SONY DSC

Obróć się!

Zabawa w sztuczki jest chyba jedną z najprzyjemniejszych form nauki psa i budowania z nim więzi, za równo dla nas jak i dla niego. Poza oczywistą satysfakcją z tego, że udało nam się nauczyć psa czegoś czym można popisać się przed znajomymi , a bądźmy szczerzy praktyczne zastosowanie większości sztuczek jest zerowe, dzięki sztuczkom pies się rozwija: staje się bardziej świadomy swojego ciała, obecności tylnych łap i ogona. Pies zaczyna myśleć, bo nie podąża ślepo za smaczkiem, czy unika korekty, tylko zaczyna kombinować: “Co zrobić żeby właściciel był zadowolony i dał nagrodę“.

SONY DSC

Nie rusz, zostań. Mina przy tej komendzie zawsze jest taka sama 😀

Kolejnym blogowym cyklem będą zatem Sztuczki i Komendy, zarówno praktyczne jak na przykład chodzenie przy nodze, jak również czysto zabawowe którym jest turlanie się.  Sztuczki i komendy będą prezentowane w różnej kolejności, nie od najłatwiejszych (podstawowych) do trudniejszych, bo wbrew pozorom choć samo nauczenie psa komendy ‘siad‘ jest banalne, o tyle zrobienie już o tym wartościowego wpisu nie do końca.

SONY DSC

Turlaj się!

Więc na początek lista opanowanych przez Donnera sztuczek (lub w trakcie nauki). I po raz kolejny ich trudność podzielona jest według tego jak łatwo Donner je przyswajał. Możliwe, że dla innego psa coś co u nas jest zaklasyfikowane jako łatwe, okaże się wyzwaniem, lub odwrotnie. Większość komend opanowaliśmy podczas zajęć w szkole dla psów, sztuczki natomiast uczone były z głowy dopiero później w moje ręce wpadła książka 101 psich tricków, która była inspiracją do kolejnych zabaw.

SONY DSC

Ukłoń się!

Na naukę sztuczek nigdy nie jest za późno, owszem z wiekiem coraz ciężej będzie nam nauczyć psa tych dziwniejszych z jego punktu widzenia, lub takich które wymagają większej sprawności. Za to starsze psy o wiele łatwiej uczą się sztuczek wymagających cierpliwości i dokładności, gdzie młode psiaki, rozpierane energią nie potrafią się na tym skupić. Przykładem jak zwykle jest Budzik. W wieku 7 lat nauczył się sztuczek poproś (stawanie na tylnych łapkach) i czołgaj się. A to dlatego, że z wiekiem nie był już tak narwany jak młody pies, trochę też mu się nie chciało. Ale były to na tyle statyczne i powolne sztuczki, że były dla niego atrakcyjniejsze niż turlaj się czy skacz, które uwielbiał za młodu. To samo jest z Donnerem. Donek nie ma cierpliwości by się dokładnie ‘czołgać’  (w jego wykonaniu ta sztuczka powinna nosić nazwę ‘pies paralityk’)-bo nie liczy się jakość, tylko szybkość. Ustanie w komendzie ‘poproś‘ wymaga od niego zbyt wiele cierpliwości i nie może się doczekać kiedy będzie mógł skoczyć po smaczek. W związku z tym Donner chętniej wykona cała gamę różnych sztuczek, wymagających ruchu niż wyleży pięć minut w pozycji ‘zdechł pies’.

