15Kwi

Czy Twój pies jest NAPRAWDĘ szczęśliwy?

Psy różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim predyspozycjami i możliwościami. Przez lata ukształtowało się wiele grup i ras – dzięki którym psy mogły towarzyszyć ludziom podczas wielu zajęć. Każda z ras ma genetycznie uwarunkowane skłonności do jakichś zachowań lub zakodowane wzorce tych zachowań – najczęściej wynikające z przeznaczenia (użytkowości). Zachowania te pozwalały psom spełniać stawiane przed nim wyzwania, z drugiej strony były to zachowania same w sobie przyjemne dla psa (stanowiące wzmocnienie w postaci wewnętrznej nagrody według Prawa Efektu Thorndike ), dzięki czemu pies realizując je utrzymywał równowagę psychiczną i emocjonalną oraz dobre samopoczucie. W obecnych czasach warunki hodowlane i codzienne życie z psami uniemożliwia realizację tych potrzeb – w końcu nikt z nas nie ma stada owiec lub nie chodzi co tydzień na polowanie, by zachować równowagę psa dzięki redukcji popędów (teoria redukcji popędów Hull i Miler) – a wzorce zachowań i predyspozycje do nich w danych rasach pozostały. Chcąc więc utrzymać psa w dobrej kondycji psychicznej i emocjonalnej musimy zagwarantować naszym psom aktywności wpisujące się w ich predyspozycje. Dlatego dzisiaj bardzo szeroko i łopatologicznie postanowiłam poruszyć temat potrzeb naszych psów. A znając te potrzeby, to jak je wypełnić i jak wykorzystać w szkoleniu psów jako wzmocnienia, pozwoli nam wychować naprawdę radosnego psa, który dalej może być psem – bo gwarantujemy mu to co lubi robić i do czego został stworzony!

Ogólnie przyjęło się, że aby pies był szczęśliwy musi być kochany. Szczęście psa mierzy się przede wszystkim przez miłość jego opiekuna do niego, to czy śpi z opiekunem w łóżku, czy ma górę zabawek, czy opiekun poświęca mu większość swojego czasu i czy pies jest zadbany. Im mniej wytycznych jest spełnione np.: pies mieszka na podwórku, pies ma jasno sprecyzowane zasady, pies musi zapracować na jedzenie – tym na pewno jest mniej kochany niż rozpuszczony Fafik. Czy aby na pewno jest to prawdą? Czy pies szczęśliwy to pies, który ma zapewnione potrzeby materialne – z naszego punktu widzenia (nowe miski, legowisko, najnowszy model szelek, comiesięczne wizyty u groomera, najlepsze szkolenia) i niematerialne – spacer trzy razy dziennie, zabawy z piłeczką, rozpuszczanie przy stole i bezgraniczną miłość opiekuna? A może szczęśliwy pies mieszka na wsi, śpi w stodole na sianie, je do oporu odpadki z kuchni, z oddaniem stróżuje obejścia, pasie dwie kozy, umawia się na przechadzki z kumplami z sąsiedztwa. Czasem dostanie kopniaka w tyłek kiedy za zbyt nachalne zalecanie się do mieszkającej opodal suki, ale ogólnie nie narzeka na życie mimo, że czasem ugryzie go w ucho pchła, a futro nigdy nie widziało szczotki, ale może realizować swoje instynkty, popędy i potrzeby. Nikt nie zabrania mu wąchać trawy, bo śpieszymy się z potrzebami fizjologicznymi. Nikt nie zabrania mu zakopać kości, bo zniszczy ogródek, czy rozłożyć na czynniki pierwsze patyka – bo naśmieci.

„Jeśli pozostawić jednostce całkowita swobodę w rozporządzaniu swoją aktywnością, to rozdzieli ona tę aktywność na różne zachowania w sposób dla niej optymalny, najprzyjemniejszy. […]”

teoria deprywacji reakcji Timberlake, Allison – 1974.

Czyli przekładając na nasze, nie ograniczony w żaden sposób pies (w tym przede wszystkim nie ograniczony człowiekiem, smyczą, kojcem, łańcuchem czy ludzkimi zakazami) sam siebie nie ograniczy w wyniku czego nie dojdzie do deprywacji potrzeb.

O dziwo tym wiejskim kundlom* pod tym względem żyje się lepiej – nie są narażone na stres i frustrację wynikająca z deprywacje potrzeb, bo nikt nie stoi nad nimi zabraniając zachowywać się jak pies: szczeknąć, warknąć ostrzegawczo, wykopać dziurę, zjeść patyk, pobiegać po polu itp. Nikt nie każe im całe życie chodzić na sznurku w okół bloku, spać w kącie by nie pałętał się między nogami i dawał się głaskać wszystkim na zawołanie. Widzicie to porównanie możliwości bycia psem – o to, że pies nie żyje samą miłością pańci i spacerem. Wiejskie burki bardzo rzadko przejawiają oznaki zaburzeń, które obserwujemy pod blokami: niekontrolowanej agresji czy braku umiejętności czytania sygnałów innych psów – bo mogły zdobyć te umiejętności ucząc się na własnych błędach, naszym psom nawet jak zdarzy się konflikt nie mogą go same rozwiązać, bo zaraz pańcie zwinął je pod pachę i odstawią do domu – a nierozwiązane konflikty potem narastają ze spaceru na spacer. I mimo że z punktu widzenia psiarza, psy wiejskie są to psy nieprzystosowane do życia z człowiekiem, bo nie umieją chodzić przy nodze i łapać piłki, w świecie psim odnajdują się o wiele lepiej. Natomiast nasze wychuchane, zadbane i wyszkolone do granic możliwości psy, bardzo często nie radzą sobie z życiem codziennym, mimo, że są naszymi kompanami w każdej czynności. Przejawiają oznaki frustracji, agresji, są nadreaktywne lub skrajnie lękliwe. Nie potrafią zrezygnować z pogoni za zwierzyną, czy rowerzystą, kiedy karma nie spełnia kryteriów „dań książęcych” nawet na nią nie spojrzą, nie mają tzw.: instynktu samozachowawczego i bardzo często doprowadzają opiekuna do szewskiej pasji. Bo znowu rzuca się na wszystko co się rusza, znowu zjadł nogę od stołu, znowu atakuje inne psy, znowu uciekł na spacerze, znowu ujada na całe osiedle, lub rozkopał ogródek… problem, problem, problem. A to wszystko dlatego, że bardzo często chcemy i kupujemy psa zupełnie nie biorąc pod uwagę cech i potrzeb rasy – starając się czy to w natłoku obowiązków ludzkich, pasji realizowania psich sportów lub z innych przyczyn wytłumić naturalne popędy i zachowania, bo nam przeszkadzają – czyli nie pozwalamy naszym psom być po prostu psami.

Bardzo często poza samym wychowaniem u podstaw problemów leży właśnie zaspokojenie potrzeb naszego psa. Wbrew pozorom mimo rewelacyjnych warunków życia nasze psy bardzo często nie mają zaspokojonych wszystkich potrzeb. Z powodu deprywacji jednych, a eskalacji innych – równowaga psa zostaje mocno zachwiana. Pies nie może realizować swoich naturalnych popędów i wzorców zachowania, w efekcie czego (długotrwałego niezaspokojenia potrzeby) rodzi się frustracja, która w efekcie może prowadzić do wielu problemów – z naszego punktu widzenia. Piszę z naszego punktu widzenia, bo z psiego – jest to zachowanie normalne pozwalające na odreagowanie tego co przez tak długi okres czasu było niezaspokojone i tłumione. A że pies szybko uczy się, że dane zachowanie przynosi ulgę lub daje przyjemności, zaczyna je powtarzać. Opiekun się złości, że znowu meble pogryzione, a pies cieszy się, że zaspokoił potrzebę np. związaną z gryzieniem i żuciem.

Niestety często świadomość potrzeb psa i efekt ich deprywacji wykorzystywany jest w odmiennym celu. Zdarza się, że ludzie celowo nie pozwalają psom na kontakty z innymi psami, by psy miały motywację tylko i wyłącznie na zabawę i pracę z nimi. Czasem zdarza się też, że celowo uniemożliwia się psom realizację potrzeb po to, by na 300% realizowały tą jedną na której nam zależy. Np.: w niektórych sportach, psy jako jedyną aktywność mają dany sporty – powiedzmy jakieś wyścigi. Poza tym siedzą w klatce, w efekcie czego wypuszczone na tor pędzą przed siebie niemal na oślep starając się biegiem zaspokoić swoje potrzeby.

Warto więc, by każdy z nas poznał i raz na jakiś czas przeanalizował indeks potrzeb swojego psa uwzględniając: cechy rasy, wiek, doświadczenia i predyspozycji indywidualne. Swoją drogą czy zastanowiło Was kiedyś po co psi rynek tworzy tak różnorodne zabawki dla psów, po co jest tak wiele aktywności, seminariów i możliwości zaktywizowania naszego psa? No właśnie po to o czym dziś piszę, a które często kupujemy nie zastanawiając się nawet po co ktoś wymyślił ten rodzaj zabawki. Jednak zanim podejmiemy się tej analizy trzeba zastanowić się obiektywnie – co faktycznie potrzebuje nasz pies, a nie to co my mu zapewniamy lub co nauczył się robić z braku np.: alternatywy.

I tak przykładowo mamy indeks potrzeb rozrysowany średnio dla rasy owczarek niemiecki i moich psów. Oczywiście czysto teoretycznie i na daną chwilę. Dla Budzika z ostatnich lat jego życia, czyli słabowidzącego, starego psa. Dla Donnera – psa dorosłego, rzekłabym typowego przedstawiciela ON – pastucha. I dla Elki – trochę ONka, trochę teriera, ale przede wszystkim młodego psa.

Jak wiemy owczarek jest psem o szerokim wachlarzu potrzeb, bo jest to rasa pracująca, wszechstronna i mocno nastawiona na człowieka. Przez wiele lat wykorzystywany jako pasterz (tzw. psy pasące przy nodze), później jako stróż, pies służb mundurowych, przyjaciel rodziny – stąd niemal wszystkie „aktywne” potrzeby owczarka niemieckiego są na dość wysokim poziomie, choć w obrębie poszczególnych osobników będą się inaczej rozkładały.

Zabawy łowieckie

Zabawy łowieckie – nie chodzi o to, ze pies musi polować, czy ganiać zwierzyną. Jest to bardzo ściśle związane z łańcuchem łowieckim w związku z tym zaspokojeniem potrzeb z niego wynikających. Owczarek jako pastuch miał za zadanie gonić bydło i podgryzać je w pęciny (w przeciwieństwie do np. bordera, który jako „pies pasący przy głowie” manipulował dystansem ucieczki owiec). Stąd brak zaspokojenia potrzeb wynikających z zabaw łowieckich u owczarka bardzo często wiąże się z ganianiem rowerzystów i samochodów czy podgryzaniem uciekających dzieci – z potrzebą zatrzymania poruszającego się obiektu. A do zaspokojenie tej potrzeby bardzo dobrze sprawdza się fajnie zrobione na popędach IPO, zabawy z szarpakami czy z piłką.

Łańcuch łowiecki dla owczarka niemieckiego:

Namierzanie -> wpatrywanie -> podkradanie -> gonienie -> chwytanie -> rozszarpanie

Wzmocnione ogniwa: gonienie i chwytanie, pozostałe wygaszone.

Eksploracja

Eksploracja – największa bolączka psów mieszkających w ogrodach, „którym spacer nie jest potrzebny”. A eksploracja jest to po prostu zwiedzanie świata z nosem przy ziemi. Brak nowych miejsc, nowych bodźców, długich spacerów, na których pies może zająć się sam sobą powoduje napięcie i często brak wyciszenia. Kto z nas nie boryka się z problemem, kiedy chcemy popracować z psem, a pies nie odrywa nosa od ziemi. Może jest to efektem tego, że ciągniemy psy za wszelką cenę na spacer nie dając im czasu na poznanie otoczenie nawet najbliższego i zaspokojenia potrzeby eksploracji?

Kontakt socjalny psy

Kontakt socjalny psy – ta potrzeba jest ściśle uwarunkowana wiekiem i doświadczeniem. Młody pies potrzebuje o wiele więcej tych kontaktów – bo chce się bawić. Starszy pies może już ich nie potrzebować w takiej ilości, co nie znaczy, ze nie potrzebuje ich wcale. Ograniczanie psu od maleńkości kontaktów z innymi psami czy to z obawy przed zrobieniem krzywdy naszemu Fafikowi, czy z powodu obawy, że pies przestanie nas kojarzyć z jedyną, najlepszą i najfajniejszą zabawą (czyli deprywacja tej potrzeby) powoduje narastającą frustrację, bo pies chce, pies potrzebuje, a nie może, często jest to te wstępem do tzw. agresji smyczowej”. Z drugiej strony zbyt duża ilość kontaktów z psami również jest niewskazana, kiedy opiekun, chcąc zmęczyć i wybiegać psa, sprowadza wszystkie aktywności tylko do szaleńczych gonitw i zapasów z psami pod blokiem.

Kontakt socjalny ludzie

Kontakt socjalny ludzie – to z kolei związane jest z predyspozycjami rasy i stworzonymi więziami. Pies jako stworzenie „stadne” potrzebuje budowania bliskich więzi. Jeśli pies od maleńkiego jest w kojcu – z innym psem, stworzy z nim o wiele silniejszą więź niż z człowiekiem. W wyniku czego potrzeba kontaktu socjalnego z ludźmi może być obniżona, nie konieczne rzutując na niezaspokojenie tej potrzeby. Ale jeśli weźmiemy psa, który przez pierwsze lata życia mieszkał w domu, stworzył bardzo silne relacje z ludźmi i z jakiegoś powodu musiał wylądować w kojcu lub na podwórzu tym samym jego kontakty z domownikami zostały mocno ograniczone – brak spełnienia tej potrzeby może znacząco wpłynąć na samopoczucie naszego psa. Oczywiście są rasy psów, których potrzeba bliskości człowieka jest stosunkowo niska i świetnie sprawdzą się na podwórzu, natomiast psy takie jak bordery czy ONki, które są mocno nastawione na człowieka potrzebują z nim kontaktów i to dużo kontaktu. Nie tylko w formie karmienia, czy porzucania piłki, ale po prostu spędzania z nim czasu, pracy, zadań i wyzwań.

Gryzienie i żucie

Gryzienie i żucie – tutaj idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju patyki, torgi, piłki, gryzaki naturalne lub w formie zabawek. Pies musi gryźć i żuć, a bardzo często jest to psu odbierane – kości nie bo niebezpieczne, zabawki nie bo zniszczy, patyki nie bo nakruszy. Odbieramy psu jedną z ważniejszych potrzeb, która go uspokaja, pozwala wyładować emocje, odreagować stres, zrzucić napięcie, zupełnie nie zastanawiając się dlaczego pies to tak chętnie robi. Jeśli pies stresuje się naszą nieobecnością bardzo często coś zniszczy. Nie dlatego, że robi to na złość, tylko dlatego że musiał coś porzuć, a my nie zapewniliśmy mu niczego na czym mógłby odreagować stres.

źródło: https://c1.staticflickr.com/4/3183/2905866990_8a280ccbc5_b.jpg

Aktywne jedzenie – wilk musiał zdobyć pożywienie, pies użytkowy na jedzenie też przez wiele lat musiał zapracować. Jedzenie w misce jest przyjemne, ale nigdy nie będzie dla psa tak atrakcyjne jak jedzenie które musi zdobyć. Kongi, maty węchowe, zabawki na inteligencje – to wszystko pozwala psu zaspokoić potrzebę aktywnego jedzenia.

źródło: https://static.apetsplaceofclw.com/images/paw.jpg

Pielęgnacja – nie chodzi o to jak bardzo dbamy o naszego psa. To bardziej trzeba rozpatrywać z punktu widzenia kota. Ile pies potrzebuje czasu na pielęgnacje samego siebie, jak bardzo zwraca na to uwagę i jest mu to potrzebne. Są psy, które od czasu do czasu poliżą się po łapie i psy które z oddaniem będą zajmowały się swoją higieną. Jeśli pies dużą uwagę przykłada do swojej pielęgnacji, nie powinno mu się tego uniemożliwiać.

Odpoczynek / sen

Odpoczynek/sen – tu tłumaczyć nie ma co. Wiadomo, niewyspany, zmęczony, rozdrażniony pies to zły pies.

Znając potrzeby psów, uwzględniając rasę, wiek, doświadczenie i cechy osobnicze można tak zorganizować czas i szkolenie naszego psa, aby nie zaniedbać żadnej z jego potrzeb.

