Kurs posłuszeństwa według ćwiczeń Rally-O dla rodzin z dziećmi
Czym jest Rally – O:
Rally-O to posłuszeństwo na luzie! Drużyny w skład których wchodzi przewodnik i pies mają za zadanie pokonać tor składający się z różnych stacji, zazwyczaj są to proste ćwiczenia jak: siad, leżeć, zostań oraz chodzenie przy nodze. W tym sporcie nie liczy się precyzja wykonania ćwiczenia w przeciwieństwie do obedience, komendy można powtarzać i choć ważny jest czas to najważniejsza jest dobra zabawa psa i opiekuna.
Największą zaletą tego sportu jest to, że mogą uprawiać go dorośli oraz dzieci, szczeniaczki (po 6 miesiącu), jak i psi seniorzy (jeśli zdrowie im na to pozwala), kundelki oraz psy rasowe. Jest to jeden z nielicznych psich sportów dla każdego, nie wymagający specjalistycznego sprzętu czy przygotowania ponad podstawy posłuszeństwa.
Dla kogo:
Zajęcia skierowane są dla rodziców z dziećmi miedzy 7 a 15 rokiem życia oraz ich psiaków. Osoby 16-17 letnie mogą ćwiczyć samodzielnie z psami (zostanie utworzona osobna grupa) za zgodą rodziców.
Na kurs zapraszamy pieski, które ukończyły podstawowy kurs posłuszeństwa w Zamerdanej Psiej Szkole lub innej szkole dla psów: wymagana znajomość następujących ćwiczeń: siad, leżeć, zostań, chodzenie na luźnej smyczy
Cel:
Rodzicie wraz z dziećmi będą mogli popracować nad posłuszeństwem swoich piesków wykonując ćwiczenia z zakresu Rally-o. Największym atutem tego sportu jest to, że mogą brać w nim udział właśnie dzieci dzięki czemu pogłębiają swoją więź z pupilem, uczą się odpowiedzialności i opieki, a równocześnie mogą się przy tym świetnie bawić zamieniając wspólne spacery w treningi przynoszące radość zarówno psu jak i całej rodzinie. Zwieńczeniem kursu są mini zawody, a swoje umiejętności dzieci (jak i rodzice) mogą sprawdzić podczas konkursów Rally-O (który można było oglądać na ostatniej wystawie ZooPark w Lublinie), lub wyruszyć w Polskę na podbój oficjalnych psich zawodów w tej dyscyplinie.
Zakres ćwiczeń na kursie:
- Siad
- Leżeć
- Siad – zostań – obejście psa
- Leżeć – zostań – obejście psa
- Skręty w marszu (90°, 270°, 360°)
- Zawracanie w marszu
- Przywołanie – obejście opiekuna z tyłu
- Przywołanie – dostawienie się do lewej nogi opiekuna
- Tempa w marszu
- Utrzymywanie pozycji przy nodze – piwoty
Przebieg kursu:
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu – na tygodniu popołudniami oraz w sobotę lub niedzielę (szczegóły w wydarzeniu i zapisach na dany kurs), na dużym ogrodzonym terenie, w małych 2-4 osobowych grupach dopasowanych pod względem umiejętności pieska (grupa podstawowa lub zaawansowana), w dużych odległościach by zapewnić rodzinom komfort pracy i dobrej zabawy. Rodziny dostają przygotowane na dany dzień znaki symbolizujące ćwiczenia, a następnie trener omawia je demonstrując jak powinny wyglądać. W pierwszej kolejności ćwiczą rodzice z psem według wskazówek trenera, następnie powtarzają to dzieci przy pomocy opiekunów jeśli tego potrzebują. Trener pozostaje cały czas do dyspozycji rodzin pomagając i udzielając wskazówek zarówno dzieciom jak i opiekunom dzieci.
- Zajęcia trwają około 1h.
- Podczas zajęć psy przebywają na smyczach, a osoby dorosłe ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje dzieci oraz psy.
- Podczas zajęć psy nie bawią się ze sobą, a dzieci nie podchodzą do obcych psów.
- Kurs składa się z 6 spotkań praktycznych i jednego indywidualnego spotkania zapoznawczego (15-20minut) na którym będzie przestawiony plan spotkań, dzieci będą mogły zapoznać się z trenerem, miejscem oraz zadać nurtujące je pytania, będzie także dokonana ocena zachowania psa (psy agresywne, reaktywne, stwarzające niebezpieczeństwo nie będą przyjmowane z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników) oraz sprawdzenie aktualnych szczepień. Podczas ostatnich (6) zajęć odbywają się mini zawody dla dzieci i psów na torze ułożonym ze znaków z ćwiczeniami, które dzieci i psy poznały na spotkaniach.
- Do każdego kursu zostaje utworzona prywatna grupa na FB na której szczegółowo omawiane są ćwiczenia z zajęć oraz filmy instruktażowe z ich nauką.
- W przypadku zapowiadanych niekorzystnych warunków atmosferycznych (duże opady deszczu/śniegu, silny wiatr) zajęcia odwoływane są z minimalnym 24h wyprzedzeniem.
- Możliwe jest zgłoszenie jednorazowej nieobecności z minimum 24h wyprzedzeniem, wówczas zajęcia są do odrobienia na innej grupie lub w indywidualnie ustalonym terminie w trakcie trwania kursu. W przypadku nie zgłoszenia nieobecności z wyprzedzeniem zajęcia przepadają.
- W przypadku rezygnacji z kursu w trakcie jego trwania nie przysługuje zwrot pieniędzy.
Zakres kursu i wymiar godzin może ulegać zmianie w zależności od edycji i preferencji uczestników. Szczegóły dotyczące danego kursu znajdują się w dedykowanym mu wydarzeniu na FB.
Pies na zajęciach
- Musi mieć ukończone minimum 4 miesiące, być odrobaczony, zaszczepiony na choroby zakaźne zgodnie z harmonogramem szczepień oraz na wściekliznę. Górna granica wieku psa nie jest wyznaczona – ważne by pies był zdrowy, a ćwiczenia nie powodowały dyskomfortu.
- Pies podczas zajęć musi mieć obrożę i/lub szelki oraz smycz 1,5m-2m , w wyjątkowych sytuacjach piesek może mieć podczepioną drugą, dłuższą, lekką linkę kontrolną, którą będzie trzymał opiekun – dotyczy dużych, silnych psów, których dziecko mogłoby nie utrzymać.
- Niedozwolone jest stosowanie narzędzi awersyjnych: kolczatka, obroża zaciskowa, behawioralna, obroża elektryczna oraz stosowanie przemocy: bicie, szarpanie, krzyczenie, itp.
- W zajęciach nie mogą brać udziału psy agresywne do ludzi lub zwierząt oraz psy reaktywne i silne, których dzieci mogłyby same nie utrzymać, a mogłyby się wyrwać i podpiec do innej rodziny: psy nie umiejące pracować w obecności innych psów zapraszam na zajęcia indywidualne.
- Opiekunowie piesków zabierają ze sobą ulubione smaczki psa, saszetkę lub nerkę, zabawkę i woreczki na psie kupy.