Po raz kolejny pod lupę bierzemy psie stawy i suplementy, które mają je profilaktycznie wspomagać, leczyć i chronić. Tak, ponieważ stawy są zmorą większości świadomych opiekunów owczarków, przewodników psów sportowych i właścicieli większych ras, choć coraz częściej problemy ze stawami dotyczą również mniejszych psów. Dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, urazy, problemy wynikające ze zbyt intensywnego wzrostu oraz szereg innych predyspozycji wynikających czy to z przerasowienia psów, czy ich niedostatecznej rasowości – z której strony by nie patrzeć w dzisiejszych czasach tak jak chorobą cywilizacyjną stały się nowotwory, czy depresja, tak u psów wszelkie choroby genetyczne i predyspozycje do urazów stały się szarą codziennością… Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów, czy to marek sieciowych, czy też weterynaryjnych. Jednak nie zawsze wybieramy odpowiednie suplementy, często sugerując się niską ceną czy reklamą. Z jednej strony potrzeba napędza rynek, z drugiej w obecnych czasach nie ma się co dziwić, że suplementacja powoli zaczyna być czymś normalnym – niemal jak karmienie pupila. Ja należę do osób, które suplementowały stawy psa jeszcze za czasów, gdy „coś na stawy” można było dostać tylko w klinikach weterynaryjnych, a „dzisiejsze” sklepy zoologiczne dopiero wprowadzały się nieśmiało do hipermarketów, gdyż domeną zoologa, na tamte czasy, były ciemne klitki wypełnione żywymi zwierzętami, do których prowadził nie szyld, a zapach „królikarni”. Tak więc suplementacja stawów moim psom towarzyszyła od zawsze – nie zależnie od tego czy była im potrzebna, czy nie. Efektem jest to, że tfu! tfu! psy nie mają (i nie miały) problemów z aparatem ruchu, nie licząc drobnych urazów po bardziej lub mniej efektownych wypadkach podczas zabawy, agility czy frisbee i tego się trzymam. Profilaktyki!
ArthroScan Kęsy MIESZANKA PASZOWA UZUPEŁNIAJĄCA DLA PSÓW wspierająca funkcjonowanie stawów u psów. | ArthroScan Syrop MIESZANKA PASZOWA UZUPEŁNIAJĄCA DLA PSÓW wspierająca funkcjonowanie stawów u psów. |
Zastosowanie: Profilaktycznie u zwierząt w okresie wzrostu, szczególnie dużych i olbrzymich ras, u psów sportowych, pracujących i aktywnych oraz u psów seniorów lub z nadwagą.
| Zastosowanie: Wspomagająco w problemach ze strony układu ruchu u psów. Starannie dobrane składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów i odżywienie chrząstki stawowej.
|
1 kęs zawiera:
| 5 ml produktu zawiera:
|
Skład: Płatki pszenne, kukurydza (ekstrudowana), gliceryna, siemię lniane, glukozamina, Omega 3 kwasy tłuszczowe, dimetylosulfon (MSM), siarczan chondroityny, kolagen (typ II), kwas hialuronowy, melasa z trzciny cukrowej, olej roślinny (sojowy), lecytyna surowa; Dodatki: Witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu (mg/kg): Witamina C (E300) 6250mg, witamina E (E306) 12500 j.m.; Naturalne produkty botaniczne (mg/kg): wyciąg z Harpagophytum procumbens (Czarci pazur) 3100mg. Pierwiastki śladowe (mg/kg): Mangan (E5) w postaci siarczanu manganu jednowodnego 310mg, konserwant (sorbinian potasu – E202) Składniki analityczne i poziomy: Węglowodany 52%, Białko surowe 13%, Włókno surowe 1,7%, Oleje i tłuszcze surowe 10%, Popiół surowy 3,3%. Zawartość wilgoci: 20%. | Skład: Sorbitol, Glukozamina, Dimetylosulfon (MSM), Siarczan chondroityny, Kolagen (typ II), Kwas hialuronowy. Dodatki: witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu (mg/kg): Omega 3 (Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) 60 000mg,Witamina C (E300) 10000mg, naturalne produkty botaniczne (mg/kg): wyciąg z Harpagophytum procumbens (Czarci pazur) 5000mg. Pierwiastki śladowe (mg/kg): Mangan (E5) w postaci siarczanu manganu jednowodnego 500mg. Składniki analityczne i poziomy: Węglowodany 24,07%, Białko surowe 8,73%, Włókno surowe <0,5%, Tłuszcz surowy <0,8%, Popiół surowy 1,9%. Zawartość wilgoci: 64,5%. Wartość kaloryczna – 117kcal/100g. |
Masa netto: 480g (opakowanie zawiera 60 kęsów) | Sposób podawania: 1 porcja (2,2ml) = 1 naciśnięcie pompki dozownika |
Tyle o produktach według producenta teraz pora na moje wrażenia!
Dawkowanie Kęsów: 1 kęs na każde 10kg . Przy moich dwóch psach, dwa opakowania wystarczyły na ponad 3 tygodnie, czyli całkiem ładną suplementację. (Donner – 3 kęsy dziennie, Ela -2 kęsy na dzień), podobnie było z syropem. (30-50kg – 4 porcje dziennie), który przy dwóch psach starczył mi spokojnie na miesiąc. – Także produkty są wydajne.
Pudełka z kęsami które przyszły są olbrzymie i szczelnie zamykane, w końcu muszą pomieścić 60 dużych kęsów. Same kęsy mają intensywny zapach i ciemny kolor. Pomimo swoich rozmiarów, można je łatwo przełamać i pokruszyć, choć ja stosowałam je jak „przekąskę”, bo taka zawsze chętniej jest jedzona, szczególnie kiedy trzeba jeszcze na nią zapracować. Psy nie miały problemów z jej zjedzeniem, chętnie ją brały traktując jako smaczek. Donner łykał niemal na raz, Ela zaś delektowała się nią na poduszkach dokładnie przeżuwając każdy kawałeczek. Łatwość podania i duże zainteresowanie psów są dla mnie na plus. Bez problemu można je zabrać w podróż nie bawiąc się w żadne proszki i płyny do posypywania / polewania karm, co w warunkach turystycznych czy podczas seminariów jest uciążliwe.
Aczkolwiek syrop wydaje mi się lepszą formą gdyż powinna być lepiej przyswajalna i lżejsza dla organizmu niż kęsy, choć na pewno jest mniej praktyczna. Polna preparatem karma może się okazać niezjadliwa dla wybrednych psów, natomiast podawanie syropu bezpośrednio do pyska jakoś sobie nie wyobrażam. Na szczęście moje psy jak zwykle, bardzo chętnie zjadały karmę „doprawioną” syropem. A mnie osobiście syrop przypadł bardziej do gustu. Sam syrop nie ma zbyt intensywnego zapachu, jest raczej rzadki, a kolorem i konsystencją przypomina bulion.
Jeżeli chcesz wspomóc stawy swojego psa warto zastanowić się nad tymi preparatami, które są produkowane w Irlandii, zgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi (produkty od ScanVet posiadają numer weterynaryjny alfa) czyli są produktami spełniającymi wymogi prawa europejskiego odnośnie produkcji karm i dodatków żywieniowych dla zwierząt. Wybierając suplement dla psa zwracajmy uwagę na to kto je produkuje i jakie ma doświadczenie w branży weterynaryjnej, szczególnie jeśli oczekujemy konkretnych efektów.
Tekst powstał dzięki współpracy ze https://www.scanvet.pl/