11Maj

Psie sztuczki

SONY DSC

Obróć się!

Zabawa w sztuczki jest chyba jedną z najprzyjemniejszych form nauki psa i budowania z nim więzi, za równo dla nas jak i dla niego. Poza oczywistą satysfakcją z tego, że udało nam się nauczyć psa czegoś czym można popisać się przed znajomymi , a bądźmy szczerzy praktyczne zastosowanie większości sztuczek jest zerowe, dzięki sztuczkom pies się rozwija: staje się bardziej świadomy swojego ciała, obecności tylnych łap i ogona. Pies zaczyna myśleć, bo nie podąża ślepo za smaczkiem, czy unika korekty, tylko zaczyna kombinować: “Co zrobić żeby właściciel był zadowolony i dał nagrodę“.

SONY DSC

Nie rusz, zostań. Mina przy tej komendzie zawsze jest taka sama 😀

Kolejnym blogowym cyklem będą zatem Sztuczki i Komendy, zarówno praktyczne jak na przykład chodzenie przy nodze, jak również czysto zabawowe którym jest turlanie się.  Sztuczki i komendy będą prezentowane w różnej kolejności, nie od najłatwiejszych (podstawowych) do trudniejszych, bo wbrew pozorom choć samo nauczenie psa komendy ‘siad‘ jest banalne, o tyle zrobienie już o tym wartościowego wpisu nie do końca.

SONY DSC

Turlaj się!

Więc na początek lista opanowanych przez Donnera sztuczek (lub w trakcie nauki). I po raz kolejny ich trudność podzielona jest według tego jak łatwo Donner je przyswajał. Możliwe, że dla innego psa coś co u nas jest zaklasyfikowane jako łatwe, okaże się wyzwaniem, lub odwrotnie. Większość komend opanowaliśmy podczas zajęć w szkole dla psów, sztuczki natomiast uczone były z głowy dopiero później w moje ręce wpadła książka 101 psich tricków, która była inspiracją do kolejnych zabaw.

SONY DSC

Ukłoń się!

Na naukę sztuczek nigdy nie jest za późno, owszem z wiekiem coraz ciężej będzie nam nauczyć psa tych dziwniejszych z jego punktu widzenia, lub takich które wymagają większej sprawności. Za to starsze psy o wiele łatwiej uczą się sztuczek wymagających cierpliwości i dokładności, gdzie młode psiaki, rozpierane energią nie potrafią się na tym skupić. Przykładem jak zwykle jest Budzik. W wieku 7 lat nauczył się sztuczek poproś (stawanie na tylnych łapkach) i czołgaj się. A to dlatego, że z wiekiem nie był już tak narwany jak młody pies, trochę też mu się nie chciało. Ale były to na tyle statyczne i powolne sztuczki, że były dla niego atrakcyjniejsze niż turlaj się czy skacz, które uwielbiał za młodu. To samo jest z Donnerem. Donek nie ma cierpliwości by się dokładnie ‘czołgać’  (w jego wykonaniu ta sztuczka powinna nosić nazwę ‘pies paralityk’)-bo nie liczy się jakość, tylko szybkość. Ustanie w komendzie ‘poproś‘ wymaga od niego zbyt wiele cierpliwości i nie może się doczekać kiedy będzie mógł skoczyć po smaczek. W związku z tym Donner chętniej wykona cała gamę różnych sztuczek, wymagających ruchu niż wyleży pięć minut w pozycji ‘zdechł pies’.

SONY DSC

Zdechł pies

Do nauki psa będziemy potrzebowali smaczków, za które pies zrobi wszystko, lub jego ukochanej zabawki. Z tym, że na smaczkach z psem pracuje się zdecydowanie łatwiej, bo można w prosty sposób nagrodzić  go za najmniejsze osiągnięcie, z zabawką może być problem, bo dając mu ją, przerywamy naukę na chwilę zabawy, z każdym pożądanym zachowaniem psa, przez co wybijamy go z trybu koncentracji na nas, a koncentruje się na otrzymaniu zabawki i zabawie. Warto jeszcze pamiętać by wraz z podawaniem nagrody użyć pochwały słownej, by kojarzyła się psu z nagrodą porównywalną jedzeniu, można także dołączyć klickera, ale osobiście nigdy z niego nie korzystałam i nie jestem do niego przekonana.  Co jeszcze z podstawowych rzeczy? Nie chwalimy psa za niepożądane zachowanie: najprostszy przykład: pies nie lubi rowerów i atakuje je i na nie szczeka – uspokajanie go, głaskanie, przytulanie, mówienie czułym głosem: “nie złość się Maksiu, spokojnie” – to jest chwalenie psa w jego odczuciu. Zatem jeśli pies robi cos źle lub próbuje wywrzeć na nas presję np.: uczymy psa ‘daj łapę’ a on zaczyna na nas szczekać – kończymy naukę. Na przykład zabieramy ręce i chowamy za siebie, odwracamy się i odchodzimy – ignorujemy psa. Nie wykłócamy się z nim, nie uspokajamy – nie to nie, w innym wypadku nauczy się, że szczekaniem wymusi na nas danie mu smakołyka na odczep się. Nie martwcie sie, że pies się pogniewa, jak zaczniecie go ignorować bardzo szybko on sam się Wami zainteresuje, wówczas podejmijcie znowu próbę. Nie złościcie sie na niego, nie krzyczcie, nie karzcie – nie przyniesie to efektu. A jak Wy się zdenerwujecie – pies to wyczuje i przestanie traktować Was na poważnie, bo Wasze zdenerwowani czy frustracja jest oznaką słabości – czyli nie jesteście godni w oczach psa by się Was słuchał. Nie liczcie się, że zrobi mu się przykro, że zdenerwował Pańcię. Jeśli na prawdę pies wyprowadził Was z równowagi – zostawcie go. Idźcie do drugiego pokoju, zignorujcie, zajmijcie się czymś innym. Jak ochłoniecie pies do Was przyjdzie zapytać się “czemu nie chcesz się bawić?” albo po to by “pogłaskać sie na zgodę“.

SONY DSC

Daj głos!

Tylko pozytywne nastawienie, chęć zabawy i nagradzanie za pożądane zachowanie przyniesie efekt – przy nauce sztuczek i podstawowych komend. Oczywiście będą psie przypadki i sytuacje wymagające korekty, czy też ‘huknięcia’ na psa, by na przykład wybić go z trybu bojowego, kiedy zafiksuje sie na innego psa. Ale mimo wszystko do zabawy i sztuczek – do nauki w domu  – szkolenie metodami pozytywnymi jest niezastąpione. Bo ma to być zabawa dla nas i dla niego – nie nauka do występów w cyrku by zgarnąć miliony za pokaz sztuczek.

SONY DSC

Poproś

Łatwe

 1. Siad (przy nodze, na odległość, z marszu)
 2. Waruj (przy nodze, na odległość, z marszu)
 3. Stój (przy nodze, na odległość, z marszu)
 4. Zostań we wskazanej pozycji
 5. W tył (obiegnij nogi, podejmij nagrodę z tyłu)
 6. Szukaj (chowanego)
 7. Zdechł pies
 8. Łapa (jedna, druga)
 9. Piątka
 10. A ku ku!
 11. Slalom między nogami
 12. Hop (w górę, przez koło, przez nogi, przez wskazany przedmiot)
 13. Na miejsce
 14. Do kojcia
 15. Pokaż
 16. Oprzyj się na ręce
 17. Zawstydź się
 18. Obróć się (jedna, druga strona)
 19. Machanie łapkami
 20. Głos
 21. Nie rusz
 22. Weź
 23. touch (target)

Średnio trudne

 1. cofnij się sam
 2. cofnij się przy nodze
 3. chodzenie między nogami
 4. noga + tępa + w lewo, w prawo
 5. Przynieś telefon
 6. zostaw
 7. turlaj się
 8. ukłoń się
 9. aport
 10. ciasteczko na nosie
 11. trop
 12. na przód do pozostawionego przedmiotu i waruj

Trudne

 1. do mnie
 2. przynieś
 3. poproś
 4. czołgaj się
 5. ciągnij
 6. aport przez przeszkodę
 7. atak (bierz)
 8. konwój pozoranta
 9. nieprzyjmowanie pokarmu

Podział sztuczek, na podstawie tego z jaką łatwością Donner je opanował. Możliwe, że dla innych psów komendy z zakresu trudnego, okażą się banalne, a łatwe będą stanowiły wyzwanie.

Ogółem: 30 427, dzisiaj: 12

8 Comments:

 • Ten podział na łatwe i trudne może dotyczyć Twojego psa – jednak wiesz, że są różne psie charaktery i znam takie, dla których np.’waruj’ było bardzo trudne. Dlatego podkreśliłbym, że to taki ogólny podział, jednak u Twojego psa może być zupełnie inaczej 🙂
  Pozdrawiam
  Michał
  http://www.szkola-doberman.pl/

  • Zhaotrise pisze:

   Ale ja to napisałam:
   “Więc na początek lista opanowanych przez Donnera sztuczek (lub w trakcie nauki). I po raz kolejny ich trudność podzielona jest według tego jak łatwo Donner je przyswajał. Możliwe, że dla innego psa coś co u nas jest zaklasyfikowane jako łatwe, okaże się wyzwaniem, lub odwrotnie.”
   Ale faktycznie warto to podkreślić (dosłownie), żeby potem nikt się nie rozczarował, że coś miało być łatwe, a wcale nie jest. 🙂

 • KaiTe pisze:

  Telefon? Czy to przyniesienie komórki? 😀

  • Zhaotrise pisze:

   “Telefon”- Nazwałam skrótowo, ale faktycznie dotyczy sztuczki “przynieś telefon” nie wiem czy istnieje w ogóle taka sztuczka i jak się powinna nazywać 🙂 od tak, moja radosna twórczość w wymyślaniu sztuczek i ich nazywaniu 🙂 choć w sumie nazwa: “psia sekretarka” była by bardziej chwytliwa hehe.

 • Igaa Zygmunt pisze:

  jak nauczyć dużego psa (Husky) “HOP” ? 🙂

 • Gosia pisze:

  Mój pies to chyba najbardziej uparty pies ever, nawet podaj łap,ę uczyłam go dość długo. Mam o tyle szczęścia, że jest okropnym łakomczuchem i z dobrymi przysmakami się udało. Dlatego polecam przysmaki firmy Maced. Działają cuda!

 • Alicja pisze:

  Jakieś smakołyki będą najlepsze – np. od firmy Maced. Taka kostka mała i psiak wie że jak się sprawi to dostanie coś w zamian 🙂

Leave reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *