Strona główna Testy i recenzjeGadżety, identyfikatory i ubranka Psi kaszel – a więc ubierać czy nie? Testujemy psie kurtki

Psi kaszel – a więc ubierać czy nie? Testujemy psie kurtki

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

5Spadł śnieg, przyszła zima więc postanowiliśmy z Donnerem zabawić się w King Shepherd’a (rasa nie uznawana oficjalnie – powstała z krzyżówki Owczarka i Malamuta). Psi kulig to wspaniała zabawa, a jeden niepozorny 30kg owczarek bez problemu pociągnie niecałe 100kg – sprawdzone na Budziku. Donner jest dużo większy i cięższy jednak nie testowałam jeszcze na nim pełnych jego możliwości. Na razie wystarczyło mu obciążenie w postaci jednej osoby na sankach. Wszyscy bawili się świetnie, ale bieg + wysiłek + ziajanie i podjadanie śniegu skończyło się kaszlem.

b

Kurtka firmy Muddypaws

Na pewno niższa odporność była też spowodowana przebytą we wrześniu babeszjozą i dość nagłą zmianą temperatury z dodatniej i w okolicach 0 na minus 7 do minus 14 stopni. I tak u Donnerka pojawił się kaszel oraz wzmożona ilość picia wody – werdykt – pies przeziębiony. Jedzenie zmieniło się w ciepłe zupki, woda do picia też tylko cieplutka, dodatkowo parzone zioła: czystek – naturalny antybiotyk i len, koniec wściekania się na śniegu tylko spacery w kurteczce. Po kilku dniach kaszel nie przeszedł, nasilił się i doszedł do tego odruch wymiotny – dlatego jutro, w pierwszy dzień pracujący jedziemy do weterynarza po antybiotyk. Tylko po co owczarkowi kurteczka? Donner – pies mimo wszystko ‘nadworny’ – to znaczy pół na pół żyjący w domu i na dworze, nie jest przyzwyczajony do 10 minutowych spacerów i załatwienie psich potrzeb wiąże się z większą dawką ruchu. Do tego dochodzi patrolowanie podwórka, czyli utrzymanie go w domu jest dość trudne. Z tego powodu przeziębiony Donner póki nie wyzdrowieje dostaje na dwór kurteczkę. Inną sprawą jest włos Donnera i lichy podszerstek. Budzik, mimo że krótkowłosy miał tak gęsty podszerstek, że rozczesanie go w celu zobaczenia skóry wiązało się z kilkuminutowym wyczesywaniem ‘wełny’. U Donnera natomiast wystarczy przeczesać palcami futro pod włos i prześwituje skóra. Nie wiem czym jest to spowodowane, bo okrywę włosową ma piękną i dobrze zadbaną no, ale właśnie… bardzie przypomina to włos i niż futro. Mimo że długi i gęsty ale ciągle włos.

2

Kurtka firmy Danishdesign

Uwaga: Podczas przeziębienie gardła pies (przynajmniej Donner) wcale nie jest osowiały, ani nie traci apetytu. Jeśli pies nie spędza z nami dużo czasu, możemy nie zauważyć że kaszle, lub kasłanie potraktować jako jednorazowe zdarzenie związane np z zakrztuszeniem się. Należy zwrócić również uwagę na częsty kaszel po wysiłku – objaw nie wydolności serca. U nas wiedza przydatna po fakcie. Był to pierwszy objaw problemów sercowych u Budzika. Przez długi czas Budzik był leczony z powodu kaszlu który nawracał. Niestety nie zorientowałam się wtedy że pojawia się on po wysiłku. Dopiero kiedy zdiagnozowano u niego guza na sercu połączyłam kaszel z wysiłkiem i problemami sercowymi…

Po co w sklepach dostępne są wszelkiego rodzaju psie sweterki i kurteczki? Czy jest to faktycznie potrzebne psom, czy fanaberia właściciela żeby pupil pasował do najnowszych tegorocznych trendów w modzie? Moim zdaniem kurteczki to fajna sprawa póki wykorzystywane są zgodnie z ich przeznaczeniem czyli:

  • Dla psów o krótkim włosie i bez podszerstka

6-300x157Wiadomo doberman czy charcik nie będzie zachwycony długim spacerem przy dziesięciostopniowym mrozie, choć są zapewne takie psy – tak samo jak małe dzieci, które w ferworze zabawy nie będą odczuwały niedogodności temperatury. Inaczej też zareagują   psy chowane na dworze, jednak nie jestem przekonana czy psy takiego typu nadają się w naszym klimacie do całorocznego mieszkania w budzie. Jednak widywałam rottweilera, który całe życie mieszkał na podwórku – placu budowy – a nie jestem pewna czy miał nawet budę. Zatem wszystko zależy od psa i podejścia właścicieli.

[czytaj dalej…]

Ogółem: 661, dzisiaj: 1

You may also like

Zostaw komentarz