Od jakiegoś czasu współpracuję z Fundacją Polskie Towarzystwo Weterynaryjne. Pierwszą kampanią, o której mogliście przeczytać była kampania „Włącz sumienie” poruszająca problem wypadków drogowych z udziałem zwierząt.
Kampania odbiła się szerokim echem wśród psiej i nie tylko psiej społeczności, dlatego też wracam do Was z nową kampanią społeczno-edukacyjną : ,,STOP DRAPANIU’’ Prowadzona przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne i wspierana przez firmę Zoetis Polska kampania, porusza problem uporczywego drapania u psów, które może być symptomem wielu poważnych chorób.
„Obecnie w Polsce żyje ponad 7 milionów psów i 6,5 miliona kotów. Na podstawie danych z raportu Pruritic dogs diary 2013 – przygotowanego przez GfK Animal and Crop Health, szacuje się, że ponad jeden milion psów może cierpieć z powodu uporczywego swędzenia wywołanego alergią, obecnością pasożytów, czy infekcją skóry. Skala zjawiska jest ogromna, dlatego bardzo ważną kwestią staje się edukacja właścicieli. Jak więc rozpoznać objawy uporczywego swędzenia?”
Chyba każda z osób mających psa czy kota, czy też inne futerkowe zwierzę nie raz zetknęła się z drapaniem. Jak podają różne źródła do najczęstszych przyczyn uporczywego drapania zaliczamy reakcje na pasożyty, alergie pokarmowe lub na środki chemiczne, zawarte zarówno w środkach przeciwko pasożytniczych jak i środkach pielęgnacyjnych. Coraz częściej mówi się też o alergiach środowiskowych na trawę czy pyłki. Niektórych przypadkach uporczywe drapanie może być również odpowiedzą na sytuację stresową lub zachowaniem kompulsywnym (wygryzanie sobie łap). Jak rozpoznać przyczyny drapania u psa? Czy każde drapanie wymaga wizyty u weterynarza? Kiedy jest to problem natury zdrowotnej, a kiedy wymaga konsultacji behawioralnej? Tego wszystkiego dowiecie się na stronie kampanii.
„Jak podkreśla Monika Myziak – lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – Każdy opiekun powinien bacznie obserwować swojego czworonoga, aby w porę wychwycić niepokojące objawy. Kiedy pies drapie się co chwilę, uporczywie wylizuje lub gryzie swoje ciało, powinien to być dla nas sygnał, że należy natychmiast udać się do lecznicy weterynaryjnej. Ponadto, częstsze niż zazwyczaj tarzanie się lub ocieranie zwierzaka, nawracające problemy z uszami czy zaczerwienienie skóry stanowią kolejne z symptomów, których nie powinniśmy bagatelizować. Choroby tego typu to z reguły przewlekłe schorzenia, wywoływane przez szereg czynników. Ważna jest zatem szybka diagnoza, która może nie tylko uratować zdrowie zwierzęcia, ale również zaoszczędzić mu niepotrzebnych cierpień – dodaje przedstawicielka Fundacji.”
Każde zachowanie inne niż zwykle powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli pies z dnia nadzień zaczyna się uporczywie drapać powinniśmy go dokładnie obejrzeć. Czy nie ma śladów ugryzienia lub bytowania pasożytów, zmian skórnych w wyniku podrażnienia, odparzenia, hot-spotów lub wysypki. Zazwyczaj w sytuacjach mniej inwazyjnych można pomóc psu samemu, kąpiąc go najlepiej w środkach dla psów alergików. Jeśli mamy podejrzenia, że drapanie spowodowane jest alergią pokarmową i pojawiło się np.: po zmianie karmy lub smaczków, należy odstawić nowy produkt i zobaczyć czy objawy nie ustępują.
W przypadku natarczywego drapania , które uniemożliwia psu prawidłowe funkcjonowanie i powoduje wyraźny dyskomfort życia, należy od razu udać się do lekarza weterynarii, by ulżyć psu.
„Radosław Marter, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne wskazuje, że problem alergii u psów może tak naprawdę pojawić się u każdego czworonoga, w dowolnym momencie jego życia i w żadnym razie nie wolno go bagatelizować. Celem II edycji kampanii STOP DRAPANIU jest nie tylko uzmysłowienie właścicielom przyczyn uporczywego swędzenia skóry u psów, ale również ich edukacja. Opiekun powinien umieć odróżnić zwykłe drapanie swojego zwierzęcia od świądu, który może być zwiastunem wielu poważnych chorób. Akcja ma również uczulić właścicieli czworonogów na ten problem – skłonić ich do reakcji, by w porę zwrócili się do lekarza weterynarii i skutecznie pomogli zwierzęciu – wskazuje prezes.”
