25Lut

Ile mięsa w karmie? Czy kupujesz świadomie?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile mięsa faktycznie zawierają psie karmy?

Ze zgrozą obserwuję coraz częstsze doniesienia o karmach zawierających w składzie 70% mięsa, a kiedy patrzy się na skład, ni jak suma składników mięsnych nawet nie zbliża się do tego wyniku. Co więcej, na opakowaniach (tekst oryginalny) i na stronach internetowych producentów karmy informacje o 70% mięsa się nie pojawiają, za to są na stronach dystrybutorów, ulotkach i naklejkach z tłumaczeniem składu już tak. Co jest więc w Polsce nie tak? Czy w oczach producentów zagranicznych karm i dystrybutorów w Polsce jesteśmy aż takimi idiotami, że dajemy sobie wcisnąć wszelki kit?

Kończąc wstęp pragnę zaznaczyć, że nie jest to wpis sponsorowany i nie dotyczy żadnej konkretnej marki. Nie promuję też konkretnego sposobu żywienia psów – pokazuję pewne coraz popularniejsze zjawisko, jakim są nieuczciwe praktyki dystrybutorów i nadinterpretowanie składów.

Patrząc na dyskusje dotyczące „dobrych karm”, które codziennie wybuchają w Internecie, to niestety mam wrażenie, że tak. Co gorsza, te wcale niezbyt dobre jakościowo i pod względem składu (no dobra mówiąc szczerze mocno przeciętne) karmy są na grafikach promowane jako jedne z najlepszych, pod czym podpisują się specjaliści do spraw żywienia psów, stawiając je niemal na równi z faktycznie bardzo dobrymi karmami.

Jak więc do tego dochodzi, że karma, która ma ledwo 30% mięsa (zakładając, że to mięso z mięśni, a nie podroby, czy uboczne produkty pochodzenia mięsnego) znajduje się w opiniach konsumentów na równi z karmami mającymi faktycznie 50-60% mięsa, a nawet więcej.

Marketing babe!

Kto z nas nie kupił kilka razy wyrobu seropodobnego i dopiero po czasie regularnego spożywania przeżył szok, mimo że produkt wcale nie odbiegał cenowo od sera właściwego? Kto z nas pod wpływem reklamy nie kupił czegoś, co wcale go nie zachwyciło, ale uwierzył w cudowny efekt stosowania? Ostatecznie, kto z nas nie zdecydował się wybrać coś tylko ze względu na to, że w Internecie było dużo opinii, wprawdzie ludzi, którzy tego nigdy nie kupili, a jedynie o tym słyszeli albo którzy nie odróżniają telewizora od monitora, ale przy produkcie było dużo gwiazdek, więc się zdecydowaliście.

Tak samo jest z karmami. Sporo jedzie na dobrej opinii sprzed kilku / kilkunastu lat, mimo że karma: jej jakość i skład zmieniły się od tego czasu diametralnie. Inne bazują na naiwności konsumenta, promując co jakiś czas nowy produkt, a jak się wczytamy w miejsce produkcji, to okazuje się, że sześć innych różnej jakości w tym karm skrajnie słabych również produkowane jest w tym samym zakładzie. Kolejni utrzymują się z pięknej reklamy, sponsorowaniu kilku programów i znanych osób, pojawiając się na każdej imprezie i rozdając olbrzymie ilości gratisów każdemu – niezależnie czy ma psa, czy rybki. No i nie ukrywajmy… jest też spora grupa oszustów, którzy w deklarowane 70% mięsa próbują nam wcisnąć wszystko, zupełnie nie stosując się do ustalonych przez normy i przepisy terminów i definicji, które jasno podają, że świeże mięso to – mięśnie poprzecznie prążkowane, podroby to oddzielna kategoria, tak samo, jak uppz-ty.

Otóż w te 70% mięsa mam wrażenie, że niektórzy starają się wrzucić wszelkiego rodzaju mączki (rybne, mięsno-kostne, z produktów pochodzenia zwierzęcego w tym z krwi, czyli uppz – uboczne produkty pochodzenia mięsnego czy też zwierzęcego, których się nie spożywa), poprzez podroby, które mają udawać mięso, niezidentyfikowane białka zwierzęce, na tłuszczu i oleju kończąc. I jakimś cudem po zsumowaniu procenty zaczynają zbliżać nam się do 70%. Tylko jakie to 70% mięsa, kiedy na liście składników pierwszy mięsny produkt pojawia się na szóstej lub dalszej pozycji. Zgodnie z zasadą pisania składników, skład powinien zaczynać się od składnika, który występuje w największej ilości. Więc jak może być 70% mięsa, kiedy „kurczak” jest na czwartej pozycji? Nawet jeśli mamy go 30% i nikt nie udaje, że jest więcej, a jest na końcu składu, to wiemy, że jest go dużo mniej niż wcześniej wymienionych składników (proporcjonalnie do nich), warto wiec wtedy wybrać karmę mającą 30% mięsa, które jest pierwsze w składzie, bo proporcjonalnie będzie go więcej w stosunku do pozostałych składników np. zbóż, czy wypełniaczy. A no do tego dojdziemy później.

