W związku z chorobą kręgosłupa Eli, której diagnoza odbija się pomiędzy spondylozą, lumbalizacją kręgu S1, kręgiem przejściowym, a kij wie czym – jesteśmy w trakcie badań – jak bumerang wrócił temat suplementów. Suplementów, które działają leczniczo i wspomagająco. Takich, które będą spełniały moje oczekiwania względem składu, ceny i opinii czy to znajomych, czy wynikających z tego, że już gdzieś miałam kiedyś z nimi styczność.
Przeglądając Internet w celu porównania preparatów wpadłam na pomysł, że podzielę się z Tobą moim zestawieniem. W związku z tym poniżej przedstawiam zestawienie preparatów (według mnie najbardziej popularnych i tych z którymi miałam doświadczenie lub o nich myślałam), które mają pomagać psiakom w problemach ze stawami.
Interesujące mnie składniki, które brałam pod uwagę:
Kolagen – niestety kolagen, kolagenowi nie równy. Mamy aż 28 typów kolagenu, ale tylko kolagen typu I i II ma wpływ na chrząstki stawowe oraz IX , X , XI – które również występują w chrząstkach. Pozostałe typy kolagenu występują m.in. w tkankach tworzących blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości, nabłonkach czy skórze. Dlatego dla mnie, jako opiekuna psa, tak ważne jest, żeby preparaty na stawy miały określony typ kolagenu oraz jego źródło, gdyż niejednokrotnie rozmawiając z Wami opowiadaliście o reakcjach alergicznych Waszych psiaków, właśnie z uwagi na pochodzenie kolagenu czy to drobiowe, czy wołowe (w zależności od psiaka). Więc znając źródło kolagenu jesteśmy w stanie podać go nawet psom, alergikom, a znając typ wiemy, że kolagen zadziała, a nie tylko jest w składzie.
Chondroprotektory – stosowane profilaktycznie zapobiegają problemom ze stawami, w stanach chorobowych łagodzą dolegliwości. Zazwyczaj są to glukozamina i chondroityna (często w formie siarczanów) zapewniające odbudowę i regenerację chrząstek, MSM – wykorzystywany przez organizm między innymi do produkcji kolagenu i tkanki łącznej, można również zaliczyć tutaj kwas hialuronowy, który dodatkowo jest dla mnie dość istotny w składzie z uwagi na to, że zapewnia prawidłową lepkość i sprężystość płynu maziowego w torebce stawowej.
Boswellia serrata – bardzo popularna w ostatnich latach, która działa między innymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz redukuje obrzęki (między innymi po to działania które mnie interesują w chorobie stawów psa).
Witamina C (czy to w formie witaminy, róży, czy innych) – jest przeciw utleniaczem, niezbędna do syntezy kolagenu i przeciwdziała jego degeneracji w organizmie.
Fajnie jeszcze jeśli preparaty posiadają czarci pazur albo małże nowozelandzkie, ale dla mnie nie jest to warunkiem koniecznym.
Jak widzicie nie wiele wymagam od składu preparatów na stawy, ale ważne jest jeszcze dla mnie to, by preparaty nie posiadały (o ile to możliwe) wypełniaczy i konserwantów. Miło, kiedy podany jeszcze skład ilościowy poszczególnych składników preparatu, na szczęście większość producentów podaje je w przeliczeniu na miarkę/dawkę, ale to już musicie zrobić research sami, pod względem tego na ilości których składników w preparacie zależ Ci najbardziej. Ogólnie skład podaje się w kolejności od składnika, którego udziału jest najwięcej.
Poniższe zestawienie preparatów na stawy (moje subiektywne zestawienie) uwzględnia: skład i dawkowanie, oraz cenę na dzień pisania artykułu – z oficjalnego sklepu producenta/dystrybutora lub w przypadku braku sklepu – najniższa cena znaleziona w Internecie. Opisy preparatów wzięłam ze stron producentów (tam gdzie ich brakowało, posiłkowałam się informacjami ze sklepów internetowych, które je zawierały). Dawkowanie preparatów przyjęłam dla psa o wadze 30kg, przez okres jednego miesiąca (takie też zostało wybrane opakowanie do zestawienia (mniej więcej by starczyło na miesiąc) – lub najbardziej zbliżone dla wielkości psa i okresu stosowania – kupując większe opakowanie cena wyjdzie niższa). Jeśli dany producent posiada w swojej ofercie więcej niż jeden preparat na stawy – wybrałam ten, który sama stosowałam lub stosowałabym, gdybym miała wybrać z jego oferty. W niektórych przypadkach wskazane są dwa preparaty w celu uzupełnienia brakujących według mnie składników (najczęściej jest to brak kolagenu).
Nie będę wskazywała Ci, które preparaty są lepsze, które gorsze – jedynie odniosę się do tego czego mi w nich brakuje, co w nich lubię i dlaczego je stosuje lub nie. Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Ci odnaleźć się trochę w świecie suplementów na stawy i dobrać taki, który najbardziej będzie służył Twojemu psu i Twojemu portfelowi, bo przy chorobie stawów psa, to trochę jak z karmą – trzeba zastosować zdrowy kompromis pomiędzy oczekiwanymi działaniami, a akceptowalną ceną, bo niestety praktycznie nigdy nie kończy się na podaniu jednego opakowania preparatu, a suplementacja psa zostaje z nami do końca jego życia, co może znacząco podnieść koszt utrzymania naszego pupila. Pamiętaj jednak, że same suplementy cudów nie zdziałają i pies z problemami ze stawami powinien być pod opieką weterynarza, często także fizjoterapeuty i to z nimi w pierwszej kolejności należy skonsultować podawanie suplementów.
GAME DOG: ANIFLEXI +V2
Skład: Hydrolizowany kolagen (wołowy), siarczan glukozaminy (z morskich skorupiaków), siarczan chondroityny (wołowy), boswellia serrata ekstrakt (kwas bosweliowy – 65%), metylosulfonylometan (MSM), witamina C (kwas L-askorbinowy), kwas hialuronowy, niezdenaturowany kolagen typu II (ekstrahowany z mostków drobiowych).
Zawiera aż 4 typy kolagenu: I, II, V i XI. Jakość produktu: Humane Grade.
Dawkowanie: Wspomagająco w zaburzeniach funkcjonowania stawów: 5g (1 miarka) na każde 30kg masy ciała psa
Koszt: Opakowanie 150g – 79zł – dzienny koszt: 2,63zł
Ode mnie: Preparat, który podaję najdłużej, który ma najbliższy mojemu sercu skład szczególnie, kiedy kilka lat temu został dodany kolagen typu II i boswellia serrata. Podawałam i podaję go profilaktycznie oraz leczniczo łącznie z Flexadinem, ale niestety nie do końca pomaga Eli w takim stopniu jakbym tego oczekiwała, a oczekuję trochę cudu, nie do końca wiedząc jeszcze co jej jest… Więcej o AniFlexi przeczytasz w recenzji. Edit 2023: Stosuję go stale zamiennie z Dianamed.
Vetoquinol: Flexadin Advanced
Skład: Mąka owsiana, mąka z żyta, drożdże piwne, gliceryna, sproszkowana wątroba z kurczaka, olej lniany (źródło Omega 3), UC-II® (składnik niezdenaturowanego kolagenu typu II) sproszkowane chrząstki z kurczaka (zawierający chlorek potasu: 0,44%, całkowity kolagen w proszku: 0,37% (z niezdenaturowanym kolagenem typu II: 0,045%)) 1,49%, olej z ryb (źródło EPA), pektyna , sacharoza, maltodekstryna, siarczan wapnia dwuwodny, glikol polietylenowy.
Dodatki/1 kg: Emulgatory i stabilizatory, zagęszczacze i substancje żelujące: akacja (guma arabska) E414 50000mg, alginian sodu (1d401) 250mg. substancje aromatyzujące: wyciąg z kadzidłowca (Boswellia serrata) 63 000mg. witaminy, pro-witaminy i chemicznie dobrze zdefniowane substancje o podobnym działaniu: witamina E/Octan all-rac-alfa-tokoferylu (3a700) 7000 j.m. Konserwanty; przeciwutleniacze; substancje aromatyzujące.
