdzie kleszcze lub choroba występują jest bardzo dużym ryzykiem. Z ciekawostek: jest pewien gatunek kleszczy, który występuje w budynkach.

Zabezpieczenie psa nie rozwiąże problemu

6543226333_5885b27373_bSamo zabezpieczenie od kleszczy nie daje nam stuprocentowej pewności, że nasz pies nie złapie kleszcza tym samym nie zarazi się chorobą odkleszczową. Donner jest tego świetnym przykładem. Zachorował na babeszjozę pomimo popularnej bardzo polecanej i sprawdzonej obroży na kleszcze. Więc skoro obroża zawiodła, co wybrać?

 Na rynku jest dostępnych wiele preparatów zabezpieczających nasze psiaki przed kleszczami. Od wspomnianych wcześniej obroży po krople i spreje, tabletki, szczepionki, przywieszki do obroży emitujące ultradźwięki, po domowe środki jakimi są smarowanie łap olejem kokosowy, psikanie futra olejkami np.: cytronelowym lub goździkowym, po zupełnie alternatywne metody jak hit ostatnich miesięcy obroże z ceramicznych rurek wypełnionych efektywnymi mikroorganizmami. Jak widać rynek zoologiczny oferuje nam bardzo szeroką gamę pomagającą zabezpieczyć psy przed kleszczami i pasożytami zewnętrznymi. Jednak jak pisałam wcześniej, żadne z nich nie gwarantują stuprocentowego zabezpieczenia, jak również nie gwarantują, ze nasz pies nie zachoruje na babeszjozę.

Dochodzimy zatem do drugiego mitu, zabezpieczony pies nie zachoruje na babeszjozę. Należy pamiętać, że każdy z tych specyfików ma określony czas działania i zasady, przy których sprawdza się najlepiej. Żaden z nich nie działa od razu po podaniu i nie zabezpiecza psa na cały sezon. Przykładowo krople działają do miesiąca czasu, stosunkowo łatwo się spłukują i najczęściej powodują alergie u psich alergików. Obroże działają nawet do kilku miesięcy, bywają wodoodporne jednak przy psach z dłuższym futrem nie działają poprawnie, ponieważ pełne działanie uzyskują w momencie kiedy dotykają bezpośrednio skóry. Tabletki są nowością na rynku, cieszą się dużym zainteresowaniem i bardzo dobrze wypadają w rankingach jednak wielu opiekunów psów obawia się czy dłuższe ich stosowanie nie zaszkodzi naszym psom ponieważ pojawiają się pogłoski o negatywnym wpływie na wątrobę, a nawet zgodny po ich stosowaniu, mimo że weterynarze zapewniają, że są w pełni bezpieczne. Szczepionki w rzeczywistości nie zabezpieczają przed kleszczami jedynie pozwalają w przypadku zachorowania na babeszjozę złagodzić jej objawy (jednak pamiętajmy, że babeszjoza nie jest jedyną chorobą odkleszczową!). O pozostałych alternatywnych środkach nie wiadomo zbyt wiele, gdyż są stosowane na zbyt małą skalę. Dlatego warto zabezpieczać psa, łącząc metody tradycyjne z alternatywnymi niż później leczyć. Niestety kleszcze jak to z pasożytami bywa stosunkowo szybko uodparniają się na substancje używane w preparatach odstraszających w związku z tym coś co kilka lat temu sprawdzało się rewelacyjnie za kilka lat może już zupełnie nie działać.

Mimo to warto zabezpieczać psy, ponieważ sama choroba jest bardzo ciężka, potencjalne śmiertelna, a jej leczenie jest długie i kosztowne.

Babeszjoza

Na świecie istnieje ponad 100 gatunków kleszcza Babesia, jednak w Polsce występują dwa podgatunki przenoszące chorobę. Z ciekawostek należy dodać, że te kleszcze bardzo rzadko atakują koty.

Kiedy kleszcz wpijając się w psa wraz ze śliną wprowadza do układu krwionośnego pierwotniaki pasożytujące w krwinkach czerwonych wywołujące niedokrwistość. Zbyt niska ilość krwinek czerwonych jest spowodowana niszczeniem tych krwinek przez organizm psa, który wykrywszy zakażone krwinki próbuje pozbyć się choroby. Babeszjoza w bardzo szybkim czasie doprowadza organizm psa do wyniszczenia powodując poważne uszkodzenia wątroby i nerek. Kolejną ciekawostką jest to, że ciężarne suki mogą przekazać chorobę swoim nienarodzonym jeszcze szczeniętom, dlatego tak ważne jest by eliminować ryzyko zachorowania psa. Wbrew pozorom wiele psów potrafi zwalczyć chorobę samodzielnie, wówczas mimo, że same nie chorują stają się nosicielami, w wyniku czego łapiąc kleszcza mogą przekazać chorobę dalej.