I tak przykładowo: Donner o wiele więcej potrzebuje zabaw łowieckich niż Ela. Donner lubi pogonić, chwycić i zatrzymać. Z powodu różnych sytuacji nie jestem w stanie zapewnić mu w pełni wypełnienia tej potrzeby, choć dzięki Eli i wspólnym gonitwom kończącym się zatrzymaniem uciekającego szczeniaka, Donner jest  dużo spokojniejszy. Ale kiedy nie zapewnię mu takich zabaw i zabaw z szarpakami i gonitwami, kiedy długo i dużo pracuje – pies zaczyna histerycznie reagować na przejeżdżające rowery.

Odkąd do domu wprowadziłam konga, torgę i naturalne gryzaki w tym szpik psy są dużo spokojniejsze, a jak wcześniej pisałam – szczeniak niemal nie niszczy, pomijając kradzieże jedzenia czy głupie zabawy – żaden mebel, czy but nie został zeżarty.

Podsumowując, zanim zaczniemy walczyć z jakiś problemem wychowawczym czy behawioralnym musimy zastanowić się co jest jego powodem. Bo często załagodzenie samych objawów nie pomoże na długo lub w cale. A wbrew pozorom podstawą wielu problemów jest niezaspokojenie potrzeb naszych psów. Czy to brak spacerów, czy brak ruchu lub zbyt intensywny wysiłek i duże pobudzenie, a brak wyciszenia i odpoczynku. Uniemożliwione jedne potrzeby, a przesadnie wypełniane inne to wszystko z czasem rzutuje na problemy naszych psów. Opiekujmy się nimi mądrze, pozwalajmy im być psami i nie zapominajmy, że sama nasza miłość nie uszczęśliwi psa. Czasem potrzeba pozwolić mu się ubrudzić, dotknąć nosem kupy, przerobić na drzazgi patyk itp. Najlepsza karma, ubranko, legowisko, wieczór na kolanach pańci i spacer wokół bloku nie uszczęśliwią naszego psa. Owszem pies bardzo szybko przystosowuje się do danych warunków, nie znając alternatywy uczy się żyć w stworzonym dla niego „świecie”, ale później nie dziwmy się, czemu nasz pies przejawia jakieś problemy np. rzuca się na mijane psy mimo, że nigdy nie miał z nimi złych doświadczeń. Zasady zasadami, wychowanie wychowaniem, ale każdy z nas jakby nie mógł realizować jakiejś ważnej dla siebie potrzeby prędzej czy później zaczął by z powodu braku możliwości jej realizacji przejawiać jakieś negatywne emocje. Czy to stres, czy depresja, czy frustracja i złość, albo długotrwałe zmęczenie i niechęć do czegoś. – Tak samo jest z psami. Zapewniajmy psom różne formy rozrywki, różne aktywności i nie zaniedbujmy ich, a jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wypełnić jakiejś potrzeby wprost, zastanówmy się nad alternatywą, by choć dać namiastkę możliwości jej realizacji, by zupełnie nie odciąć psa np: od świata zewnętrznego czy kontaktów z innymi psami.

Źródło nagłówka: http://i.imgur.com/rEfXDDf.jpg

*Wiejski kudnel pojawiający się we wpisie – przerysowany, użyty dla kontrastu pies z bajek Disneya – przykładowy Haps/Tramp/Bajer/Charlie B. Barkin – czy jaka tam inna bajka przemówi Wam do wyobraźni. Wolno żyjący / biegający burek lub zupełnie dziki pies, któremu nikt nic nie narzuca, nie zabrania i sam sobie organizuje czas według własnych potrzeb ciesząc się życiem. Przeciwieństwo równie przerysowanego Fafika uciemiężonego przez swojego opiekuna, któremu nie wolno nic, a wszystko co już mu wolno robi na komendę lub za przyzwoleniem i na czas. Oba obrazki są skrajne, oba nie są typowymi przedstawicielami danej społeczności i nie poruszają ich realnym problemów – są to przerysowane przykłady dla lepszego rozumienia poruszonego we wpisie tematu dotyczącego potrzeb psów jako zwierząt.

Ogółem: 6 418, dzisiaj: 4