Strona główna Testy i recenzjeLeki i suplementy ANIVITAL preparat na stawy CaniAgil® [test]

ANIVITAL preparat na stawy CaniAgil® [test]

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

Suplementami, które najchętniej i najczęściej testuję są preparaty wspomagające układ ruchu. Wprawdzie nigdy moje psy (tfu, tfu) nie miały z nim problemu, ale wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać – w tym odpowiednio suplementować – niż leczyć. Z testami takiego typu jest zawsze ten problem, że nie można wiarygodnie udowodnić ich działania szczególnie jeśli psy są zdrowe. Jednak wiem, że wiele osób, w szczególności opiekunów psów ras narażonych na dysplazję, oraz psów obciążanych fizycznie, tak jak ja – woli dmuchać na zimne i wspomagać psie stawy nawet jeśli wszystko wydaje się być okej. Dlatego też zgodziłam się na test kolejnego suplementu od Zoo-Hurt, których już dobrze znacie bo wielokrotnie testowaliśmy ich karmy Belcando dla psów i Leonardo dla kotów, bo wiem, ze produkty od nich charakteryzują się bardzo dobrą jakości i składem. Podjęłam się testów również ze względu na czytelników, by mogli poznać kolejny produkt wspomagający układ ruchu ich psa. Żeby poniekąd nie kupowali w ciemno lub nie ograniczali się tylko do jednej marki i specyfiku, ale żeby mieli szeroki wybór preparatów tak, aby dobrać najlepszy – według własnej opinii – do potrzeb swojego psa.

Anivital® to linia produktów do której należy CaniAgil®, preparat pomocny w zapobieganiu oraz leczeniu schorzeń układu ruchu, ułatwiający poruszanie i prawidłowe formowanie kości, stawów i ścięgien, chętnie przyjmowany przez psy jak smakołyk.

CaniAgil® uzupełnia dietę psa w naturalne substancje odżywcze, a także w GAG-glikozaminoglikany, zawarte w nowozelandzkim małży Perna canaliculus oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, znane ze swoich właściwości leczniczych oraz wspomagających funkcjonowanie tkanek, chrząstek i ścięgien.

Na wstępie trzeb podkreślić smakowitość tego preparatu. Pierwszy raz spotkałam się z tabletką / suplementem, za który moje psy zrobiłyby tak wiele. Donner na widok otwieranego pudełka dostaje ślinotoku niczym rodowodowy mastif, a nawet wybredna Elka zjada jedzenie w mgnieniu oka, kiedy pokruszę na nie tabletki CaniAgil®. Same tabletki mocno pachną ryba – na prawdę bardzo intensywnie pachną rybą, więc ciężko by jakikolwiek pies się im oparł. Uwaga: jeśli nie lubisz zapachu ryby przy pierwszym kontakcie z tabletkami zapach może Cię zwalić z nóg. Mnie nie przeszkadzał, ale przez kilka minut po otworzeniu słoiczka w całym domu unosił się zapach ryb. Tabletki bardzo łatwo się kruszą, więc nie ma problemu z zamienieniem ich w proszek, czy połamanie na mniejsze kawałki dla psów które jednak oparły by się całej tabletce.

CaniAgil® przeznaczony jest dla psów:

  • rosnących , szczególnie dużych ras
  • wszystkich ras z oznakami schorzeń aparatu ruchu ( dysplazja, artrofia, kontuzje )
  • sportowych i służbowych, poddawanych obciążeniu fizycznemu
  • starszych, jako regenerator kości i stawów

Naszą suplementację wznowiliśmy po ponad dwóch miesiącach przerwy, kiedy to podawałam inny preparat. Jako, że na weekend majowy planowaliśmy wyjazd w góry musiałam wspomóc psy odpowiednimi suplementami, a CaniAgil® zdecydowanie wyróżnia się pośród preparatów dostępnych na Polskim rynku:

CaniAgil® tabletki wspomagają rozwój tkanek, chrząstek i ścięgien dzięki zawartości aktywnych składników. Mrożony i suszony ekstrakt z nowozelandzkiego małża – Perna canaliculus skład: 15 % ekstrakt – w dawce leczniczej 0,6 g na 10 kg wagi ciała psa

Nowozelandzki małż (Perna canaliculus) zawiera naturalny kompleks substancji aktywnych w postaci glukozoamin (GAGs), specyfi czne Omega-3 nienasycone kwasy tłuszczowe( eikozatetrainowy-ETA 20:4 ?3), aminokwasy będące podstawowym budulcem dla chrząstek, mikroelementy (cynk,miedź, mangan) oraz naturalne antyutleniacze. Udowodniono, że w warunkach naturalnych, zastosowana dawka 0,45g na 10 kg wagi ciała psa, przy trwającym przewlekłym zapaleniu stawów (artroza) wystarczyła do uzyskania pozytywnych efektów w likwidowaniu objawów artrozy (Bierer & Bui, 2002). Po podaniu Perna canaliculus zmniejszał się ból, sztywność więzadeł i następował szybszy powrót do zdrowia po wysiłku fizycznym. Powyższe pozytywne działanie należy przypisać całemu aktywnemu kompleksowi wyizolowanemu z małża, a nie tylko glukozoaminie (co udowodniono doświadczalnie !). Ogromna część tego pozytywnego działania przypada na właściwości kwasu eikozatetrainowego (ETA), który spełnia zadanie substancji przeciwzapalnej i przeciwbólowej. Zatem, dodatek do karmy kompletnego ekstraktu z małża i jego muszli będzie zdecydowanie bardziej efektywne i tańsze, niż podawanie tylko samej sproszkowanej muszli lub pojedynczej substancji jak siarczan chondroityny czy glukozoaminy.

Omega-3-nienasycone kwasy tłuszczowe (Skład: koncentrat tłuszczu ryb o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowychomega – 3-EPA 20:5 ω3 oraz DHA 22:6 ω3)  Dzięki odpowiedniemu poziomowi tych kwasów tłuszczowych utrzymuje się naturalna równowaga pomiędzy omega-6 i omega-3 w pokarmie. Dodatek Omega-3 nienasyconych kwasów tłuszczowych w krótkim czasie manifestuje się ich naturalnymi właściwościami przeciwzapalnymi w obrębie chrząstek i ścięgien. Proces zapalny, działający destrukcyjnie na chrząstki, a także ból towarzyszący zapaleniu ustępują szybko dzięki działaniu omega-3 nienasyconym kwasom

’Czarci pazur’ (Harpagophyti radix) To południowo-afrykańskie pnącze (a konkretnie jego korzeń) jest znane ze swoich właściwości leczniczych we wszelkich stanach chorobowych narządu ruchu. Tak jak w przypadku produktów zielarskich, cały naturalny kompleks jest zdecydowanie bardziej efektywny niż pojedyncze substancje. Naturalne flawonoidy wpływają stabilizująco na metabolizm tkanki chrzęstnej oraz formowanie powierzchni stawowych kości, usprawniając funkcjonowanie stawów.

Witamina E (dodatek: 5.500 mg/kg – równa się 20 mg Vit E na 10 kg wagi ciała psa – dawka sugerowana) Witamina E odgrywa istotną rolę w ochronie nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3) oraz komórek  tkanki chrzęstnej przed procesami utleniania przez wolne rodniki. Występują one w znacznych ilościach w trakcie trwania procesu zapalnego.Witamina E jest zatem konieczna dla stabilizacji błon komórkowych, a szczególnie komórek mięśni szkieletowych. Jest to jedno z pełnionych przez nią zadań koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania i odbudowy tkanek.

Witamina C (Dodatek: 2.750 mg/kg – odpowiada 10 mg Vit C na 10 kg wagi ciała psa jako dawka polecana) Witamina C jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu. W trakcie stresu (związanego np. z bólem), witamina C „własna” może nie sprostać swojemu zadaniu. Dodatek witaminy C dla psów ze zmianami chorobowymi ścięgien i chrząstek pomoże w utrzymaniu na optymalnym poziomie procesów tworzenia kolagenu i stabilizacji tkanki chrzęstnej. Jako antyutleniacz, witamina C spełnia również funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem wolnych rodników na komórki chrząstek.

Jak wiecie już z poprzednich wpisów, nic z naszego wyjazdu w góry nie wyszło, ale za to zrobiliśmy psom porządny trekking, oraz psy miały do woli biegania po polach i nieużytkach. Co oczywiście przy głupich zabawach kończyło się licznymi „dachowaniami” kiedy łapy poplątały się na nierównym polu, lub kiedy psy zderzyły się ze sobą. A w szaleńczej gonitwie nie trudno o uraz. Na szczęście obyło się bez wypadków, które mogłyby w znaczący sposób uszkodzić psy. W czasie poprzedzającym majówkę, w sam długi weekend, aż do dnia dzisiejszego podaję psom suplement. Tak jak pisałam na początku, Donner i Elza nie maja problemów ze stawami, więc ciężko mi powiedzieć czy wpłyną w jakiś sposób na moje psy. Jedno jest pewne duża ilość ruchu – różnorodnego mądrego ruchu bez niepotrzebnego przeciążania psa – dobra waga i odpowiednia dieta i suplementacja – to wszystko przekłada się na zdrowie stawów moich psów i to, że mimo rasy Donnera możemy trenować amatorsko tak wiele różnych sportów, na fajnym poziomie, a pies nie wykazuje problemów ze stawami. To samo dotyczy Elki, która ciągle rośnie, a mimo to próbuje we wszystkim naśladować Donnera.

Wybierając suplement CaniAgil® warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Tabletki są bardzo wydajne! Opakowania zawierają średnio:

  • 140 g (około  60 tabletek)
  • 280 g (około 120 tabletek)
  • 520 g (około 225 tabletek)

Co przy dawkowaniu jedna do półtorej tabletki na 10kg wagi psa wychodzi całkiem fajnie. Donner dostaje 4 tabletki (38kg), a Ela 3 tabletki (27kg) – jak nie trudno policzyć takie dawkowanie przy dwóch psach pozwoliło mi na ponad 30 dni suplementacji z jednego opakowania. Zazwyczaj preparaty są tak wyliczone, że na dużego psa wystarcza go na około miesiąc, tutaj dwa duże psy spokojnie miały pełną suplementację z jednego opakowania, a jeszcze mamy jedno. Także ten czynnik – ekonomiczny – jak najbardziej warto wziąć pod uwagę podczas wyboru i zakupu suplementów. Bo owszem można kupić tańszy preparat, nawet o podobnym składzie, ale w rzeczywistości może okazać się, że ten droższy jest wydajniejszy, a co za tym idzie w końcowym rozrachunku tańszy.

Tekst powstał przy współpracy z Zoo-Hurt

Ogółem: 1 263, dzisiaj: 1

You may also like

2 komentarze

Biscuit Life 13 maja 2017 - 11:26

Fado od jakiś dwóch miesięcy dostaje Pokosuę Chondroline KingSize również profilaktycznie. Wychodzę z takiego samego założenia – lepiej zapobiegać niż leczyć. Szkoda, że doszłam do tego wniosku tak późno… U nas sprawdza się świetnie, wydaje mi się, że starczy nam jeszcze do końca tego miesiąca. Później zrobimy sobie miesiąc przerwy i się zastanowię czy spróbować czegoś nowego czy znowu zaufać Pokusie. Dzięki za tą recenzję! Świetnie przygotowana 🙂

opublikuj
Amelia z Zamerdani 13 maja 2017 - 12:43

Wiele osób uważa że nie ma sensu suplementować psa dopóki nie wchodzi w wiek starczy. Ja wychodzę z innego założenia i póki co moje psy całkiem nieźle na tym wychodzą. 😉 uważam też że warto zmieniać co jakiś czas suplementy i karmy, bo różnicowanie składników zapobiega niedoborom.

opublikuj

Zostaw komentarz