Objawy

U chorego psa już po kilku-kilkunastu dniach od ugryzienia mogą (choć nie muszą!) pojawić się poniższe objawy, które są w dużej mierze uzależnione od kondycji psa, jego stanu zdrowia, odporności organizmu oraz wielu innych czynników. Do najczęstszych objawów należą:

 • apatia i osowiałość
 • wysoka temperatura dochodząca nawet do 41°C
 • spadek apetytu lub zupełny brak chęci jedzenia
 • brak pragnienia
 • powiększone węzły chłonne
 • wymioty i biegunka (często z krwią)
 • kłopot z oddawaniem moczu, często też krwiomocz (a w rzeczywistości mocz zabarwiony hemoglobiną z nieczczonych krwinek czerwonych – hemoglobinuria)
 • bladość lub zaczerwienienie błon śluzowych
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, układu oddechowego i nerwowego
 • wzrost tętna i oddechów
 • żółtaczka
 • powiększenie wątroby i śledziony

Jednak nie wszystkie objawy muszą wystąpić. Po raz kolejny posłużę się przykładem Donnera, który do weterynarza trafił już w zawansowanym stadium choroby z poważnym uszkodzeniem wątroby. Jedynym objawem, który u niego wystąpił był mocz zabarwiony na czerwono. Pies trenował ze mną canicross dzień w dzień nie wykazując, żadnych objawów chorobowych. Niemal na sygnale pojechaliśmy do kliniki badać układ moczowy i prostatę. Wprawdzie podejrzewałam, że może być to choroba odkleszczowa, ale do tej pory pamiętam słowa doktora, że jest to mało prawdopodobne, bo tak nie zachowuje się pies chory na babeszjozę. Donner był pobudzony, wesoły z nieopuszczającym go ADHD, bez temperatury, jak zwykle głodny i bardzo spragniony. Był w doskonałej formie i kondycji i patrząc na niego nikt nie podejrzewałby że coś może być nie tak,  a tylko czystym przypadkiem przyjrzałam się moczowi psa kiedy obsikał biały pień brzozy zostawiając czerwone ślady. W innym wypadku można by nawet nie zauważyć problemu, bo kto zagląda pod psią łapę kiedy sika?

Na wszelki wypadek jednak zrobiliśmy badania krwi, które potwierdziły obecność pierwotniaka i poważne uszkodzenie wątroby.

W tym krótkim akapicie pojawiło się kilka kolejnych mitów: pies chory na babeszjozę ma zawsze objawy choroby, babeszjozę da się zdiagnozować „na oko”. Ostatnim mitem jest to, że badania krwi dają stu procentową pewność. We wczesnym stadium choroby pierwotniaki mogą nie zostać wykryte, jak również mogą się nie pojawić w badanej próbce krwi, stąd też ujemny wynik testu nie zawsze daje nam pewność, ze choroba nie występuje.

WP_20160313_11_56_50_Pro

Leczenie

Stwierdzenie obecności pierwotniaka najczęściej kończy się podaniem antybiotyku, zastrzykiem z witaminą B i kliku innych zastrzyków osłonowych oraz serią kroplówek w zależności od stopnia zainfekowania wątroby. Niestety bardzo groźnymi powikłaniami jest niewydolność nerek, która kończy się dializami, jak również może być niezbędna transfuzja krwi. Warto dodać jeszcze, że wielu opiekunów psów wspomaga powrót do zdrowia alternatywnymi metodami, podając czystek – zioło polecany przy ludzkiej boreliozie. Należy pamiętać, że babeszjoza i borelioza to zupełnie różne choroby. Nie ma udowodnionego działania czystka na psi organizm i walkę z babeszjozą czy też zabezpieczenie psa przed kleszczami. Jednak nie ukrywam, że sama raz na jakiś czas i po znalezieniu na psie kleszcza parzę mu taka herbatkę. Nie szkodzi ona psu, a jeśli w jakiś sposób miała by pomóc niech działa.

