11Mar

Pies w lesie – na smyczy?

Często spotyka się artykuły na portalach, w prasie i telewizji o tym, że pies w lesie musi być na smyczy. Leśniczy proszą i grożą, a nic się nie zmienia. Jak zwykle prawo swoje, a ludzie swoje. Wstyd się przyznać, ale sama też należałam do tego haniebnego grona osób spuszczających psy i pewnie robiłabym do tej pory gdybym nie przeczytała wnikliwie kilku artykułów i nie porozmawiała szczerze z leśniczym, który dokładnie wyjaśnił mi o co właściwie chodzi. Leśniczych nie interesuje czy pies jest na krótkiej smyczy, czy 20m lince – może mieć i dużo więcej, ale musi być na smyczy, (kaganiec nie jest potrzebny) ważna jest smycz – nie tak jak w ustawie o ochronie zwierząt: „pod kontrolą”, co można różnie interpretować.

W skrócie chodzi o:
(poniższe punkty wbrew pozorom mogą zagrozić psom, które wcale nie oddalają się od nas, a wystarczy że zejdą trochę bardziej w las i będą miały pecha):

11066609_542519772557783_6189746134147466843_n

http://otozjelonki.pl/wiosna-nadchodzi-nie-spuszczajcie-psow-ze-smyczy-uwaga-drastyczne-zdjecia/

Psy w lesie mogą się łatwo zgubić, kiedy pójdą tropem i oddalą się zanadto od właściciela

Kiedy się oddalą (zgubią) narażone są na:

  1. zjedzenie trutek, które pobliscy mieszkańcy mogą wyrzucać na lisy, w celu ochrony swoich kurników, lub zetknięcie się z padłymi zwierzętami, które padły od trucizny
  2. odstrzelenie przez niekompetentnych myśliwych, kłusowników lub nieprzychylnych mieszańców
  3. znalezienie szczepionek na wściekliznę dla dzikiej zwierzyny i zjedzenie ich
  4. znalezienie padliny (nie wiadomo, co mogło być przyczyną padnięcia zwierzęcia starość lub choroba (pasożyty))
  5. spotkanie dzikiej zwierzyny, którą płoszą (gonią) / atakują: zając, sarna
  6. spotkanie dzikiej zwierzyny, która może je zaatakować: dzik
  7. zaplątanie się we wnyki
  8. dodatkowo dochodzi ryzyko nadziania się na patyk – głupie, ale ten kto miał styczność z tym jak pies w szaleńczej pogoni czy aporcie nadział się na rzucony patyk, zrozumie problem, biorąc pod uwagę to, że w lesie jest mnóstwo większych i mniejszych patyków rozrzuconych pod różnymi kątami. My chodząc stajemy na nie z góry lub przechodzimy nad, nie zwracając zbytnio uwagi, bo są ‚do kolan’, psy natomiast muszą je przeskakiwać lub przeciskać się między nimi. Chwila nieuwagi, za duża prędkość i nieszczęście gotowe, a o zakłucie oka również nie trudno.

Bezpieczeństwo Waszego psa do Was nie przemawia? To pomyślcie o innych. Wasz Burek lata sobie 2km od Was i nagle wpada na rodzinę z dziećmi. Zawał na widok dużego psa murowany. Jak ich zignoruje pół biedy, a jak zechce się przywitać? A właściciela nie widać. Jak wda się w bójkę z ich psem? Albo nie daj Boże zaatakuje ludzi, pogoni rowerzystę, albo ktoś uzna go za zgubionego (porzuconego) i postanowi przygarnąć lub jeszcze gorzej… wcielić do pseudohodowli? A jak goniąc zwierzynę wypadnie z lasu na drogę prosto pod koła auta?

 

SONY DSC

Wilka to raczej nie spotkają… ale kto wie?

Oczywiście oficjalnie mówi się tylko o tym, że psy szczekając płoszą i stresują dziką zwierzynę, która uciekając (często goniona przez psa, bo ładnie pachnie i ucieka) może poranić sobie nogi na zmrożonym śniegu. Albo o przypadkach kiedy psy zaatakowały sarnę. Wszyscy więc puszczają to mimo uszu, bo to nie dotyczy ich psa. Ich pies tak się nie zachowa, ich pies wróci – może myśliwskie rasy tak robią, ale nie ten słodki staffik. Więc mam nadzieję, że jeśli zrozumiemy że nie do końca chodzi tylko o dziką zwierzynę i zachowanie psów w lesie, a to co może spotkać nasze pupile, to w końcu przemówi do wyobraźni.