Dawkowanie: Jeden kąsek dziennie niezależnie od wagi psa. Masa pojedynczego kąska 3 g.
Koszt: Masa netto: 90 g (30 kąsków) – cena opakowania 164zł – dzienny koszt: 5,47zł
Ode mnie: Stosowany przy spondyozie Donnera (łącznie z Aniflexi, bo sam nie zawiera chondroprotektorów) – mimo niezbyt zachwycającego składu bardzo sobie chwaliłam jego działanie przy spondylozie owczarka, bo według mnie fajnie mu pomagał. Obecne zaczęłam podawać Eli, choć jeszcze nie wiedzę tak spektakularnego działania, jakie było przy Dosiu, dlatego obecnie szukam czegoś więcej, szczególnie z uwagi na dużą ilość wypełniaczy i konserwantów. Choć szacunek, że o tym piszą, bo pamiętajcie, że w psich suplach nie ma obowiązku podawania informacji o konserwantach, natomiast jeśli są użyte to nie można napisać, że ich nie ma, ale… można o nich milczeć. Więcej o Flexadin przeczytacie w recenzji. Edit 2023: W okresie jesiennym i wzmożonego wysiłku robię okresową suplementację nim Eli i Mollci równolegle do przyjmowania innych preparatów na stawy.
Vetfood: FlexActiv
Skład: siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, żelatyna (otoczka), dimetylosulfon (MSM), stearynian magnezu, sproszkowane małże nowozelandzkie (Perna canaliculus), hialuronian sodu
Dodatki sensoryczne: ekstrakt z Boswellia serrata, ekstrakt z czarciego pazura (Harpagophytum procumbens), dwutlenek tytanu (otoczka)
Dodatki dietetyczne: witamina C (kwas askorbinowy), witamina D3 (cholekalcyferol), mangan (bisglicynian manganu)
Dawkowanie: duże psy 20-40 kg – 2 kapsułki dziennie.
Koszty: wielkość opakowania: 120 kaps (co przy 30kg psie daje 2 miesiące stosowania) – cena opakowania: 103zł – dzienny koszt: 1,71zł
Ode mnie: Nie podawałam tego preparatu – nie wiem czy wówczas nie był dostępny, czy za opinią znajomych wybrałam Osteoarthristop PLUS, który nie zawierał mi.n. boswelli. Niestety ani jeden, ani drugi preparat nie zawierają kolagenu, więc należałoby podawać również:
*Collagen
Składniki analityczne: białko surowe 10%, oleje i tłuszcze surowe 2,5%, popiół surowy 0,1%, włókno surowe 0,1%
Skład: maltodekstryna, kolagen II typu (pochodzenie: chrząstka drobiowa z kurczaka; poddany procesowi ekstrakcji).
Dawkowanie: Psy – 10-20 kg m.c. – 2 miarki/dzień / 1 miarka to odpowiednik około 350 mg produktu.
Koszt: wielkość opakowania 60g, co daje 85 dni stosowania dla psa o masie 30kg – cena opakowania 44zł – dzienny koszt: 0,52zł
Ode mnie: łączna dzienna kwota stosowania oby produktów: 1,92zł, ale osobiście wolę wybrać jeden produkt, który ma szerszy skład.
Vetexpert: ArthroVet
Składniki czynne: glukozamina, chondroityna, kwas hialuronowy, witamina C.
Dawkowanie: 1 tabletka/20 kg masy ciała dziennie. – czyli dla 30kg psa 2 tabletki dziennie.
Koszt: Opakowanie: 60szt – 46,90zł – dzienny koszt: 1,56zł.
Ode mnie: Poza jakimiś próbkami z targów czy psich imprez nie stosowałam preparatu. Co rzuca się mi w oczy to brak kolagenu, który można uzupełnić poniższym preparatem:
*ArthroVet Collagen
Składniki czynne: kolagen
Dawkowanie: 1 saszetka/20 kg masy ciała dziennie.