SONY DSC

Zdechł pies

Do nauki psa będziemy potrzebowali smaczków, za które pies zrobi wszystko, lub jego ukochanej zabawki. Z tym, że na smaczkach z psem pracuje się zdecydowanie łatwiej, bo można w prosty sposób nagrodzić  go za najmniejsze osiągnięcie, z zabawką może być problem, bo dając mu ją, przerywamy naukę na chwilę zabawy, z każdym pożądanym zachowaniem psa, przez co wybijamy go z trybu koncentracji na nas, a koncentruje się na otrzymaniu zabawki i zabawie. Warto jeszcze pamiętać by wraz z podawaniem nagrody użyć pochwały słownej, by kojarzyła się psu z nagrodą porównywalną jedzeniu, można także dołączyć klickera, ale osobiście nigdy z niego nie korzystałam i nie jestem do niego przekonana.  Co jeszcze z podstawowych rzeczy? Nie chwalimy psa za niepożądane zachowanie: najprostszy przykład: pies nie lubi rowerów i atakuje je i na nie szczeka – uspokajanie go, głaskanie, przytulanie, mówienie czułym głosem: “nie złość się Maksiu, spokojnie” – to jest chwalenie psa w jego odczuciu. Zatem jeśli pies robi cos źle lub próbuje wywrzeć na nas presję np.: uczymy psa ‘daj łapę’ a on zaczyna na nas szczekać – kończymy naukę. Na przykład zabieramy ręce i chowamy za siebie, odwracamy się i odchodzimy – ignorujemy psa. Nie wykłócamy się z nim, nie uspokajamy – nie to nie, w innym wypadku nauczy się, że szczekaniem wymusi na nas danie mu smakołyka na odczep się. Nie martwcie sie, że pies się pogniewa, jak zaczniecie go ignorować bardzo szybko on sam się Wami zainteresuje, wówczas podejmijcie znowu próbę. Nie złościcie sie na niego, nie krzyczcie, nie karzcie – nie przyniesie to efektu. A jak Wy się zdenerwujecie – pies to wyczuje i przestanie traktować Was na poważnie, bo Wasze zdenerwowani czy frustracja jest oznaką słabości – czyli nie jesteście godni w oczach psa by się Was słuchał. Nie liczcie się, że zrobi mu się przykro, że zdenerwował Pańcię. Jeśli na prawdę pies wyprowadził Was z równowagi – zostawcie go. Idźcie do drugiego pokoju, zignorujcie, zajmijcie się czymś innym. Jak ochłoniecie pies do Was przyjdzie zapytać się “czemu nie chcesz się bawić?” albo po to by “pogłaskać sie na zgodę“.

SONY DSC

Daj głos!

Tylko pozytywne nastawienie, chęć zabawy i nagradzanie za pożądane zachowanie przyniesie efekt – przy nauce sztuczek i podstawowych komend. Oczywiście będą psie przypadki i sytuacje wymagające korekty, czy też ‘huknięcia’ na psa, by na przykład wybić go z trybu bojowego, kiedy zafiksuje sie na innego psa. Ale mimo wszystko do zabawy i sztuczek – do nauki w domu  – szkolenie metodami pozytywnymi jest niezastąpione. Bo ma to być zabawa dla nas i dla niego – nie nauka do występów w cyrku by zgarnąć miliony za pokaz sztuczek.

SONY DSC

Poproś

Łatwe

  1. Siad (przy nodze, na odległość, z marszu)
  2. Waruj (przy nodze, na odległość, z marszu)
  3. Stój (przy nodze, na odległość, z marszu)
  4. Zostań we wskazanej pozycji
  5. W tył (obiegnij nogi, podejmij nagrodę z tyłu)
  6. Szukaj (chowanego)
  7. Zdechł pies
  8. Łapa (jedna, druga)
  9. Piątka
  10. A ku ku!
  11. Slalom między nogami
  12. Hop (w górę, przez koło, przez nogi, przez wskazany przedmiot)
  13. Na miejsce
  14. Do kojcia
  15. Pokaż
  16. Oprzyj się na ręce
  17. Zawstydź się
  18. Obróć się (jedna, druga strona)
  19. Machanie łapkami
  20. Głos
  21. Nie rusz
  22. Weź
  23. touch (target)

Średnio trudne

  1. cofnij się sam
  2. cofnij się przy nodze
  3. chodzenie między nogami
  4. noga + tępa + w lewo, w prawo
  5. Przynieś telefon
  6. zostaw
  7. turlaj się
  8. ukłoń się
  9. aport
  10. ciasteczko na nosie
  11. trop
  12. na przód do pozostawionego przedmiotu i waruj

Trudne

  1. do mnie
  2. przynieś
  3. poproś
  4. czołgaj się
  5. ciągnij
  6. aport przez przeszkodę
  7. atak (bierz)
  8. konwój pozoranta
  9. nieprzyjmowanie pokarmu

Podział sztuczek, na podstawie tego z jaką łatwością Donner je opanował. Możliwe, że dla innych psów komendy z zakresu trudnego, okażą się banalne, a łatwe będą stanowiły wyzwanie.

Cieszę się, że przeczytałaś/eś ten tekst i będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w formie komentarza. Zawsze chętnie poznam Twoją opinię na dany temat i z przyjemnością o tym podyskutuję. Będę też bardzo wdzięczna, jeśli podzielisz się tym tekstem ze swoimi znajomymi na Facebooku, czy Instagramie. Dzięki temu więcej osób tu dotrze i choć Zamerdani to miejsce na moje przemyślenia, myślę, że warto promować świadome, odpowiedzialne życie z psem, które staram się tu pokazać. Z góry dziękuję i bardzo, bardzo cieszę się, że tu zajrzałaś/eś.

Ogółem: 59 963, dzisiaj: 1

You may also like

10 komentarzy

Michał Doberman 12 maja 2015 - 07:35

Ten podział na łatwe i trudne może dotyczyć Twojego psa – jednak wiesz, że są różne psie charaktery i znam takie, dla których np.’waruj’ było bardzo trudne. Dlatego podkreśliłbym, że to taki ogólny podział, jednak u Twojego psa może być zupełnie inaczej 🙂
Pozdrawiam
Michał
http://www.szkola-doberman.pl/

opublikuj
Zhaotrise 12 maja 2015 - 08:32

Ale ja to napisałam:
“Więc na początek lista opanowanych przez Donnera sztuczek (lub w trakcie nauki). I po raz kolejny ich trudność podzielona jest według tego jak łatwo Donner je przyswajał. Możliwe, że dla innego psa coś co u nas jest zaklasyfikowane jako łatwe, okaże się wyzwaniem, lub odwrotnie.”
Ale faktycznie warto to podkreślić (dosłownie), żeby potem nikt się nie rozczarował, że coś miało być łatwe, a wcale nie jest. 🙂

opublikuj
KaiTe 12 maja 2015 - 09:13

Telefon? Czy to przyniesienie komórki? 😀

opublikuj
Zhaotrise 12 maja 2015 - 09:30

“Telefon”- Nazwałam skrótowo, ale faktycznie dotyczy sztuczki “przynieś telefon” nie wiem czy istnieje w ogóle taka sztuczka i jak się powinna nazywać 🙂 od tak, moja radosna twórczość w wymyślaniu sztuczek i ich nazywaniu 🙂 choć w sumie nazwa: “psia sekretarka” była by bardziej chwytliwa hehe.

opublikuj
Igaa Zygmunt 21 sierpnia 2017 - 09:49

jak nauczyć dużego psa (Husky) “HOP” ? 🙂

opublikuj
Amelia z Zamerdani 21 sierpnia 2017 - 19:28

Najpierw niech skacze do zabawki z podłożona komendą, a potem jak już to połączy to będzie skakal do smaczka, samej ręki lub na komendę 😉

opublikuj
Gosia 25 stycznia 2019 - 08:54

Mój pies to chyba najbardziej uparty pies ever, nawet podaj łap,ę uczyłam go dość długo. Mam o tyle szczęścia, że jest okropnym łakomczuchem i z dobrymi przysmakami się udało. Dlatego polecam przysmaki firmy Maced. Działają cuda!

opublikuj
Alicja 25 stycznia 2019 - 09:52

Jakieś smakołyki będą najlepsze – np. od firmy Maced. Taka kostka mała i psiak wie że jak się sprawi to dostanie coś w zamian 🙂

opublikuj
Marcin 18 stycznia 2020 - 10:15

Wszystko jest świetnie ale co zrobić gdy pies nie jest łakomczuchem i nie interesują go smaczki?
owszem w domu zainteresuje się wołowinką i zrobi za nią wszystko no prawie wszystko ale na podwórku można zapomnieć a na spacerze wołowinkę mogę sam jeść bo dla niego istnieje niuchanie i patyk.
mam jeszcze jedno pytanie jak korygować niechciane zachowanie tzn. wyrywanie do innego psa na zasadzie dopaść i zjeść?

opublikuj
Amelia Bartoń - zamerdani.pl 18 stycznia 2020 - 15:49

Nie każdy pies pracuje na smaczki, dobór nagrody i motywacji trzeba dobrać do psa. W tym wypadku może być jeszcze kwestia za dużych rozproszeń na zewnątrz, dlatego psu jest trudno się skupić. Niestety co do drugiej części pytania nie umiem pomóc. Trzeba zobaczyć próblem na żywo, ocenić czym jest spowodowany, a dopiero potem działać. Niestety często mniej lub bardziej błahe problemy przez niewłaściwe postępowanie stają się bardziej poważne, dlatego lepiej zapytać kogoś na żywo kto to zobaczy. 😉

opublikuj

Zostaw komentarz