17Gru

Kolejny raz zaczynamy pracę od nowa…

Grudzień 17, 2015 Wychowanie psa 12

Nie wiem, czy wszyscy czytali wpis sprzed dwóch dni na Faceboku, o tym, jak pewna suka zaatakowała Donnera i dotkliwie go pogryzła, a właściciel uznał, że nic się nie stało. Jak się nie trudno domyśleć po tym wydarzeniu wszystko to, co odpracowywałam z Donnerem przez ostatni miesiące poszło na marne, a ja straciłam radość z tego, co robię. Bo w końcu ile można?

d

Pierwsze pogryzienie było w wieku kilku miesięcy, kolejne na zajęciach w szkole, potem kilka przez psy wychodzące z niezabezpieczonych posesji… w wieku 2 lat pogryzień Donnera nie z jego winy, tylko po prostu zaatakowania przez innego psa było na pewno ponad pięć. Ale to odpracowałam. Do tego stopnia, że mógł się ładnie bawić w grupie psów. Potem to nieszczęsne spotkanie owczarków w Lublinie i bójka… ale też trochę to odpracowałam i ładnie na bawił się z Xeną i Herkulesem. Całkiem ładnie zachowywał się w lesie na spacerze z Azją i Wiarusem. I trach… pogryzienie przez owczarka… A to już było w jego życiu trzecie z owczarkiem w roli głównej. I od tej pory, o ile jako tako udawało nam się ignorować inne psy, o tyle inny owczarek miał przewalone, bo zawsze był obszczekany. Ale okej. Skończyliśmy Kurs Canid, ja miałam dużo wolnego, całymi dniami pracowałam z psem i było znowu nieźle. Udawało nam się pracować na drodze pomiędzy szczekającymi zza płotu psami… i przyszła przeprowadzka.

c

Mieszkamy miesiąc i już jest pięć ataków (a jeszcze kilka dni temu pisałam we wpisie, że trzy…), z czego ostatnie skończył się pogryzieniem Donnera, bo zanim zdjęłam mu kaganiec, by mógł się bronić, suka ugryzła go parę razy w pierś. I znowu wszystko od nowa… sami powiedzcie ile można. Już nawet postawiłam tezę, że gdybym była sama z Donnerem na środku pustyni, zawsze się znajdzie jakiś pies, który nas zaatakuje. To jakieś fatum, że on tak przyciąga do siebie wszystkie psy i to nie do zabawy… Wczorajszy dzień był dla mnie niesamowicie ciężki… Na spacerach byłam tak strasznie zestresowana, a Donner tak pobudzony, że zaczęłam się zastanawiać, czy naprawdę nie byłoby lepiej zostawić go mamie w Lublinie… przynajmniej oszczędziłabym mu takich sytuacji… Ale na szczęście dzisiejszy spacer trochę mnie podbudował.

b

Nie jest tak źle, jak sądziłam. Wczoraj byłam mocno zestresowana i chyba mój stres udzielał się psu, do tego stopnia, że naprawdę nie wiedziałam co robić i bałam się iść na spacer, bo Donner najchętniej zabiłby wszystko… czy się rusza, czy nie, nie ma znaczenia. Dzisiaj zaopatrzyłam się w super żarcie, zabawki i głęboki oddech (najpierw się wypłakałam w aucie, wracając z pracy na poprawę humoru). I poszliśmy. Dobra nie ukrywajmy, najpierw Donner dopadł jakiegoś Pana, który wyłonił się zza rogu… na szczęście na obszczekaniu się skończyło i nie uderzył go kagańcem. Przeprosiłam Pana, a mężczyzna okazał się wyrozumiały i nie zrobił mi awantury, bo pewnie wróciłabym z płaczem do domu i jeszcze tego dnia odwiozła Donnera mamie, bo naprawdę już nie miałam siły. No ale postawa, Pana, który się przestraszył, ale przyjął moje przeprosiny i nic nie powiedział torchę mnie podbudowała i podjęłam dalszy trening, choć ten zapowiadał się już spalony, bo ja roztrzęsiona nie chciałam pracować z psem, bo to nie były emocje na pracę…. ale jakoś powoli poszliśmy na spacer, minęliśmy psy za siatkami, skarmiając cały czas Donnera. Pies szedł w miarę spokojnie, tylko niemiłosiernie ujadając… Kiedy znaleźliśmy się w bezpiecznym miejscu, zaczęliśmy pracę.

e

Ku mojemu zdziwieniu Donner pracował pięknie. Wlepiał we mnie te swoje roześmiane oczka i ewidentnie chciał pracować, choć parę razy przywalił mi w paluszki zębami. Ale nie ważne, nie pierwszy nie ostatni wypadek przy pracy. Niestety w drodze powrotnej przy psach, Donner nie chciał przyjmować pokarmu, rozglądając się nerwowo… już nie ujadał, ale posłuchu też żadnego nie było. Zrobiliśmy kilka razy siad, kilka razy odwróciłam jego uwagę na zabawkę i wróciliśmy. W domu zdejmuję psu szelki (mają odblaski, więc je nakładam wieczorem), a mojemu psu normalnie serce łomocze! CUD! W końcu na odczytach z EKG wyszłoby, że mu bije szybciej i ‚coś go ruszyło’, pysk otworzony w spanikowanym uśmiechu, język na brodzie i zianie…. Się chłopak niesamowicie zestresował… Śpi teraz jak zabity, jakby przebiegł co najmniej 10km. Ale powiem szczerze, że jest ciężko… bardzo ciężko… ale nie jest tak źle, jak myślałam… może do wiosny odpracujemy te jego paniki i do tego czasu nie zejdzie mi na zawał, a ja nie stracę sił i wiary, że będzie dobrze.

PS.: Wszystkie rany się już pogoiły. Na piersiach nic nie widać, na pysku jest niewielki strupek, a opuchlizna zeszła.

Ogółem: 647, dzisiaj: 1