Koszt: Opakowanie zawiera 60 saszetek – 84,90zł – dzienny koszt: 2,83
Ode mnie: Niestety nie wiemy jaki to typ kolagenu i z jakiego źródła. Dzienny koszt przy stosowaniu obu preparatów: 4,39zł
Scanvet: ArthroScan Syrop
Skład: Sorbitol, Glukozamina, Dimetylosulfon (MSM), Siarczan chondroityny, Kolagen (typ II), Kwas hialuronowy.
Dodatki: witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu (mg/kg): Omega 3 (Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) 60 000mg,Witamina C (E300) 10000mg, naturalne produkty botaniczne (mg/kg): wyciąg z Harpagophytum procumbens (Czarci pazur) 5000mg. Pierwiastki śladowe (mg/kg): Mangan (E5) w postaci siarczanu manganu jednowodnego 500mg.
Dawkowanie: 3 porcie dziennie (6,6ml) przeliczone już na psa 30kg
Koszt: Pojemnik 250ml (starczy na 37dni) – 128,78zł – dzienny koszt: 3,48zł dziennie
Ode mnie: Miałam na testach kęsy i syrop używane wówczas profilaktycznie. W syropie na pierwszym miejscu jest sorbitol, no bo to syrop, ale i tak wybrałam go do zestawienia, bo kęsy na pierwszym miejscu zawierały więcej wypełniaczy: Płatki pszenne, kukurydza (ekstrudowana), gliceryna. Więcej o tych produktach przeczytacie w recenzji.
Aptus: APTO-FLEX
Skład: Woda, syrop glukozowo-fruktozowy*, hydrolizat kolagenu (wieprzowy) (11,2 %), metylosulfonylometan (MSM) (0,8%), siarczan 2KCl D-glukozaminy (0,6 %), siarczan chondroityny (0,3 %), kwas hialuronowy (0,11 %), wyciąg z żurawiny (0,1%). *syrop glukozowo-fruktozowy zastąpił syrop inwertowany, przez to konsystencja syropu jest rzadsza
Dodatki technologiczne: Konserwanty (kwas cytrynowy, sorbinian potasu).
Dodatki sensoryczne: Barwniki (karmel) (<1%).
Składniki analityczne: Białko surowe 13%, Włókno surowe 0,5%, Tłuszcze i oleje surowe 0%, Popiół surowy 0,6%, Wilgotność 60 %. Wartość energetyczna / 10 ml: 57 kJ
Dawkowanie: pies 20-40 kg – 10 ml dziennie
Koszt: Butelka 200 ml syropu (20 dni) – 60zł – dzienny koszt: 3zł
Ode mnie: Fajnie podany jest udział procentowy składników, niestety nie wiemy jakiego typu jest kolagen, a znaczną część preparatu stanowi syrop glukozowo-fruktozowy. Preparatu nie podawałam.
Pokusa: ChondroLine Help
Skład: MSM metylosulfonylometan, hydrolizowany kolagen, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, mączka z kryla, owoc dzikiej róży (Rosa canina L.).
Dodatki: Czarci pazur (Harpagophytum procumbens DC. extract) 120 000 mg/kg
Dodatki dietetyczne: 3a300 Witamina C 140 000 mg/kg
Skład analityczny/100 g: Białko – 24,9g, Włókno surowe – 2,4%, Popiół- 4,4%, Tłuszcz – 2%, Wilgotność – 26,6%, Potas – 1,4%, Siarka – 11,4%, Sód – 0,24%
Dawkowanie: pies 20 – 30 kg – 6 g
Opakowanie: 350g (2 miesiące kuracji dla 30kg psa)- 143,00zł – dzienny koszt: 2,38zł
Ode mnie: Niestety nie wiemy jaki typ kolagenu i jakie jest jego pochodzenie. Donnerowi i Eli zrobiłam raz miesięczną kurację jako alternatywę dla Aniflexi, ale nie podbił mojego serca.
