13Lis

Żółta wstążka – czy wszystko zostało już powiedziane?

Ilekroć w Internecie napotkałam na wpisy blogerów dotyczące żółtej wstążki z niechęcią przeklikiwałam je dalej uznając, że pisanie o tej inicjatywie jest czymś porównywalnym do pisania o rzeczach oczywistych w stylu, że pies gryzie, a kot drapie. Wydawało mi się, że jest to tak oczywista i nagłośniona inicjatywa że każdy, kto ma dostęp do Internetu o niej słyszał.

Oh! Jak bardzo się myliłam! Jaką ignorancją wykazałam się w stosunku do tych blogerów, uznając, że piszą o rzeczach tak oczywistych, którym nie warto poświęcać miejsca na blogu, po powiedziane było już o tym wszystko i wszędzie.

A jednak nie. Niestety, jak się okazuje żółta wstążka dla sporej części osób to tylko kolorowa kokarda na smyczy będąca fanaberią opiekuna.

A przecież ideą żółtej wstążki jest ochrona naszego psa przed innymi psami i ludźmi, jak również ich bezpieczeństwo. Tak jak kiedyś na wsiach przywieszało się koniom czerwone pompony przy uździe, jeśli gryzły i na zadzie, jeśli kopały, co było oczywistym sygnałem dla ludzi, by uważać, tak dziś żółta wstążka informuje o tym, by nie podchodzić do oznakowanego nią psa i zostawić mu przestrzeń.

Wprawdzie nie definiuje czy pies gryzie, jest lękliwy, chory (lub po zabiegu), czy wręcz przeciwnie pracuje się z nim, aby nie był tak nachalnie uczuciowy do każdej żywej istoty. Nie ważne co jest przyczyną ważne, by szanować ten komunikat i siebie nawzajem. Jeśli nie z powodu naszego dobra, bo nie wiemy, czy pies, którego chcemy pogłaskać nie postanowi nas ugryźć. Jeśli nie z powodu dobra naszego psa, gdy pies, z którym miał się przywitać postanowi rozszarpać mu gardło. To z tego powodu, że ten pies z żółtą wstążką może mieć poważny problem, który my swoją ignorancją lub „wiedzeniem lepiej” pogłębimy albo co gorsza, zniszczymy miesiące czyjejś pracy.

YellowDogProject

YellowDogProject

Dlaczego żółta wstążka jest ignorowanym sygnałem? „Bo wszyscy wiedzą lepiej”. Sama już jakiś czas temu zaprzestałam stosowania żółtej wstążki, bo nie przynosiła żadnych efektów – przynajmniej w momi odczuciu. Jednak temat żółtej wstążki powrócił do mnie przy okazji jednej z psich imprez, kiedy zobaczyłam psa w kagańcu ze smętnie zwisającą żółtą tasiemką. Pies ewidentnie ekscytował się na widok innych psów, ćwierkając do nich. Jak bardzo smutno było patrzeć na to, kiedy opiekunka odsuwała się bezradnie z psem coraz dalej od innych, ale zawsze znalazł się jakiś towarzyski piesek chcący niespodziewanie powąchać biedaka. Opiekunka rozmawiała z ludźmi, prosiła, odsuwała się, ale odpowiedź była tylko jedna: „ale mój nie gryzie” lub profesjonalna „niech się powąchają, powinna go Pani puścić, wiem co mówię”.

I cóż z tego? Ale jest jakiś powód, dla którego opiekunka psa nie chciała kontaktów z psami w taki sposób. Domyślam się, że pracowała nad ekscytacją i chciałaby pies poznawał inne psy będąc spokojnym i kontrolując się, a nie wpadając w amok szaleńczej zabawy i powywów.

Stałam i patrzyłam i z każdą chwilą było mi coraz bardziej smutno. Tym bardziej byłam zła na samozwańczych fachowców, pouczających dziewczynę, że „jednak powinna mu pozwolić”. Kurczę… czy ludzie nigdy się nie nauczą, że jeśli ktoś nie pyta ich o radę i póki nie dzieje się krzywda, nawet jeśli są nie wiadomo kim w psim świecie, to nie powinni dawać dobrych rad obcym ludziom, których nie znają… tym bardziej gdy nie znają historii ich psów… Uh! Może ja też powinnam biegać za uczestnikami #ZamerdanychSpacerów ze swoimi teoriami? Nie, nie znam tych psów, ich problemów, nie wiem nad czym i jak pracują ich opiekunowie, więc się nie wpierniczam. Szanuję ich prośby i ograniczenia ich psów i tego samego wymagam od innych. Co innego, kiedy wymieniamy się doświadczeniami, ale pomijając tę kwestię, podczas wspomnianych zawodów ze smutkiem stwierdzam, że na tamten czas to Donner powinien mieć żółtą wstążkę, bardziej niż tamten pies… Ale większość osób nas kojarzyła, tym bardziej Donnera i omijała go szerokim łukiem, ja sama też nie pchałam się w tłum i mieliśmy spokój. Ona, z psem oznakowanym tak czytelnie i wyraźnie, że psi mugol domyśliłby się, że coś jest na rzeczy (kaganiec i dziwna wstążka) walczyła z innymi opiekunami psów, bo jej pies się „cieszył” i był fajną, mało spotykaną rasą. Opiekunami, którzy są chyba trochę bardziej świadomymi niż przeciętny Kowalski, bo skoro mieli Internet i Facebooka, by znaleźć wydarzenie i wziąć w nim udział, na pewno też kiedyś widzieli informację o żółtej wstążce. Ale jednak nie. Zatem czy jest szansa, że coś w tej kwestii się zmieni? Że ludzie zaczną szanować przestrzeń innych? Mam nadzieję, że tak, a na razie to chyba pozostaje kupić sobie tylko „Дизайнерские намордники”, bo jak widać najlepiej by utrzymać inne psy i ludzi na dystans, działa strach. Przykre, ale prawdziwe… I cały czas, niezmiernie i w kółko się o tym przekonuję…

Ogółem: 712, dzisiaj: 2