Jako, że co pies to inny przypadek, wspólnie z Fundacją postanowiliśmy pomóc Wam – opiekunom psów w zakresie alergii i drapania się. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące szeroko pojętego zagadnienia – „Dlaczego mój pies się drapie?” Piszcie je śmiało w komentarzach pod tym postem, na Facebooku, w wiadomościach prywatnych i na mailu. Wszystkie pytania zostaną przekazane lekarzowi weterynarii, który postara się na nie odpowiedzieć. W ten sposób spróbujemy wspólnie stworzyć bazę najczęstszych pytań opiekunów psów dotyczących drapania się i alergii! Na Wasze pytania czekam do niedzieli 04.06.2017.
Więcej informacji dotyczącej kampanii znajduje się na stronie www.stopdrapaniu.pl. Właściciele czworonogów mogą tam dowiedzieć się m.in. jak rozpoznać pierwsze objawy alergii, gdzie szukać pomocy dla swoich pupili (lista sprawdzonych gabinetów weterynaryjnych) oraz znajdą bardzo ciekawe i przydatne informacje od psich behawiorystów, które pomogą im lepiej zrozumieć zachowanie zwierząt. Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna STOP DRAPANIU potrwa do końca grudnia 2017 r.
9 komentarzy
Mój April od szczeniaka misl co jakiś czas łupież. Miesiąc temu wygryzł sobie bok, przeszedł zapalenie uszu oraz wygryzl włosy między opuszkami w jednej łapie aż do krwi. Aktualnie sierść odrasta uszy i łapa zagojone. Pies zawsze sie drapie raz wiecej raz mniej. Czy to moze być alergia pokarmowa czy może jakiś stres. Gdzie mozna zrobić testy alergiczne które dają prawdziwe wyniki w okolicach Krakowa Katowic? Dodam ze to owczarek niemiecki długowłosy ma 13msc mieszkamy w bloku z kotem. Pozdrawiam
Przyczyny i choroby mogą być różne, należałoby skonsultowac to z wet, on też doradzi gdzie zrobić testy. 🙂
U Hery na szczęście nie zauważyłam większych problemów z drapaniem się, chociaż fakt faktem, z jej skórą to różnie bywa, jest ogólnie dość wrażliwa… ale na pewno zajrzę na stronę i poczytam!
Mam takie pytanie… Testowaliście razem różne produkty, no i wydajesz się osobą, która orientuje się w takich tematach… Czy znasz jakieś dobre suplementy albo witaminy dla starszych psów…? Chodzi mi głównie o coś na stawy, bo myślałam, żeby zacząć podawać Herze, ale kompletnie się na tym nie znam i dopiero zbieram informacje! 🙂
Mnie bardzo się podobają suplementy Anivital i GameDog może tych spróbuj? 🙂
O dziękuję, w takim razie na pewno wezmę je pod uwagę! 🙂
Moj pies od kilku dni ciągle się drapie i gryzie. Oprócz tego ma nawracajace problemy z uszami: A to paciorkowiec,teraz ostatnio był leczony na grzybice uszu… Problemy z oczami : zapalenie spojówek,A teraz nawet nie wiem (maz był u weterynarza) dostał krople z antybiotykiem. Często też wygryza sobie łapy. Nasz weterynarz oczywiście leczy wszystkie pojedyncze schorzenia,ale zaczęłam się zastanawiać czy to nie jest coś większego. Może te wszystkie choroby są ze soba powiązane? Pies jest młody – ma 3lata. Dostaje karmę royal canin medium. Rasa psa to English Cocker Spaniel
Może warto pójść do innego weta? Zawsze to dwa różne spojrzenia na ten sam przypadek.
odbierajac Bruna z renomowanej hodowli bylam przeszczesliwa ale….zauwazylam male otarcie naskorka na lewym policzku, to nic wielkiego-rzekla wlascicielka!!!do dzis a mija juz rok moj psiak ma powazne problemy skorne!!!codziennie pojawiaja sie kolejne stany zapalne-bruno zostal zbadany przez lekarza i wykryto bakterie ktora ciezko wyleczyc!!!!
Niestety nie mamy wpływu na nieuczciwe praktyki hodowców… ludzie są jacy sąi mentalności nic ni zmieni… życze dużo zrowia dla psiaka.