Holista: Arthro Strong
Skład/1000mg: Chlorowodorek glukozaminy 400mg, Siarczan chondroityny 200mg, Kolagen typu II (hydrolizat wieprzowy) 200mg, Czarci pazur (ekstrakt 4:1) 70mg, Ekstrakt z owocu dzikiej róży 50mg, MSM (metylosulfonylometan) 50mg
Dodatki: dodatki dietetyczne/kg: Witamina C (kwas L-askorbinowy) 30000 mg
Skład analityczny/100g: Białko 32,4g, Wilgotność 7,9g, Sód 286 mg, Potas 5437 mg, Siarka 3767 mg
Dawkowanie: 3 miarki dziennie / wielkość miarki 1g (miesięcznie dla 30kg psa – 33 miarki (pierwsze 3 dni 2miarki dziennie)
Koszt: opakowanie 200g (6 dni podawania!) – 79zł – dzienny koszt: 1,19zł
Ode mnie: Preparatu nie podawałam, aczkolwiek patrząc na dzienny koszt jest to produkt warty rozważenia (bo aż nie chce mi się wierzyć, że gdzieś nie ma błędu w obliczeniach) i pewnie kiedyś kupię go, żeby go przetestować, bo skład ma bardzo przyzwoity, a cena jest wręcz nieprzyzwoicie niska.
Dianamed: Suplement na Stawy dla Psów
Skład: Hydrolizowany kolagen wołowy II typu, Membrana jaja kurzego (źródło kwasu hialuronowego i chondroprotektorów), Bosswelia serrata, Spirulina, Witamina C, Kurkumina, SAM-e (uczestniczy w syntezie składników tkanki stawowej, stymulując produkcję chrząstki), Ekstrakt z bezkofeinowej zielonej herbaty, Witamina E, Ekstrakt z piperyny
Dawkowanie: pies: 10-30kg – 2 tabletki dziennie
Koszt: opakowanie 100szt (50 dni) – 189zł – dzienny koszt: 3,78zł
Ode mnie: Preparat, którego nie stosowałam, ale mam w planach całkiem niedługo go testować z uwagi na interesujący naturalny skład, więc mam nadzieję, że za jakiś czas coś więcej o nim powiem. Nowość na rynku – brak opinii znajomych. Edit 2023: Stosuję od ponad roku, stale zamiennie z GameDog AniFlexi V+. Więcej o preparacie przeczytacie w recenzji (tutaj).
Anivital: Cani Agil
Skład: Mrożony i suszony ekstrakt z nowozelandzkiego małża, Omega-3-nienasycone kwasy tłuszczowe, Czarci pazur (Harpagophyti radix), Witamina E, Witamina C
Dawkowanie: 1 do 1,5 tabletki na 10 kg wagi ciała psa na dzień (przyjmijmy 3 dziennie)
Koszt: Opakowanie: 280 g (około 120 tabletek co wystarczy na jakieś 40 dni) – 189,73zł – dzienny koszt: 4,74zł
Ode mnie: Testowałam i kilka razy podawałam profilaktycznie jako alternatywę dla codziennych supli. Niestety brak najważniejszych dla mnie składników wyklucza preparat z długotrwałego stosowania leczniczego. Więcej o preparacie przeczytasz w recenzji.
Dr. PetCare Flex Premium
Skład: siarczan glukozaminy (250 g/kg), żelatyna (otoczka), dimetylosulfon (150 g/kg), kolagen wołowy (150 g/kg), siarczan chondroityny (150 g/kg), stearynian magnezu, hialuronian sodu (7,5 g/kg).
Dodatki technologiczne: celuloza mikrokrystaliczna.
Dodatki sensoryczne: ekstrakt z czarciego pazura (Harpagophytum procumbens) (37 g/kg), dwutlenek tytanu (otoczka).
Dodatki dietetyczne (na 1 kg): Witamina C (kwas askorbinowy) 18,7 g, Witamina E (α-tokoferol) 490 IU, Mangan (bisglicynian manganu) 4,7 g.
Składniki analityczne: białko surowe 34,0 %, włókno surowe 3,4 %, tłuszcz surowy 4,3 %, popiół surowy 9,0 %, magnez 0,2 %, siarka 5,9 %.
Dawkowanie: pies powyżej 25 kg – 3 kapsułki/dzień
Koszt: opakowanie 60 kapsułek (20dni) – 39zł– dzienny koszt: 1,95zł
Ode mnie: Preparatu nie stosowałam, nie znam na jego temat opinii, nieznany typ i pochodzenie kolagenu.
SalliVet: Salli S+Salli BG
Salli S skład w 1 tabl.: 250 mg wyciągu wierzbowego standaryzowanego na min. 30% salicyny, 250 mg ekstraktu Boswellia Serrata standaryzowanego na 65% kwasów bosweliowych, 40 mg witaminy C
Dawkowanie: 1 tabletka / 20kg psa (pierwsze 7 dni – 2xdziennie, potem 1xdziennie)
Koszt: opakowanie 60tabl (30dni) – 85zł – dzienny koszt: 2,83zł
Salli BG skład w 1 tabl.: 200 mg chlorowodorku glukozaminy, 100 mg ekstraktu Boswellia Serrata standaryzowanego na 65% kwasów bosweliowych, 20 mg witaminy C, 3,11 mg tlenku cynku
Dawkowanie: 1 tabletka / 20kg psa (pierwsze 14 dni – 2xdziennie, potem 1xdziennie)
Koszt: Opakowanie 60tabl (ok 22 dni) – 84zł – dzienny koszt: 3,82zł
Ode mnie: Zastanawiałam się czy w zestawieniu w ogóle umieścić te preparaty, gdyż nie posiadają kolagenu (w ofercie nie ma go też jako osobny składnik) oraz w moim przypadku, aby mieć jakieś oczekiwane skutki musiałabym łączyć dwa preparaty producenta oraz trzeci z jakimś kolagenem. Ale skoro zawarłam w zestawieniu Flexadin, który też muszę łączyć z Aniflexi, czy CaniAgil wrzucam Ci te preparaty, szczególnie z uwagi na interesującą deklarację gwarancji producenta do zwrotu pieniędzy w razie braku pozytywnych skutków zastosowania preparatu, ale na razie nie zaryzykuję tego sprawdzać. Łączny dzienny koszt: 6,65zł
VetPlus: SYNOQUIN ®
Skład: Glukozamina HCL, Siarczan chondroityny, Dexahan, Kwas askorbinowy, Siarczan cynku – 30 mg.
Dawkowanie: 3 tabletki dziennie przez pierwsze 6tyg.
Koszt: Opakowanie 30 tabl. (10 dni) – 104zł – dzienny koszt: 10,4zł
Ode mnie: Preparat dodany na Waszą prośbę. Interesujący jest Dexahan, jednak nie posiada wielu istotnych dla mnie składników. Nie stosowałam, po Waszej podpowiedzi pierwszy raz o nim przeczytałam.
Sizarol™ Complex HA
Skład: siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, MSM (metylosulfonylometan), kwas hialuronowy, mangan, vit. C (kwas l-askorbinowy).
Dawkowanie: 20 – 40 kg: 1 tabletka / dzień – w okresie nasycenia (14-28 dni* przyjmijmy 30)
Koszt: Opakowanie 30 tabletek – 99zł – dzienny koszt: 3,3zł
Ode mnie: Preparat dodany na Waszą prośbę. Nie stosowałam, po Waszej podpowiedzi pierwszy raz o nim przeczytałam.
VET RESPONSE SuperFlexi
Edit: 09.02.2023
Skład: Hydrolizowany kolagen wołowy 500,0 mg, siarczan glukozaminy 100,0 mg, siarczan chondroityny
100,0 mg, hialuronian sodu 50,0 mg, witamina C 50,0 mg, metylosulfonylometan (MSM) 50,0 mg,
mangan (siarczan manganu jednowodny) 2,5 mg, cynk (tlenek cynku bezwodny) 2,5 mg.
Dawkowanie:: 1 kapsułka na 20 kg masy ciała. Preparat należy podawać razem z pełnoporcjową
karmą jako dodatek witaminowo-mineralny.
Koszt: 120 ml – 60 kapsułek – koszt: 78.90zł (wystarczy na 30dni) / dzienny koszt: 2.63zł
Ode mnie: Nowością od Pupila są suplementy. Zamówię je za jakiś czas, żeby Wam o nich opowiedzieć, to pewnie dołączę tutaj link, na razie wrzucam informacyjnie. Miałam trochę dylemat, który preparat wrzucić, bo mamy czysty kolagen, SuperFlexi i ProFLEXI (z czarcim pazurem), wybrałam jednak SuperFlexi z uwagi na wyższy poziom kolagenu, a to zestawienie głównie pod kątem kolagenu.