Nie chcę i nie mam prawa negować właścicieli psów, czy też ich moralizować, bo doskonale rozumiem co nimi kieruje i sama przez wiele lat też spuszczałam psa w lesie. Nie będę tłumaczyła się tym, że w tamtych czasach przepływ informacji nie był tak płynny i żeby dowiedzieć się o czymś musiało to być powiedziane w telewizji, radio lub napisane w gazecie. Ale teraz kiedy jesteśmy wręcz zasypywani informacjami, wyjaśnienie że się nie wiedziało jest śmieszne. W dużej mierze to co się dzieje jest winą miast, które nie oferują właścicielom psów nic. Ani bezpiecznych miejsc gdzie mogą wyprowadzać i spuścić ze smyczy swoje pociechy, ani tym bardziej wybiegów dla psów. Nic więc dziwnego, że właściciele chcąc zapewnić rozrywkę psom, a nie narażać ich na niebezpieczeństwo rowerów, samochodów itp, wywożą je na spacer poza miasto do pobliskiego lasu. Uczestnicząc w wielu dyskusjach na forach i grupach ze smutkiem obserwuje następujące sytuacje: wielka informacja o tym, że nadchodzi okres w którym sarny będą miały młode, w wyniku czego są mniej czujne i wolniejsze i apeluje się o nie spuszczanie psów. A tuż obok zdjęcie psa ze spaceru z adnotacją, że spacer dzisiejszy był udany, bo Burek poszedł w las za sarną. A o tym dlaczego psy tak chętnie gonią zwierzynę przeczytacie: tutaj.

SONY DSC

Dla mnie, nawet Twój przyjacielski york jest przerażający…

Powiem tak, jeśli pies jest posłuszny, da się go bez problemu odwołać i wróci na komendę, niech idzie te dwa trzy metry koło nas – takie moje zdanie. Bierzecie odpowiedzialność za to co spotka/znajdzie Wasz pies i pewnie jesteście świadomi kar, których prawdopodobieństwo dostania jest bliskie zeru, więc Wasz wybór, ja tego nie robię. Ale nie rozumiem, jak można spuszczać psy nad którymi nie panujemy i jeszcze się tym chwalić? Skrajna głupota i nieodpowiedzialność, przez którą właściciele psów mają taki, a nie inny wizerunek. I to neguję i będę zawsze piętnowała. Głupotę i nieodpowiedzialność oraz hipokryzję, a o niej ostatnie słowa w tym wpisie.

Ale żeby nie wyjść na taką mądrą, opowiem Wam nasze psie historie z lasów. Część za czasów Budzika, który był spuszczany ze smyczy i część z ostatnich lat z Donnerem, który jako podrostek był również spuszczany, a którego teraz ze smyczy nie spuszczam w lesie. Mnie one nauczyły, że linka w lesie jest linką bezpieczeństwa dla psa. Po co mam potem żałować, że mogłam o niego lepiej zadbać? A wybiegać go mogę podczas wspólnych treningów canicrossu, bikejoringu czy agility – kwestia chęci!

Sytuacja 1, Budzik bez smyczy, las:

Budzik złapał trop i namawia mnie żebyśmy nim poszli. Budzik był mistrzem tropu, mimo, że oszukiwał na egzaminie IPO w tej konkurencji, z czasem kiedy miał problemy ze wzrokiem węch stał się jego oczami. Wracając do sytuacji, pies chce powęszyć, możemy trochę zboczyć ze ścieżki. Odchodzimy i co? Pies znalazł sarnie bobki i się w nich wytarzał – calutki. Maskowanie musi być. ~ sytuacja wielokrotnie powtarzająca się na spacerach. Inne pozostałości (psie/ludzkie/końskie) go nie interesowały, ale sarnie – ZAWSZE.

Sytuacja 2, Budzik bez smyczy, puszcza Piska:

Pies poszedł tropem i się zgubił. Wołania na nic się zdały. Dopiero po ponad 2h krążenia po lesie w celu zostawienia zapachu, pies jakimś cudem (a był to cud) pojawił się na drodze, którą już zrezygnowana wracałam.

Sytuacja 3, Budzik bez smyczy, las:

Hasał, hasał, aż się zaplątał w coś i nagle był pies i go nie ma. Na nawoływanie odpowiedziało tylko ciche skomlenie (dobrze, że dawał znak gdzie jest). Po odnalezieniu psa okazało się, że się zaplątał w jakieś krzaki pełne śmieci i nie mogąc się oswobodzić położył się i zaczął płakać. (Dobrze że nie były to wnyki)

Sytuacja 4, Budzik bez smyczy, las:

Idziemy sobie nikomu nie wadząc, a tu z chaszczy wypadają dwa psy w typie owczarków (de facto należące do leśniczego), krótka bójka i psy wracają do leśniczówki, my idziemy dalej, z triumfem na twarzy: „niech ktoś mi teraz zwróci uwagę, że nie wolno spuszczać psa w lesie”. Ale co się przestraszyłam to moje. A jakby mój piec tak kogoś nastraszył / zaatakował?

Sytuacja 5, Budzik na smyczy, las – grzybobranie:

Znaleźliśmy zagryzione bażanty. Dobrze, że Budzik brzydził się ogólnie jedzeniem, bo w innym wypadku jak większość psów-łakomczuchów, wątpię by pominął świeżo ubite bażanty. A jak zostały otrute i tylko coś je zjadło?

