Pies w Beskidach

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

Wiosną barwy gór i ptaków śpiew, wabią nas
Słońca promień budzi nas ze snu
Dawne drogi wiodą poprzez las
Brąz cerkiewek wśród zielonych drzew żali się
Na samotność wśród beskidzkich wzgórz
Ślad przeszłości znaleźliśmy tu.

Beskidzie, Beskidzie – piękny, zapomniany
Świeża zieleń bzu, stoków gór
Szmer strumienia ukołysze nas do snu

~Wolna Grupa Bukowina

Pierwszy nasz wyjazd w góry przypadł w weekend majowy w 2014 roku. Na pierwszy ogień poszły Beskidy ze względu na to, że bardzo dobrze znaliśmy te tereny (kilka razy spędziliśmy wakacje w tych okolicach pracując). Ja od dziecka marzyłam chodząc po górach z rodzicami, by móc zabierać psa. Budzik niestety nigdy nie doznał tego zaszczytu, z obawy przed tym czy da sobie radę i czy w połowie wyjazdu zdrowie nie odmówi mu posłuszeństwa. Kiedy więc pojawił się Donner i dorósł na tyle, że nie bałam się o jego dalszy rozwój, postawiłam jasno warunek: albo jedziemy wszyscy (ja z narzeczonym + pies), albo nie jedziemy w ogóle. Tak więc Donner załapał się na wycieczkę, a ja liczyłam na to, że w końcu uda mi się go zmęczyć, do stanu w którym pójdzie spać i będzie miał wszystko w nosie. Oczywiście nie udało mi się zmęczyć go aż tak bardzo. Nawet po powrocie ze szlaku Donnerowi wystarczyło raptem dwie godziny snu i dalej wyciągał nas na dwór, żeby porzucać mu piłkę, albo wybiec na najbliższą górkę gdzie na szczycie pasły się owce lub krowy, tylko po to by na nie popatrzeć z bliska.

Polecane trasy:
  • Wejście na Cergową – Zaczynamy w Dukli, wchodzimy na szlak od Złotej Studzienki i zejście szlakiem na Iwonicz – w Iwoniczu kończymy.
  • Wejście na Piotrusia – można przejść przez Cergową i zejść szlakiem na Piotrusia, lub podjechać pod Piotrusia autem.
  • Szlak do Pustelni Św Jana (zaczynamy w Dukli)
  • Szlak na Kieł wzdłuż Bielczy oraz Przełęcz Beskid nad Czeremchą
  • Szlaki niedaleko Komańczy w stronę granicy Polsko-Słowackiej
  • Magura Małastowska
  • Jaworzyna Konieczniańska

Warte zobaczenia miejsca:

Muzeum w Dukli, Muzeum Przemysłu Naftowego Łukasiewicza w Bóbrce, liczne historyczne szlaki (przełęcz Dukielska), ruiny, jaskinie, Rynek w Dukli i Regionalny Browar, uzdrowiska Rymanów i Iwonicz, obowiązkowo Pustelnia Świętego Jana z Dukli.

Psiolubne knajpki, hotele:

Agroturystyka: Pod Chyrową oraz Gościniec Chyrowianka – w obydwóch pies jest mile widziany. Restauracja Ziko -€“ pies zawsze dostawał miskę z wodą, do środka może wejść pod warunkiem, że obsługa na obecnej zmianie wyrazi zgodę i w tym czasie nie ma jakiejś imprezy (urodziny, chrzciny itp.) jednak zawsze mile widziany w ogródku, Sklep: U Ździcha -€“ wejdziemy z pieskiem, sklep z żywnością ekologiczną, powstały przy Zakładzie Mięsnym Jasiołka -€“ zawsze dostaniecie tu świeżutkie ekologiczne mięso dla psiaka (w tym batony z karmą), a i dla nas znajdą się pyszności zarówno na grilla jak i przekąski w trasę -€“ polecamy spróbować Zagrychę Rzeszowską -€“ jedyny taki produkt w Polsce! Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy świeże krowie i kozie sery oraz mleko, a jeśli będziecie w okolicy Krosna -€“ poszukajcie proziaków -€“ sodowych bułeczek.

Atrakcje w okolicy:

W samej Dukli jest bardzo dobrze przygotowany ośrodek sportowy -€“ szczególnie pod względem gry w tenisa, niedaleko (za Gorlicami) jest niewielka miejscowość Gładyszów, z największą w Polsce stadniną koni huculskich, jdnak na konie najlepiej wybrać się do Starej Cegielni prowadzonej przez państwo Kario (klika razy byłam tam na obozach jeździeckich i z sentymentem wspominam tamto miejsce). Jeśli pies nie reaguje źle na konie, warto wybrać się na przejażdżkę w okolice Magury. Przez Duklę przepływa rzeka Jasiołka, w słoneczne upalne dni€“ udajcie się pod prąd w górę rzeki (rzeką oczywiście). Dojdziecie do pięknego miejsca w którym rzeka z jednej strony graniczy z pionową kilkunastometrową ścianą. Rzeka jest tam głęboka, ale nurt jest bardzo spokojny i€“ idealnie nadaje się do kąpieli. Podobne miejsce znajdziemy w Rudawce Rymanowskiej, z tymże tam rzeka jest płyciutka.

POZNAJ NASZE POZOSTAŁE WYPRAWY W GÓRY:

Cieszę się, że przeczytałaś/eś ten tekst i będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w formie komentarza. Zawsze chętnie poznam Twoją opinię na dany temat i z przyjemnością o tym podyskutuję. Będę też bardzo wdzięczna, jeśli podzielisz się tym tekstem ze swoimi znajomymi na Facebooku, czy Instagramie. Dzięki temu więcej osób tu dotrze i choć Zamerdani to miejsce na moje przemyślenia, myślę, że warto promować świadome, odpowiedzialne życie z psem, które staram się tu pokazać. Z góry dziękuję i bardzo, bardzo cieszę się, że tu zajrzałaś/eś.

Ogółem: 17 152, dzisiaj: 1

You may also like

1 komentarz

Beata Goliszek 2 marca 2018 - 07:36

Zapraszam na pobyt w Beskidach z psem -www.brenna.kgg.pl

Willa Wichrowe Wzgórza

opublikuj

Zostaw komentarz