Mimo potencjalnej śmiertelności babeszjoza jest wyleczalna, szczególnie kiedy zostanie wcześniej zdiagnozowana i nie zdąży wyniszczyć organizmu psa, a same psy całkiem szybko dochodzą po niej do siebie.

Kiedy u Donnera zdiagnozowano babeszjozę był koniec września, jednak już na 11 listopada wybraliśmy się w góry – po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem, czy pies po chorobie jest już wstanie podjąć taki wysiłek. Należy jednak pamiętać, że „przechorowanie” psa nie zabezpiecza go na przyszłość przed tą chorobą, co jest kolejnym mitem, w którym głosi się, że pies który zachorował na babeszjozę uodparnia się na nią. Wszystko zależy od organizmu psa, są przypadki kiedy faktycznie psy przy kolejnej babeszjozie znoszą ją lepiej, jednak wiele przypadków przebiega dużo ciężej, ze względu na zniszczenia w organizmie, które poczyniło poprzednie zachorowanie.

Babeszjoza wcześniej wykryta jest w pełni wyleczalna i pies który ją przeszedł i wyzdrowiał nie nosi w sobie bakterii, czy też przeciwciał, nie jest nosicielem choroby i może być w przyszłości dawcą krwi, pod warunkiem, że sam nie miał transfuzji. Donner pomimo babeszjozy jest czynnym dawcą krwi, a w badaniach krwi pierwotniak już się nie pojawia.

O czym jeszcze warto pamiętać? Z powodu ocieplenia klimatu w szczególności ciepłych zim kleszcze występują niemal cały rok. Choć największy ich wysyp jest na wiosnę (marzec-kwiecień) i wczesną jesienią (wrzesień-październik), nie należy zaniedbywać zabezpieczenia psa w upalne lato lub w zimie.  I to jest już ostatni mit mówiący o tym, że kleszcze w zimie nie występują. Niestety kleszcze występują cały rok.

Na zakończenie – to co my stosujemy:

W grudniu podałam psu Bravecto – tak profilaktycznie, żeby zobaczyć czy działa pomimo wielu, wielu obaw. Niestety tabletka zupełnie się nie sprawdziła i pies znosił kleszcze – fakt zasuszone, ale wbite. Mimo, że aby doszło do zarażenia babeszjozą kleszcz musi żerować na nosicielu około 48h, nie spodobało mi się to, że pies łapie kleszcze w takich ilościach… Sam też producent Bravecto nie gwarantuje bezpieczeństwa:

Pchły i kleszcze muszą przytwierdzić się do gospodarza i rozpocząć żerowanie, aby narazić się na działanie substancji czynnej. Działanie rozpoczyna się w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia żerowania pcheł (C. felis) oraz w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcze (I. ricinus). […]Pasożyty muszą rozpocząć żerowanie na organizmie gospodarza, aby wejść w kontakt z substancją fluralaner, z tego względu nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia choroby przenoszonej przez pasożyty.

Oczywiście, żaden producent nie gwarantuje, że jego specyfik zabezpieczy psa przed chorobami odkleszoczymi, ale biorąc pod uwagę możliwą toksyczność środka i liczne przypadki, gdzie psy po Bravecto umierały jestem bardzo sceptyczna w stosunku do tej tabletki. Raz w roku wczesną wiosną mogę ją podać, ale kiedy jest najgorszy wysyp kleszczy chyba jednak zastosuję starą dobrą obrożę. Choć – co sezon może się to zmieniać, w zależności ot tego co działa… Także nie mówię jej „nie” ale bardziej ufam obroży.

Tak więc zdecydowałam się, z obawami, ponownie kupić Foresto. Choć przy psie z długim włosem, sprawdza się średnio, bo aby działała musi dotykać skóry, no ale… nic lepszego nie wymyślono. Inne obroże, z przeznaczeniem dla psów długowłosych nie są wodoodporne, za to krople są nieprzyzwoicie drogie i starczają na miesiąc. Więc u nas Foresto + na wiosnę i jesień przy największym wysypie krople. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu czystek i psikanie roztworem cytronelli.

A dla mnie? Dla mnie pozostają spreje na kleszcze.

Więcej o moich przemyśleniach na temat kleszczy i zabezpieczania psa przed nimi, o raz o tym jak przezyliśmy babeszjozę, znajdziecie we wpisie: Inwazja kleszczy – obcy atakuja.

Ogółem: 1 544, dzisiaj: 1