Sytuacja 5, Budzik bez smyczy, las:

Na drogę wychodzi młody dzik. Budzik gotowy do walki, zjeżony, warczący. Szczęście, że młody dzik, strzelił zadnimi nogami w powietrze i zwiał w las. Ja zawołałam Budzika i zwialiśmy z lasu. W starciu z dzikiem… nawet nie chcę myśleć co by zostało z psa lub ze mnie.

Play_with_me_by_AmyZhaotriseRiddle

Ja też nie lubię być ganiana…

Sytuacja 6, Donner bez smyczy, las:

Przebiegła nam drogę sarna, Donner poszedł za nią w pogoń, nie wiem jakim cudem po kilku minutach wołania wrócił (znając jego szybkość i zawziętość mógł ją gonić do upadłego). Dobrze, że nie wypadł na ulicę pod koła auta i że wrócił a nie został jednym z tych psów co zaginęły na spacerze.

Sytuacja 7, Donner na smyczy, las:

Przy ścieżce leży świeżo-padły dzik. Pies bez smyczy na pewno podleciałby zobaczyć co to leży. A czemu padło, czy ze starości, czy z choroby – nie wiadomo. Szczęście, że był na smyczy, bo nie wiem czym mógłby się zarazić lub zatruć…

Sytuacja 8, Donner bez smyczy, las:

Osoby sprzątające las ściągają młode aczkolwiek już długie drzewka, które wycięli. Donner to zobaczył i leci na pełnym biegu do nich. Wyrywa im drzewko z rąk i z trudem holuje w moją stronę, bo panowie sami bawili się takimi wypaśnymi patykami. Chwała bogu, że nie wypisali mandatu…

Sytuacja 9, Donner na lince, las:

Idziemy na spacer po lesie i tuż obok nas pojawiają się sarny. Zamiast uciec w las zanim pies je zauważy, stoją do ostatniej chwili, po czym zaczynają ścigać się z psem… więcej tutaj. Bez linki pies poszedłby w długą i tyle bym go widziała.

Sytuacja 10, Donner bez smyczy, łąki i ugory:

W prawdzie nie las, ale ta sytuacja pokaże najlepiej czym jest łańcuch łowiecki i jak pies bardzo potrafi zatracić się w pogoni za zwierzyną, do tego stopnia, że praktycznie nieistniejące zagrożenie, jakim może być droga odległa prawie kilometr, staje się bardzo realnym zagrożeniem. Jeśli pies bezwarunkowo reaguje na przywołanie – gratuluję, mam nadzieję, że nigdy ten jeden, jedyny raz Wam się nie wyłamie…

Play_with_me_by_AmyZhaotriseRiddle

Linka… ubezwłasnowolnienie psa, bo jak widać pies nie ma na niej wolności…

Więcej psich historii w lesie i dalszych przemyśleń znajdziecie tutaj.

Podsumowując: przygody każdego właściciela psa, z perspektywy czasu stają się śmieszne, choć powiem Wam szczerze, że gdybym te kilkanaście lat temu wiedziała to, co wiem teraz, nigdy nie naraziłabym psa na zgubienie, czy inne wyżej opisane sytuację Nie chcę sobie nawet wyobrażać, co zostałoby z Budzika gdybyśmy trafili na rozjuszonego dzika, lub gdyby pies postanowił go zaatakować, a tym samym wkurzyć, lub gdyby cudem nie odnalazł się w puszczy Pieskiej.  To my bierzemy odpowiedzialność za czyny i bezpieczeństwo naszego psa. Nie zabezpieczając go dostatecznie, jak możemy mieć później do kogoś lub czegoś pretensje, że świadomie bądź też nieświadomie wyrządził mu krzywdę?

Ustawa z dnia 29 wrzesień 1991 o lasach
Art. 30 pkt.
§1. W lasach zabrania się:
12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
13) puszczania psów luzem
14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody
Art. 15
§1. W Parkach Narodowych oraz Rezerwatach Przyrody zabrania się:
3) Chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu.[…]
16) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późń. zm)
Rozd. 11. Przepisy karne
art. 127.
Kto umyślnie:
1) narusza zakazy obowiązujące w:
a) parkach narodowych
2) rezerwatach przyrody
3) parkach krajobrazowych
[…]
-podlega karze grzywny albo aresztu

USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Art. 165. Kto w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, jeżeli czyn z mocy innego przepisu nie jest zagrożony karą surowszą, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Play_with_me_by_AmyZhaotriseRiddle

I znowu, torturowany pies na lince

KOCHAMY PSY, WALCZYMY O ICH DOBROSTAN, HEJTUJEMY ZŁYCH HODOWCÓW I ZWYRODNIALCÓW MALTRETUJĄCYCH ZWIERZĘTA. DLACZEGO WIĘC DAJEMY NASZYM PSOM PŁOSZYĆ I ZNĘCAĆ SIĘ NAD DZIKĄ ZWIERZYNĄ? POSTĘPUJĄC TAK, NIE RÓŻNIMY SIĘ OD TYCH, KTÓRYCH NA CO DZIEŃ PIĘTNUJEMY.

Ogółem: 7 205, dzisiaj: 1