Dolfos: ArthroCollagen
Skład: Hydrolizowany kolagen typu II, małż nowozelandzki, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, Witamina C.
Dawkowanie: 20 – 40 kg masy ciała – 2 tabletki dziennie
Koszt: Opakowanie 90 tabletek (45 dni) – 44,19zł – dzienny koszt: 0,98zł
Ode mnie: Preparat dodany na Waszą prośbę. Nie stosowałam, po Waszej podpowiedzi pierwszy raz o nim przeczytałam.
E-dog natural: Mobility Forte Dog
Preparat odrzuciłam z uwagi na brak informacji o składzie i składnikach. Ale coś takiego jest, więc gdybyś był zainteresowany – podrzucam.
Zestawienie preparatów na stawy dla psów:
Mam nadzieję, że zestawienie Ci się podoba. Jeśli na temat jakiegoś produktu znalazłeś inne dane lub bardziej szczegółowe informacje (mogłam coś przeoczyć) koniecznie mi je podrzuć (o ile są ze sprawdzonego źródła – czyli zapis na stronie producenta/dystrybutora/etykieta), to chętnie z aktualizuję informacje. A wierz mi, chwilami nie było łatwo zrobić ten research, bo nie wiedzieć dlaczego niektórzy nie podają na stronie składu lub dość istotnych informacji o dodatkach lub ich braku, a w dzisiejszych czasach większość naszych zakupów robimy przez Internet więc ciężko jest zdalnie sięgnąć po produkt by przeczytać etykietę…
Pamiętaj też proszę, że to subiektywne zestawienie. Nie jest to reklama żadnego z tych preparatów, choć część stosowałam w ramach różnych współprac, a kilka stosuję na co dzień. To że mi jakiś preparat się sprawdza lub nie, jestem do niego przekonana lub nie nie oznacza, że jest dobry czy zły. Preparat należy dobierać pod psa i jak możesz przeczytać z zestawienia powyżej jedne preparaty super pomagały Dosiowi, a już nie koniecznie Eli czy Mollci, ale to nie znaczy, że są złe – to znaczy, że inny przypadek potrzebuje czegoś innego.
Cieszę się, że przeczytałaś/eś ten tekst i będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w formie komentarza. Zawsze chętnie poznam Twoją opinię na dany temat i z przyjemnością o tym podyskutuję. Będę też bardzo wdzięczna, jeśli podzielisz się tym tekstem ze swoimi znajomymi na Facebooku, czy Instagramie. Dzięki temu więcej osób tu dotrze i choć Zamerdani to miejsce na moje przemyślenia, myślę, że warto promować świadome, odpowiedzialne życie z psem, które staram się tu pokazać. Z góry dziękuję i bardzo, bardzo cieszę się, że tu zajrzałaś/eś.
17 komentarzy
próbowałem wielu psich specyfików – najlepszy i najwygodniejszy w stosowaniu okazał się ludzki Collaflex w kapsułkach. Z apteki. Praktycznie bez smaku, wrzucam kapsułkę do posiłku i po sprawie. jakość nieporównywalna z psimi proszkami itd.
Skuteczne – mam doświadczenie z 3 psami z dysplazją
Ważne, żeby stosować to co służy psu! 😉
Hej! Daję od dawna Arthro Strong i zajrzałam na Twoją tabelkę, rzuciła mi się cena którą wyliczyłaś. Jeśli masz 3 miarki dziennie, to 200 g wystarczy Ci na 66 dni (nie licząc, że pierwsze dni więcej), więc cena za dzień, przy cenie opakowania 79 zł, to byłoby 1,19 zł ;). Wciąż bardzo tanio na tle innych.
Ja sobie kiedyś porównywałam największe opakowanie Gamedoga (bo to dawałam wcześniej) z największym Arthro i wyszło rzeczywiście korzystnie.
