21Paź

A gdybym nie miała owczarka? – wyzwanie TOP 5

Październik 21, 2015 Nasz punkt widzenia 7

Spora część psich bloggerów podjęła wyzwanie wstawienia swoich pięciu ulubionych ras, więc ja także postanowiłam to zrobić. Nie wiem kto był prowodyrem fali wpisów o ulubionych rasach, ale dobrze, że ktoś zaczął. Wybór jest niezwykle trudny i gdyby nie owczarek niemiecki to idąc w owczarki – bo jednak jest to najbliższa mojemu sercu rasa wytypowałabym:

mix

 1. Owczarek holenderski
 2. Biały owczarek szwajcarski
 3. Chodsky Pes, czyli Owczarek Czeski
 4. Owczarek francuski beauceron
 5. Saarlooswolfhond – może nie taki typowy owczarek.

Ale to by było zbyt proste i oczywiste. Zastanowiłam się więc nieco bardziej, o moich wymarzonych rasach, które kiedyś (przejściowo) chciałam mieć lub którymi byłam bardzo mocno zafascynowana jednak z jakichś powodów nie zdecydowałam się na nie.

1. Bedlington terrier

bedlingtonterrier

Dlaczego ten pies znalazł się na pierwszym miejscu? Mimo, że jest to terier czyli typ zupełnie niepasujący do mojej osoby, oczekiwań i wymagań? Jest to sentyment związany w najwcześniejszymi latami mojego dzieciństwa. W wieku trzech może czterech lat tato przywiózł mi, już nie pamiętam skąd, wielką białą maskotkę pieska. W tamtych czasach zabawki – nawet pluszaki, nie były tak powszechnie dostępne ani tak piękne jak dzisiaj. Biały piesek był pudelkiem i nazywał się Kudłatek. Niestety dostałam też wtedy książeczkę z wierszykami o psach. A, że od najmłodszych lat z jakiejś przyczyny nie przepadałam za pudelkami zaklasyfikowałam Kudłatka jako bedlington terriera, choć całe swoje życie udawał owczarka niemieckiego. Ale myślę że sentyment do tego pluszaka, który swoją droga po dziś dzień leży na strychu (wprawdzie bez ucha i ogona). I gdyby nie owczarek, byłby to na pewno bedlington terrier i nazywałby się Kudłatek.

Bedlington terrier

Cóż to za pieszczoch?! mały, lecz chwacki;
lubi się bawić, kocha przechadzki
i ma przyjaciół w krótkich majteczkach:
Bedlington terrier-pies jak owieczka!

2. Saluki – chart perski.

saluki3

Dlaczego, tego nie wiem. Może to ten ich majestat? Trochę koci charakter. Sylwetka chartów podobała mi się zawsze, jednak nie przepadam za ‘łysymi pieskami’. Z drugiej strony Afgan był przegięciem w drugą stronę. Saluki natomiast był czymś pośrodku. Tak jak w przypadku bedlington terrier imię dla psa tej rasy także mam już wybrane, niezależnie od płci był/a by to po prostu Saluki.

3. Akita amerykańska

Akita-American

Duże jest piękne. Duże stróżujące i puchate tym bardziej. Rasa wybrana tylko z powodu wyglądu i wielkości.

4. Doberman

European_Dobermann

Lord wśród psów. I o ile jestem przeciwna kopiowaniu ogonów i uszu, o tyle ta rasa miała w swoim wyglądzie to coś co uwielbiałam. Tą demoniczność, a zarazem elegancję. Długi ogon i klapnięte uszy odebrały domermanom ich niepowtarzalny wygląd, co nie zmienia faktu, że dobermana nawet ‘dlugoogonowego klapciaka‘ mogłabym mieć – koniecznie czarnego.

5. Rosyjski Toy

celentano3

Na zakończenie mikro-pies. Chociaż uważam, że pies powinien być duży, no a przynajmniej średni. Chociaż mam złą opinię o małych psach z powodu braku wychowania ich przez ich opiekunów. Jeśli, życie pozwoliłoby mi mieć tylko malutkiego pieska był by to niewątpliwie rosyjski toy, bo zakochałam się w jego uszach.

A Wy podjęliście już wyzwanie wytypowania TOP 5 swoich ulbionych ras?

Ogółem: 1 240, dzisiaj: 1

7 Comments:

 • Małgorzata Giller Gieroba pisze:

  Ucha Toya sa niesamowite 🙂 Cudny 🙂

 • Kasia Żyrafa pisze:

  Ja mam prawie terriera 😉 można go nawet ” podciągnąć ” pod niestrzyżonego bedlingtona. Mój faworyt to Shiba Inu -za wieczny uśmiech.

 • Lenioszka pisze:

  Zrobiłaś mi krzywdę informując o istnieniu takiej rasy jak owczarek holenderski. A żyłam w takiej słodkiej niewiedzy… Ech, pieniążki, czasie, skąd ja was teraz tyle wezmę? 🙁
  BOSy sa piękne, ale wywołują w ludziach potrzebę zaczepiania, a mnie denerwują cmokacze i wyciąganie łap bez pytania. Dla własnego zdrowia psychicznego bym nie wzięła.

  • Nie tylko BOSy kuszą ludzi. Niemal kazdy łądniejszy, bardziej zadbany pies. Ja mam ten problem z Donnerem (mimo, że z poprzednim ONkiem nie miałam). Każdy do niego biegnie z łakami nawet nie pytając czy można pogłaskać, więc jak tylko widze, że ktoś go namierza, wychodzę na buca lojalnie informując, że nie lubi kiedy obcy go głsakają.
   Wszystko co piękne pociąga, ale przy niektórych z charakteru, lub wyboru właściciela – trzeba ćwiczyć silną wolę, mom że ręce świerzbią by pogłaskać 😉

 • Cześć! Czy znowu nastąpiła zmiana motywu? Ostatnio było na biało, czy mnie pamięć myli? Ciekawe zestawienie top 5, jestem pod wrażeniem:) W styczniu tego roku stałam przed wyborem rasy psa. Oj ale miałam wówczas zagwostkę! Jack Russell Terrier, Buldog FR, Corgi, Shiba Inu….. To był trudny wybór.. Teraz mojego minibulka nie oddałabym za żaden skarby. A najchętniej załatwiłabym mu kompana;p

  • Buliki są boskie, rozważałam go przy Dobermanie, jednak majestat Dobermana wygrał. A co do motywu, myślę że ten już zostanie na dłużej o ile przy aktualizacji się nie zepsuje, bo zazwyczaj to jest powodem zmiany potywu – że coś znowu nie działa 😉

Leave reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *