Strona główna Aktualne kursy i szkolenia Doradztwo: pies w biurze

Doradztwo: pies w biurze

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

Doradztwo: pies w pracy

Coraz powszechniejsze staje się zabieranie psa do miejsca pracy. Wychodząc na wprost nowym trendom i oczekiwaniom związanym z WLB (work-life-balance), chcesz wprowadzić to u siebie w firmie, ale nie wiesz jak za to się zabrać? Chętnie Ci w tym pomogę! Od lat pracuję z firmami wdrażając systemy jakości i bezpieczeństwa żywności, audytując je i szkoląc pracowników. Pomyślałam więc, że mogę połączyć moje dwie pasje – pracę zawodową ze szkoleniem psów. I tak oto narodził się projekt mający na celu pomóc firmom zaprojektować przestrzeń biurową na przyjęcie pracowników z psami. Ale to nie wszystko. W ramach doradztwa pracownicy zostaną przeszkoleni zarówno z zasad bezpiecznego obchodzenia się z psem kolegi, jak również opiekunowie psów dostaną odpowiednie wytyczne jak sprawić by pobyt ich pupila w miejscu pracy był bezpieczny dla współpracowników i komfortowy dla ich psa. Dodatkowo przygotowuję odpowiednie procedury i instrukcje pozwalające na zebranie i wdrożenie w praktyce zaleceń dla pracowników względem psa w miejscu pracy.

Dlaczego warto rozważyć obecność pra w pracy:

Korzyści z obecności psa w biurze dla pracowników

  • Możliwość połączenia obowiązków domowych ze służbowymi w szczególności w przypadku posiadania zwierząt chorych (podawanie leków, częstszego wyprowadzania na spacery), zmagającymi się z lękiem separacyjnym, świeżo adoptowanymi lub szczeniaczkami.
  • Łatwiejsze nawiązywanie relacji pomiędzy pracownikami, większa otwartość.
  • Wiele badań wskazuje, że obecność psa w biurze obniża poziom stresu, a więc także ryzyko chorób serca i układu krążenia.
  • Obecność czworonoga w biurze zwiększa motywację pracowników

Korzyści z obecności psa w biurze dla pracodawcy

  • Pracownicy mogą swoje przerwy wykorzystywać na krótkie spacery lub zabawy z psem poza budynkiem dzięki czemu wspierają zdrowie i „oczyszczają” głowę co może przełożyć się na wzrost ich kreatywności i wydajności.
  • Mając psa przy sobie nie muszą pędzić do domu, żeby go wyprowadzić, w związku z tym łatwiej przyjmują wiadomość potrzebie zastania dłużej w pracy
  • Większa integracja zespołu i łatwiejsze nawiązywanie kontaktów pomiędzy pracownikami, więcej tematów do rozmów.
  • Zwiększenie motywacji do pracy poprzez uwzględnianie potrzeb pracownika
  • Ocieplenie wizerunku pracodawcy i zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy: firmy przyjazne psom uważa się za nowoczesnych, a obecność psa traktowana jest jako duży atut firmy.

Cel: Zaprojektowanie przestrzeni biurowej na przyjęcie pracowników z psami. Przeszkolenie personelu w zakresie zachowania w obecności psa, oraz opiekunów psów w zakresie odpowiedzialności za swojego pupila i jego dobrostanu. Opracowanie i drożenie procedur i instrukcji pozwalających na bezpieczne wprowadzenie psa do miejsca pracy.

Zakres prac:

  1. Spotkanie wstępne: audyt przestrzeni biurowych, wspólne zaprojektowanie przestrzeni uwzględniające bezpieczeństwo i ergonomikę pracy pracowników i dobrostan psa.
    1. Umieszczenie legowisk lub kenneli
    2. Dostosowanie „przejść” między meblami by bezpiecznie minąć się z psem
    3. Wyznaczenie i oznaczenie pomieszczeń w których przebywają psy, a do których nie wolno im wchodzić np. stołówka, pomieszczenia w których pracują pracownicy nie chcący mieć kontaktu z psami.
    4. Wyznaczenie miejsc w okolicy budynku na szybki spacer z psem w trakcie pracy.
  2. Opracowanie procedur i instrukcji według założeń firmy dotyczących zachowania pracowników względem psa oraz odpowiedzialności opiekunów psów w przestrzeni biurowej.
    1. Jakie psy mogą przychodzić z pracownikami do pracy (np. zakaz przyprowadzania psów agresywnych)
    2. W jakie dni pracownicy mogą zabierać ze sobą pupila
    3. Ustalenie przerw na spacer z psem i wyrównania czasu pracy
    4. Zasady zachowania się względem psa
    5. Odpowiedzialność opiekuna – wymagane szkolenia psa, szczepienia, profilaktyka, zachowanie psa (np. psy wokalizujące, przeszkadzające w pracy nie mogę przychodzić do biura)
    6. Zachowanie czystości w pomieszczeniach biurowych – zasady dla opiekuna psa (wycieranie łap przed wejściem do budynku, dbanie o higienę psa np. psy brudne, o niezadbanej sierść (z nie wyczesanym podszerstkiem) nie mogą przychodzić do biura.
  3. Wdrożenie procedur i instrukcji: szkolenie pracowników na temat zachowania się w obecności psa, opiekunów psów na temat odpowiedzialności za swojego pupila i jego dobrostanu miejscu pracy.
    1. Spotkanie zapoznawcze – przedstawienie pracowników i psów, które będą towarzyszyć w pracy
    2. Przedstawienie opracowanych zasad
    3. Jak przyzwyczaić psa do obecności w biurze, pracowników
    4. Jak mijać się z psem, witać, głaskać – czego nie robić
    5. Wyznaczone miejsca w których pies może przebywać
    6. Odpowiedzialność opiekuna psa, jego obowiązki względem psa i innych pracowników
    7. Wzajemny szacunek i zrozumienie

Cena:

Cena: 1500zł + koszty dojazdu

~ UMÓW SIĘ NA DORADZTWO (klik) ~

tel.: +48 691 899 322       mail: kontakt@zamerdani.pl
FB: Zamerdana Szkoła dla psów       IG: Zamerdani Szkolenie psów

Ogółem: 14, dzisiaj: 1