Bo to przed inflacją było ale fakt coś popierniczyłam! Dzięki! Ważne, że dalej wychodzą całkiem korzystnie. 😉
Jak owczarek ma 40 kg, to załóżmy potrzebuje 3 tabletki gamedoga. To podawać mu naraz 3 tabletki, czy 1 rano, 1 w południe i 1 na wieczór?
Zależy ile razy dziennie pies je. Mój owczarek jadł raz dziennie i dostawał pełną ilość na raz. Dziewczyny jedzą dwa razy dziennie i dziele im do każdego posiłku. Jeśli nie jest napisane wprost ile na raz podawać lub czy należy rozbijać na kilka razy, to chyba mamy dowolność. 😉 ale zawsze najlepiej dopytać bezpośrednio. 😉
Po sporym czasie namysłów wybrałem na spróbowanie Holista: Arthro Strong; wcześniej korzystałem z produktów firmy Podkowa.
Zobaczymy jak się sprawdzi i czy w ogóle, drugi w kolejności był Aliness DuoFlexin, niby przeznaczony dla ludzi, ale porządny skład i dobra cena… więc jak Holista się nie sprawdzi, to pewnie spróbuję Aliness.
Znam produkty Podkowy i też czasem podaję je swoim psom, a nawet sama stosuję. Ważne żeby suplement działał na dany organizm. Wszystko zależy od schorzenia i indywidualnych cech. Jednym sprawdza się jedno innym coś innego. Dlatego warto szukać, próbować, by dobrać coś co będzie działało. 🙂
A tak całkiem profilaktycznie dla pieska 10letniego tfu tfu jeszcze bez żadnych chorób? Cokolwiek wybiorę będzie ok?
Pytanie czy podawanie cokolwiek ma sens. 😉 Oczywiście według mnie jeśli pies nie ba żadnych przeciwwskazań wynikających z innych problemów, warto podawać suplementy na stawy, szczególnie u ras dużych. Tylko trzeba zastanowić się co, a najlepiej podpytać weta. 😉
Przeczytałam artykuł i do tej pory nie wiem co mam wybrać ?Od roku od diagnozy spondyloza kręgosłupa Th12/Th13/L1/L2/L3,stawy biodrowe z lekkimi oznakami dysplazji.Dostała pare razy Librela a do tego od roku pije syrop sizoral.Librela już nie dostaje a syrop pije codziennie.Chciałabym coś dodać jakiś lepszy może mocniejszy preparat No i szukam po całym internecie CO!!! Tu trafiłam na recenzje które są całkiem całkiem mądre .Ale jeszcze nie mogę się zdecydować proszę o podpowiedz który wybrać .Mój pies to mieszaniec golden retriwer suni 13,5 letnia
Myślę, że trzeba słuchać rad weta, ewentualnie skonsultować się z innym dla pewności, bo wszystko zależy od stopnia zaawansowania i samego psiaka…
U Donnera mi super sprawdzał się AniFlexi z Gamedoga + Flexadin Advanced oraz akupunktura. U Eli AniFlexi ha + Dianamed, a teraz dostała zalecenie dołączenia Flexadin Young Dog Maxi + przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na Molly super działa Dianamed, a Gamedog w ogóle nie działał (tylkonona ma problem z łapkami nie kregosłupem). Każdy przypadek jest inny, więc niestety nie da się jednoznacznie powiedzieć co będzie lepsze i lepiej działało.
Najlepsze porównanie supli na dysplazję jakie znalazłam – chciałam tylko powiedzieć, ze super robota!
🙂
Dziękuję bardzo za interesujący artykuł i szczegółowe informacje na temat suplementów. Mam 10-miesięcznego owczarka niemieckiego z dysplazją łokci. Radą, jaką otrzymałam od weterynarza, a dokładnie od psiego fizjoterapeuty, było to, że należy młodemu podawać taki preparat na stawy, który zawiera kolagen typu II i kwasy omega-3. Twoje zestawienie pomogło mi szybko porównać dostępne na rynku specyfiki i nieomieszka wypróbować kilku z nich. Dziękuję i pozdrawiam.
Cieszę się że mogłam pomoc 😉
Cieszę się że mogłam pomóc! 😉