Kolejną próbą robienia nas w konia jest deklarowanie: kurczak 35% w tym podroby albo odwrotnie: mięso i produkty mięsne (kurczak 4%) – gdzie tak naprawdę nie wiemy, jaki jest stosunek kurczaka do podrobów i właściwie co zakwalifikowano do „produktów mięsnych”. Kwestią sporną pozostaje też zapis mięso z kurczaka, kurczak, mączka z kurczaka i białko z kurczaka. Co w rzeczywistości jest mięsem, a co nim nie jest?

Nie bezznaczenia jest nazwa karmy. Zerknijcie co w rzeczywistości macie w torbie z karmą. Czy karma z dziczyzny (właściwie z dziczyzną, o smaku dziczyzny, bogata w dziczyznę – w zależności od nazwy będzie inny udział deklarowanego mięsa,) ma w składzie mięso w 100% z dzika? Nie pojawia się tam przypadkiem coś z kurczaka albo podroby? Czy Waszych podejrzeń nie wzbudza zapis 40% mięsa w tym 4% dziczyzny. Hitem swojego czasu był olej z łososia dla psów, który w składzie miał kilka procent oleju z łososia, a resztę stanowiły oleje roślinne. Ale dobry marketing, dobra reklama, dobry fachowy tekst „weterynarza” i nagle okazuje się, że oleje roślinne są wskazane w psiej diecie, a ten wyrób jest dużo lepszy i wartościowszy niż czysty olej z łososia.

Jest jeszcze jedna opcja tych tajemniczych 70% mięsa. Możliwe, że faktycznie do produkcji karmy użyto 70% mięsa względem innych składników, ale po obróbce termicznej i innych procesach udział mięsa w puli ogólnych składników spadł do 30-40%. W takim przypadku zazwyczaj znajdziemy w składzie zazwyczaj zapis „mięso świeże”, albo „suszone” i możemy domniemywać, że owe 30% obecnego składu to mięso, które pozostało po obróbce termicznej, ale przed nią faktycznie stanowiło 70% składu ogólnych składników. Tylko, która wersja „70%” w rzeczywistości dotyczy naszej karmy? Mało który producent pisze wprost, ile kilogramów i jakiego mięsa świeżego zużyto do wyprodukowania kilograma karmy. Czy mięso było mięśniami, czy może „kurczakiem w całości”. Dlaczego jako mięso wciska się podroby, białka, mączki i produkty uboczne?

No właśnie. Czy w dzisiejszych czasach nie za bardzo zaczynamy wierzyć pseudoautorytetom, ludziom sławnym i opinii tłumu? Wydaje mi się, że tak. O pseudohodowlach wiemy wszystko i nikt nie uwierzy w owczarka z papierami za 400zł, ale już za karmę zawierającą 70% mięsa za 100zł jak najbardziej i to nie budzi niczyich podejrzeń, ba! Część z nas uzna że to prawdziwa okazja…

Niestety w efekcie tego stajemy się ofiarami oszustwa. Oszustwa z premedytacją, bazującego na naszej naiwności, nieumiejętności czytania ze zrozumieniem i braku logicznego myślenia. Wierzymy w każdą opinię specjalisty, w każdą reklamę nie zastanawiając się nawet bardzo, co właściwie kupujemy psom. Wydaje nam się, że wybieramy właściwie – bo karmy polecane, markowe, z wielkim napisem „70% mięsa”. Sami jesteśmy też szczęśliwi, bo wydaliśmy trochę mniej niż za te najdroższe karmy, choć w rzeczywistości często porównywalną kwotę. Więc nie ma w czym szukać dziury. Sumienie uspokojone, w końcu nie jest to marketówka, no i jest napisane 70% mięsa. Wprawdzie nikomu jeszcze nie udało się doliczyć tych 70%, ale może to błąd druku?  Może się nie znam? Nie muszę się znać – 70%, to 70%. Kto by się tym przejmował. Z drugiej strony skoro już człowiek coś kupuję, to niestety czuje taką dziwną wewnętrzną potrzebę utożsamiania się z tym produktem i bronienia swojego wyboru. Zauważcie, że zawsze jest tak, że w grupie ludzi, w której każdy kupił ten sam produkt tylko innej marki, jeśli ktoś zapyta, który wybrać, każdy będzie bronił i polecał swój wybór, bo przecież wie najlepiej. Mimo że polecenie często będzie nieadekwatnie do rzeczywistości i potrzeb pytającego. Tak też jest z karmami i wszelkiego rodzaju polecaniem w Internecie.

Czy zatem każdy producent karmy chce nas oszukać? Nie. Myślę, że często nawet nie próbują tego robić, tylko my sami dorabiamy teorię i próbujemy na siłę z czegoś napisanego całkiem wprost zrobić poprzez interpretację coś dużo lepszego, by uzasadnić swój wybór i pokazać go jako ten najlepszy, albo przynajmniej w gronie tych najlepszych. Myślę, że sednem tego wpisu jest czytanie etykiety. Szczegółowe czytanie etykiety i niedorabianie teorii dla uspokojenia swojego sumienia. Jeśli karma ma 30% mięsa w składzie, to ma 30% mięsa. Nie 50% po dodaniu dziwnych białek i tłuszczy, nie 70% – bo na stronie tak napisano, tylko 30%. Jeśli karma mająca mieć 70% mięsa kosztuje połowę mniej niż ta, która ma „tylko” 40%, niech da nam to do myślenia. Dlaczego tamta „gorsza karma” jest dwa razy droższa.

Ostatecznie, to już moja osobista rada z racji wykształcenia i zawodu, który wykonuję: zwracajcie uwagę na systemy jakości również w produkcji karmy (tu znajdziecie przykładową listę certyfikowanych karm na zgodność GMP+B8 – jeden ze standardów). Tylko karmy, których proces produkcji jest nadzorowany i kontrolowany, będą miały powtarzalną jakość, a Wy będziecie mieli pewność że deklaracja producenta na opakowaniu jest zgodna z zawartością w worku. I na pewno w takiej sytuacji, jeśli znajdziecie granulkę karmy z żyłką w środku, nie zostaniecie potraktowani jak idioci, kiedy w odpowiedzi na skargę usłyszycie: „Karma jest rybna, ryby łowi się na wędkę więc to logiczne, że w karmie mogą zdarzyć się żyłki” – sytuacja autentyczna z fanpaga jednej karm, wypowiedź przedstawiciela sparafrazowana. Ostatecznie, tylko potwierdzona certyfikatem jakość i proces produkcyjny zagwarantuje Wam, że kupując karmę z kangura, strusia, krokodyla, łosia czy renifera faktycznie do produkcji tej karmy użyto tego mięsa, a nie jakiś dostawca surowca przywożąc mięso, podmienił je z mięsem z zupełnie innego zwierzęcia, chcąc na tym zarobić, bo sprzedał coś tańszego jako droższe. Ale certyfikat taki, czy inny to nie wszystko, o czym przeczytacie w tekstach dotyczących karm ekologicznych.

Myślicie, że przesadzam?
Kiedyś robiłam risercz w popularnych karmach, zobaczcie sami na poniższe przykłady składów:

  1. Pierwsza bardzo znana karma i popularna, dostępna niemal w każdym sklepie, uznawana za tą lepszą z popularnych marek.
  2. Druga tzw. z wyższej półki, również dostępna w większości zoologów czasem również w lepszych sklepach.

Suche karmy:

1) zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (m.in. 4% jagnięcina), oleje i tłuszcze (m.in. 0,2% tran, 0,2% olej słonecznikowy), roślinne produkty uboczne (m.in. 2% suszonej melasy z buraków cukrowych ), minerały (m.in. 0,7% tripolifosforan sodu)

2) suszony kurczak i indyk (25%, naturalne źródło glukozaminy i chondroityny), kukurydza, pszenica, mąka z sorga, tłuszcz zwierzęcy, ryż, suszone jajko, suszona pulpa buraczana (2,8%), hydrolizowane białka zwierzęce, olej rybny, drożdże piwne, chlorek potasu, chlorek sodu, fruktooligosacharydy (0,28%), węglan wapnia

Karmy mokre:

1) 3 rodzaje mięsa: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (51%, w tym 31% 3 rodzajów mięsa: wołowiny, wieprzowiny i drobiu, 20% produktów ubocznych), zboża, minerały, produkty pochodzenia roślinnego (0,5% suszonej pulpy buraczanej), oleje i tłuszcze (0,5% oleju słonecznikowego), bulion rybny

2) Suszony kurczak i indyk, śruta kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, ryż, suszona pulpa buraczana (3.9%), kurczak wstępnie trawiony enzymami, suszone całe jaja, mączka rybna, olej rybny, suszone drożdże piwne, fruktooligosacharydy (0.98%), chlorek sodu, chlorek potasu, siemię lniane, fosforan dwuwapniowy, mannanooligosacharydy (0.14%).

