20Mar

Pies w okularach – czego się nie robi dla zdrowia psa

Bloger to nawet z własnego psa zrobi debila, by zaistnieć” tym jakże mądrym cytatem, który dostałam na priv od osoby przejętej tym, co robię z Donnerem, rozpocznę wpis o psim okularniku – prawdopodobnie jedynym psie w Polsce noszącym gogle.

Na wstępie muszę podziękować pani Ewie za nieocenioną pomoc w znalezieniu tego modelu i pomoc w sprowadzeniu go do Polski. Gdyby nie bezinteresowna pomoc pani Ewy, skończyłabym pewnie z dużo tańszymi okularami, w stylu okularów pływackich. Ale gogle wydają się najlepszym rozwiązaniem, raz dlatego, że pies ma dużo szersze pole widzenia, oraz mniej drażnią psa, bo nie mają dwóch soczewek, tylko jedną, poza tym pies moim zdaniem nie wygląda w nich aż tak głupio.

german-shepherd-857106_960_720

Doggles

Po co w ogóle takie koromysło na nosie psa? Wbrew pozorom nie po to, by robić z psa debila, z czym już się spotkałam i co wielcy miłośnicy rasy mi zarzucili, że zachciało mi się psa jak do wojska, na misję przebierać… Cóż, nie skomentuję tego, bo jak wiece oczy Donnera dopadła bardzo rzadka choroba – przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale tak rzadka choroba, jak się uważa. Poszukując okularów, odezwało się do mnie kilkunastu opiekunów owczarków właśnie z tym samym lub podobnym problemem, chcących informacji jak mój pies jest leczony, jakie były pierwsze objawy i jak udało mi się to tak szybko zdiagnozować, bo wielu z nich zareagowało za późno lub było przekonanych, że weterynarz ich naciąga. Wielu weterynarzy ogólnych zbagatelizowało problem, uznając, że to nic poważnego i dopiero po moim artykule ludzie zaczęli szukać psich okulistów, bo nic poważnego narasta coraz bardziej na oczy ich psów. Cieszę się, że pomimo nieszczęścia, które nas spotkało, tak wielu opiekunów owczarków zaczęło interesować się tą chorobą, bardziej niż poprzestanie na wizycie u ogólnego weterynarza, który określił, że to nic poważnego.

german-shepherd-857106_960_720

Rex Specs K9

Ale wracając do naszych okularów. Problem z ich kupnem był dość spory, większy niż mi się wydawało. Dziesięć lat temu jedyne okulary, które były dostępne trzeba było sprowadzać ze Stanów. Obecnie po wpisaniu hasła w Google wskakuje nam kilkanaście pozycji od 40 do 150 złotych. Tylko się cieszyć, ale czy na pewno? W rzeczywistości na polskim rynku nie ma wcale tak wielu modelów okularów, jak mogłoby się wydawać. Większość stron i sklepów, które oferowały okulary, jest już nieaktywna lub nie odpisuje na maile. Część okularów jest tylko dizajnerskim dodatkiem, które poza pełnieniem funkcji „ubranka” w rozmiarze XS nie chronią w żaden sposób oczu. Inne znowu nie mają potwierdzenia, z jakiego tworzywa się wykonane, czy są nietłukące się itp., a duże rozmiary praktycznie nie występują, tak jakby tylko małe psy ich potrzebowały. Ostatecznie w Polsce znalazłam jeden sklep, który miał od ręki okulary różnych rozmiarów, który odpisał na moje pytanie i do którego można było przyjechać z psem, by je przymierzyć. Nie zdecydowałam się jednak na nie, ze względu na oddzielne szkła dla obu oczu i brak informacji od producenta co do odporności na uszkodzenia, a czekać w nieskończoność nie mogłam.

Ostatecznie, więc zdecydowałam się na gogle, które mocno uszczupliły mój budżecik, ale czego się nie robi dla psa.

german-shepherd-857106_960_720

Jeszcze raz pokrótce napiszę, na czym polega KSC: jest to choroba autoimmulogiczna, polegająca na wrastaniu naczyń krwionośnych w gałkę oczną, które pod wpływem promieniowania UV ulegają pigmentacji. W efekcie czego gałka oczna zarasta skórzastą ciemną błoną ograniczająca widzenie psa – tak pokrótce, łopatologicznie.

Jedynym realnym sposobem spowolnienia choroby jest ograniczenie pobytu psa na słońcu. Krople spowalniają chorobę, ale przecież nie będę trzymała psa cały dzień w domu, spacerując tylko przy świetle księżyca. Zatem okulary wydają się najlepszym i jedynym rozwiązaniem.

Ktoś powie – przewrażliwiona, dała się naciągnąć na taki wydatek. Nie! Naciągnąć to można szarego Kowalskiego. Niestety ja już jedną tę chorobę przeżyłam i jak mało kto, dokładnie wiem, jak się kończy, pomimo leczenia. Niestety kończy się ślepotą. Też myślałam kiedyś tak jak inni: krople wystarczą, po co psu okulary, tym bardziej, po co sprowadzać okulary za ponad 300zł, jak za swoje z oprawkami zapłaciłam raptem 150zł. Cóż… ja już wiem po co i wiem jak było z tą chorobą i Budzikiem. I choć wyrok jest nieunikniony, chcę by pies cieszył się wzrokiem najdłużej, jak to możliwe. Także zaczynamy naszą przygodę z okularami przeciwsłonecznymi dla psa.

A ja zakładam notesik na mądre uwagi z Internetu i spotkanych przechodniów. Będziemy mieli z czego się pośmiać, choć i tak posądzenie mnie o to, że robię to dla fejmu jak na razie jest najlepszym tekstem. Ale powiedzmy sobie szczerze: lansik jest!

Zajrzyj również tutaj, a dowiesz się więcej o okularach, kiedy należy ja kupić, jak zapoznać z nimi psa i o chorobach psich oczu.:

german-shepherd-857106_960_720

Ogółem: 3 451, dzisiaj: 1