Strona główna Nasz punkt widzenia Owczarkowo – ciekawostki owczarkowe wyniuchane w Internecie

Owczarkowo – ciekawostki owczarkowe wyniuchane w Internecie

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

Wpis, a raczej nie tyle wpis, co seria wyniuchanych w Internecie zdjęć – różnych typów owczarków, ich umaszenia i odmiany. Nie będę pisała swoich przemyśleń o tym, że coraz więcej czempionów, bardziej przypomina skrajne odmiany niż typowego ONka. Cóż – zostawiam Wam to do przemyślenia. A póki co zapraszam do zapoznania się z różnymi 'odmianami’ – znacie wszystkie? Uwaga – Internet ma wiele skrajnych Informacji, starałam się brać zdjęcia z oficjalnych stron przedstawiajacych daną odmianę barwną lub typ, jednak nie wszystkie informacje i zdjęcia moga odzwierciedlać rzeczywisty stan.

Najpierw wszystkim znany podstawowy podział owczarków na długo i krótko włose.


Working line GS – linia użytkowa – według mnie najpiękniejsza z linii. Szczupła, sprawna – jak na wilka przystało. Doszukałam się informacji, że u długowłosych również wyróżnia się linię użytkową. Jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić, ale może i pod kudłami skrywają się mięśnie i zwinność. W takim typie jest też Donner.


Show line GS – linia wystawowa (eksterierowa) – linia która według mnie dalece odbiega od pożądanych przezemnie cech u owczarka. Owczarek przedewszystkim musi wyglądać. Nie jest to nic złego, choć czasem serce się kraja kiedy patrzy się na te niskie zady.

A teraz pora na umaszczenie owczarków. Większość z nas kojarzy owczarki czarne podpalane, czasem wilczaste, a całe czarne uznaje za cud piękności i wielką rzadkość. A czy wiecie że są owczarki łaciate, a nawet niebieskie?


Red and black (Czerwone – czarne podpalane) i Tan and black (Beżow – czarne podpalane) Widzicie różnice w tym samym 'czarnym podpalanym”


Black and silver (Srebrny – czarny podpalany) i 'czysty’ Silver (srebrny, szary).


Silver sable (wilczasty srebrny), Tan [gold] sable (wilczast złoty).


Red sable (wilczarst czerwony) , Agouti (wilczast)


Solid white (Biały) – bardzo czesto mylone z Owczarkiem Szwajcarskim, który powstał z selekcji białych owczarków niemieckich. Oraz Solid black (Czarny)


Bi-color (dwukolorowy) i Blanket – w sumie niewielka różnica, Bi-color powinien miec tylko jasne łapy, Blanket może mieć brzuch i klatę, oraz przebarwienia na pysiu.


Tan and liver (beżowo brazowy) oraz Liver (brazowy doslownie 'wątróbkowy’)


Steel blue (niebieski, stalowy), nie jest to typowy niebieski, jaki mógłby sie nam wydawać. Jest to coś pomiędzy grafitowym, stalowym, a wyblakłym czarnym. Taki sam kolor jaki mają niebieskie koty rosyjskie. Jest jeszcze odmiana powder blue and tan – czyli zamiast czarnej łaty mają 'niebieską’ ale nie znalazłam takiego zdjęcia, które oficjalnie byłoby podpisane jako przedstawiciel tego umaszczenia. Można uznać że to po prawej jest mu zbliżone.


’Czysty’ Tan (beżowy) i Tan and gold (beżowy i złoty).


Golden i mój ulubiony – Panda, do których zalicza się też czarno białe, biało brazowe, dowolnie łaciate i umaszczone jak owczarki austalijskie.


A teraz pięć owczarkowych ciekawostek:

Owczarek staroniemiecki – uznawany za odrębną rasę, choć czasem zaliczany jako linia staroniemiecka. Celem tej rasy jest zachowanie i przywrócenie cech wyglądu, charakteru i umaszczenia 'starych’ owczarków niemieckich choć największa popularnością i najcześciej kojarzone z tą odmiana są srebrne długowłose psiaki.


Cziekawostka numer dwa: Shiloh Shepherd Dog – oficjalnie nie uznawane przez FCI jako rasa, jest to coś na zasadzie hybrydy jak labradoodle. Rasa stworzona do wspópracy z ludźmi jako terapeuci, przewodnicy i psy tropiące, o zrównowazonym łagodnym charakterze i sporych wymiarach. Prawdopodobnie owczarki był krzyżowane z psami z północy, choć dla mnie wyglądają bardziej na miksa z beligjskimi.


Ciekawostka numer trzy: King Shepherd Dogs –  oficjalnie nie uznawane przez FCI jako rasa, jest to coś na zasadzie hybrydy jak labradoodle, powstałe z krzyżówki długowłosych owczarków niemieckich i malamutów. Prsy pewne siebie, odważne, zrównoważone, nastawione na rozmiary i to duże.


Wostocznik (owczarek wschodnioeuropejski) – ciekawostka nr 4, czyli rosyjska linia owczarków niemieckich. Odporne na warunki pogodowe, bez kontowani, szybkie, silne i wytrzymałe, bez tak rygorystycznych wzorców jak zachodnie owczarki.


Ciekawostka numer pięć – Chiński owczarek niemiecki. I mimo, że kocham wszystkie psy niezaleznie od rasy i charakteru i w życiu bym nie powiedziała złego słowa nawet o najbżydszym psie świata… uważam ze dla dobra ludzkości te psy powinno się obowiązkowo wykastrować i wysterylizować by wymarły śmiercią naturalną nie rozmnażając się… Moim zdaniem owczarek skrzyżowany z dogiem i mastifem.

Ogółem: 13 863, dzisiaj: 1

You may also like

1 komentarz

Jan 20 kwietnia 2019 - 19:22

Witam, mam pytanie jak wygląda krzyżówka owczarka niemieckiego krutkowłosego z owczarkiem staroniemieckim czarnym, czy podeśle mi ktoś link? Bardzo proszę pozdrawiam

opublikuj

Zostaw komentarz