A teraz mając w pamięci to, co przed chwilę przeczytaliście o nieuczciwych praktykach producentów, zapominając z jakiego przedziału cenowego są te karmy, że są bardzo często polecane jako dobre zarówno przez zwykłych użytkowników Internetu jak i przez jakieś dziwne rankingi oraz możliwe, że znajdują się na którejś z grafik „najlepsze karmy dla psów„, powiedzcie mi czy patrząc na ten skład kupilibyście je z czystym sumieniem? Szerzej o interpretacji powyższych składów i składników, szczególnie tych pochylonych, które powinny dać Wam najwięcej do myślenia, przeczytacie w tym wpisie: Karmy dla psów.

Ale żeby nie było tak strasznie, dwie karmy suche o fajnym, czytelnym składzie, cenowo podobne do nr 2, które już nie koniecznie pojawiają się w dyskusjach „jaka karma jest najlepsza” i nie zawsze są wymienianie w jakichkolwiek rankingach.

1) łosoś (suszony, 24%), ryba biała (suszona, 22%), świeży łosoś (20%), ziemniaki (suszone, 12%), mąka ziemniaczana (7%), jabłko (suszone, 5%), olej z łososia (4%), marchew (suszona, 1%), szpinak (suszony, 1%), groch (suszony, 1%), siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, mannanooligosacharydy, fruktooligosacharydy, Yucca schidigera, żurawina (suszona, 0,005%), ekstrakt z rozmarynu (0,004%), ekstrakt z trawy morskiej (0,002%), ekstrakt ze spiruliny (0,0018%), ekstrakt z nasion babki płesznik (0,0016%), ekstrakt z alg (0,0014%), ekstrakt z tymianku (0,0012%), ekstrakt z mniszka lekarskiego (0,001%)

2) (zawartość mięsa min. 78%, zawartość ryby min.12%): dziczyzna – mięso, dziczyzna – wątroba, dziczyzna – żołądki, dziczyzna-serca i nerki, ryby, nowozelandzkie małże zielone (min. 3%), lecytyna, olej rybny, inulina (cykoria), suszone wodorosty, pietruszka

I to, co powinno napawać nas optymizmem w karmach mokrych:

1) mięso kurczaka 92%, ananas 4%, substancje mineralne, żelatyna roślinna, ksyloza

2) mięso i produkty mięsne w rosole (wołowina 100%)

3) mięso: wołowe, drobiowe i wieprzowe, (97%), warzywa: marchew, groszek, strąki fasoli (1%)

Zachęcam Was do przeczytania kilku innych artykułów o psich karmach i składnikach używanych do ich produkcji (np.: PsaUrok , Zapsieniwsieci, Piesologia. Warto też poznać informacje zawarte w FEDIAF lub chociaż pobieżnie przejrzeć książkę: „Czarna księga karmy dla zwierząt” Hansa-Ulricha Grimm.), może te informacje dadzą Wam do myślenia, zanim po raz kolejny polecicie komuś karmę zawierającą 30% mięsa jako substytut tej, za miliony monet zawierającej „tylko” 50%.

Nie mówię, że karmy, które mają 30-40% mięsa są złe, że konkretne karmy są lepsze czy gorsze, że wszyscy oszukują – NIE! – chcę Was tylko przestrzec przed próbą gloryfikowania i ulepszania w swoich opiniach, czegoś, co aż tak dobre, jak się Wam wydaje nie jest. Patrzmy na karmy realnie, obiektywnie i dobierajmy je tak, żeby faktycznie służyły naszym psom, (pamiętajcie nie ma tutaj reguły, bo każdy organizm jest indywidualny i może inaczej zareagować na tą samą karmę, choćby najlepszą), więc wybierajmy mądrze, a nie żeby zagłuszyć nasze sumienie i zaspokoić próżną potrzebę karmienia psa chrupkami mającymi „70% mięsa„, by znaleźć się w kręgu tych „lepszych„, żeby nie powiedzieć „bogatszych„, którzy karmią psy faktycznie karmą zawierającą 70% mięsa, a jego deklaracja ma odzwierciedlenie w składzie i cenie. Bo wierzcie mi, nie liczy 70% mięsa jako ilość zapisana na czerwono na opakowaniu lub doklejone tłumaczenie składu przez dystrybutora, który licząc na Waszą naiwność, wymyśla własny skład. Liczy się efekt w postaci kondycji i wyglądu naszego psa: samopoczucia, stanu futra, skóry, kup itp. Kupujmy świadomie i nie wprowadzajmy innych w błąd swoją interpretacją, bo często karma o czytelnym składzie mająca 30%-40% mięsa wypada o wiele lepiej niż tak, która ma „rzekome” mięso w postaci podrobów czy UPPZ na piątej pozycji, mimo że na przodzie opakowania widzimy wspaniałe 70%.

Ogółem: 689, dzisiaj: 1