7Kwi

Wpis na szybki sik.

Od kilku dni mamy ponownie problem z sikaniem u Donnera. Najprawdopodobniej nawracające niedoleczone zapalenie pęcherza. W ostatnich miesiącach dwukrotnie miał robione USG i nie wyszło w nim nic niepokojącego, ale jak piesek zmarznie, albo za długo potrzyma, to problem powraca.

Czym objawia się problem?

  • pies dyszy i zachowuje się nieswojo: kręci się, chce ciągle wychodzić za potrzebą i dużo pije
  • kiedy próbuje się wysikać: nic nie leci, albo leci po kropelce, za to trwa to dobre kilkanaście minut
  • wysikany pies, za chwilę potrzebuje ponownie wyjść na dwór by pokropelkować
  • kiedy śpi, zdarza mu się popuścić
  • spuchnięty, napięty brzuch

To są objawy, które pojawiają się u nas, Internety podają mocz zabarwiony krwią, ale nam się to nie zdarzyło.

Jak sobie z tym radzimy?

  • furagina, preparaty na żurawinie, w pierwszych dniach, kiedy jest największy problem — dawka uderzeniowa i no-spa na rozluźnienie brzuszka.
    SONY DSC

Czemu nasze problemy są nawracające?

Problem polega na tym, że do Lublina mamy daleko, a Grójeccy weterynarze na tyle mnie zrazili swoją nieudolnością i nieumiejętnością podejścia dla psów, że zarzekłam się, że jeśli pies nie będzie umierający, więcej do nich nie pójdę. W związku z tym, w momencie, kiedy jest problem, konsultuję się telefonicznie tylko z lubelskimi weterynarzami. Najlepiej byłoby, aby w trakcie infekcji, zbadać mocz, podać silniejszy antybiotyk, ale w Grójcu jak na wsi – nie ma jak. A jak pojadę nawet w najbliższy weekend i tak już jest po problemie (tak robione było przed ostanie USG, że w panice wracałam do Lublina, a problem już zdążył minąć dzień, czy dwa temu). Także leczymy się, choć tym razem będzie długa kuracja. Pełna, siedmiodniowa nawet jak po trzech dniach objawy zniknął. I po tygodniu jeszcze jakiś czas pociągniemy na żurawinie i urosepcie.

Dlaczego doprowadzam psa do takiego stanu?

Można by temu zapobiegać, oczywiście, ale przecież nie będę traktowała Donnera jak yorka. Już wystarczy, że w zimie z tego powodu przy dużych mrozach chodzi w kurtce. Kiedy wracamy do Lublina lub Sarnowa, pies cieszy się wolnością ogrodu. Zostaje też w nim na noc, bo w mieszkaniu jest mu po prostu za gorąco. Ale pies jak to pies. Położy się na betonie lub na ziemi i przeziębienie gotowe. Inna kwestia, że powinnam mu w takim przypadku kupić grubsze nadworne łóżka i ustawiać je na paletach, ale chyba szybko by mnie pogonione w jednym i drugim domu za taki pomysł, bo Donner i tak położyłby się na ziemi. Drugim powodem przeziębienia jest zbyt długie trzymanie. 9h Donner musi wytrzymywać, nie ma wyjścia, uroki pracującego opiekuna psa. Ale pies w swojej głupotce sam często pakuje się w dłuższe trzymanie. Bardzo często nakręcony innymi psami, ludźmi zapachami suczek z cieczką, zamiast wysikać się jak pies, lata z nosem przy ziemi węszy i podsikuje drzewka, przed moim wyjściem do pracy w związku z tym wraca nie wysikany, bo czas spaceru minął, a on nie opróżnił należycie skumulowanych po nocy zbiorniczków. Innym przypadkiem jest wizyta u rodziców M. Wówczas, Donner w swojej lordowskiej manierze nie może wysikać się w ogrodzie, na skażonym przez Borysa terenie, bo to nie przystaje. Ja często przekonana, że się wysikał, nie dopatrzę, że trzeba jeszcze lordowską-psią-mość wyprowadzić i okazuje się, że jak spacer był przed podróżą o 15, potem 2 godziny w aucie, zamiast porządnego siku po podróży, tylko zaznaczenie terenu i dawaj! bawić się w ogrodzie lub pchać do domu. Człowiek zmęczony po pracy i podróży, wydawać by się mogło – pies w ogrodzie, raz na miesiąc może z niego skorzystać jako z toalety, ale nie… nie może O półapce domu z ogrodem przeczytasz: TUTAJ oraz TUTAJ. Rano 8-9 jak przystało na sobotnie wyspanie się do późna, psu w ogrodzie krzywda się nie dzieje, a pies tupie nóżkami pod bramką, bo w sumie to on wczoraj od 15 to nie sikał, i bardzo mu się chce, ale nie może w ogródku… Noż szlag może człowieka trafić. Bo pies sam sobie robi krzywdę, ale co poradzić, że coś mu się uroiło… Także walczymy, może tym razem nie zaleczy się, tylko wyleczy.

20160407_153534

A dziś wymiana SMSów pomiędzy mną i M., kiedy na dzisiejszym spacerze, Donner w końcu nie kropelkował tylko się porządnie wysikał.

A: Jest sik!
M: Sik! Sik! Hurra!

Ogółem: 536, dzisiaj: 1