Strona główna Blogowe konkursy i akcje Ratunku, mój pies się drapie!

Ratunku, mój pies się drapie!

autor Amelia Bartoń - zamerdani.pl

W maju wystartowała ogólnopolska kampania społeczna ,,STOP DRAPANIU’’, która porusza problem uporczywego świądu u psów. Również my zaangażowaliśmy się w akcję i w związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o tym zagadnieniu z lekarzem weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne, Panią Moniką Myziak.

Zamerdani: Czy często spotyka się Pani w swojej pracy z czworonożnymi pacjentami, którzy cierpią z powodu alergii?

M. Myziak: Tak, w swojej praktyce weterynaryjnej bardzo często spotykam się z czworonogami, które borykają się z problemami skórnymi. Chciałabym jednak zauważyć, że w wielu przypadkach opiekunowie nie potrafią rozpoznać pierwszych objawów choroby i nie wiedzą jak radzić sobie z nadmiernym drapaniem swojego pupila. Zdarzały się bowiem sytuacje, że pies trafiał do nas z groźnymi powikłaniami w postaci uszkodzonej skóry czy rozległych ran na ciele, które powstały w skutek długotrwałego lizania lub drapania.

Zamerdani: Czy problem alergii może dotknąć każdego psa? Co zrobić, by uchronić zwierzę?

M. Myziak: Zdecydowanie, bowiem np. alergia pokarmowa może wystąpić niezależnie od wieku i rasy czworonoga, objawiając się nie tylko uporczywym świądem, ale również biegunkami czy wymiotami. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry u psów możemy natomiast zaobserwować od 3/6 miesiąca, do nawet 6 roku życia zwierzęcia. Ponadto, jak wskazują badania, niektóre rasy psów np. teriery, setery, boksery, dalmatyńczyki i owczarki niemieckie mają większe predyspozycje do atopii. Występujący przy tej chorobie świąd stanowi często główny powód wizyty u  lekarza weterynarii. Możemy starać się chronić naszego psa poprzez właściwe odżywianie, stosowanie różnego typu witamin i suplementów czy zakup produktów pielęgnacyjnych o delikatnym składzie, jednak takie działanie nie daje stuprocentowej pewności, że zwierzaka nie uczulą inne rzeczy.

Zamerdani: Na jakie objawy powinien zatem zwrócić uwagę właściciel czworonoga?

M. Myziak: Uwagę właściciela powinno przede wszystkim zwrócić nietypowe zachowanie psa. Kiedy zwierzak drapie się co chwilę, gryzie lub wylizuje swoje ciało, tarza się i ociera o meble, to w naszej głowie natychmiast powinna zapalić się czerwona lampka i jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Do niepokojących objawów należy również zaliczyć zaczerwienienie skóry czy nawracające problemy z uszami. Są zwierzęta u których alergia może przybrać łagodną formę, a u innych objawy mogą być bardzo nasilone i znacznie wpływać na pogorszenie jakości życia czworonoga.

Zamerdani: Co zatem wywołuje problemy skórne u psów?

M. Myziak: Uporczywy świąd wywołuje szereg czynników takich jak np. pasożyty (ugryzienia i odchody pcheł) czy różnego typu substancje chemiczne m.in.: szampony do mycia czy produkty insektobójcze jak obroża przeciwpchelna. Zwierzaka mogą również uczulić roztocza kurzu domowego, pyłki bądź pleśń. Psy cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry zazwyczaj są uczulone na kilka alergenów, a z powodu braku sezonowości objawów, choroba bywa często mylona z alergią pokarmową.

Zamerdani: Jak wygląda diagnoza w przypadku psa alergika? Czy można w pełni wyleczyć zwierzę?

M. Myziak: Niestety alergia jest nieuleczalną chorobą, a sama diagnoza nie jest prostą sprawą. Przykładowo rozpoznanie atopowego zapalenia skóry stawia się na podstawie wykluczenia wszystkich innych chorób. Objawy alergii pokarmowej mogą natomiast objawić się kilka lub nawet kilkanaście dni po podaniu pokarmu, co również utrudnia rozpoznanie schorzenia.

Zamerdani: Jak zatem pomóc choremu zwierzakowi?

M. Myziak: Obecnie w leczeniu alergii powszechnie stosuje się tzw. leki sterydowe, które jednak mogą doprowadzić do poważnych efektów ubocznych i powikłań zagrażających zdrowiu psa, takich jak utrudnione gojenie ran, zanik mięśni, otyłość czy zespół Cushinga. Na rynku pojawiają się jednak coraz częściej nowoczesne i bezpieczne leki przeciwświądowe, które nie mają takich skutków ubocznych jak leki sterydowe. Najważniejszą kwestią pozostaje nadal wychwycenie właściwego momentu przez właściciela, w którym należy udać się do lekarza weterynarii, aby ulżyć zwierzęciu.

Zamerdani: Mam jeszcze kilka pytań od czytelników, którzy zainteresowali się kampanią.

Czytelnicy: Jak rozpoznać alergię skórną? Co powinno zaniepokoić opiekuna owczarka? Najczęstsze problemy skórne u owczarków z którymi spotyka się Pani w swojej pracy?

M. Myziak: Istnieją trzy rodzaje alergii: wziewna, pokarmowa i kontaktowa. Objawy każdej z nich najczęściej pojawiają się w postaci zmian skórnych-zaczerwienienia, wysypki itp. z towarzyszącym im świądem. Typowe miejsca objęte procesem alergicznym to: kufa, uszy, pachy, pachwiny, przestrzenie międzypalcowe, czasem całe ciało. Opiekuna powinien zaniepokoić przede wszystkim świąd ale także wszelkie nietypowe, wcześniej nieobecne zmiany na skórze.

Czytelnicy: Mój psiak od szczeniaka miał co jakiś czas łupież. Miesiąc temu wygryzł sobie bok, przeszedł zapalenie uszu oraz wygryzł włosy między opuszkami w jednej łapie aż do krwi. Aktualnie sierść odrasta, uszy i łapa zagojone. Pies zawsze się drapie raz więcej raz mniej. Czy to może być alergia pokarmowa, czy może jakiś stres? Gdzie można zrobić testy alergiczne, które dają prawdziwe wyniki? Dodam, że to owczarek niemiecki długowłosy ma 13 miesięcy, mieszkamy w bloku z kotem.

M. Myziak: Drapanie się rzadko jest objawem stresu, z reguły powoduje je odczuwany przez zwierzę świąd. Przyczyną świądu często jest alergia, lecz nie zawsze. W przypadku młodych zwierząt nie za każdym razem można postawić diagnozę alergii, gdyż wymaga to cyklicznej obserwacji objawów. Alergię pokarmową można wykluczyć stosując tzw. dietę eliminacyjną: przygotowywaną w domu (oparta na rzadziej występującym białku mięsa np. wołowina, dziczyzna, królik itp.) lub gotową w postaci karmy hipoalergicznej. Można też wykonać testy alergiczne z próbki krwi (bardziej kosztowne), dostępne u większości lekarzy weterynarii w Polsce.

Czytelnicy: Czy karma “marketowa” jest dobra dla stanu skóry psa? Jak często można myć psa w szamponach dla psów?

M. Myziak: O jakości karmy świadczy przede wszystkim źródło białka – czy jest to mięso (dobra jakość) czy też np. mączki kostne i białko z innych odpadów pozwierzęcych (słaba jakość). Trzeba jednak pamiętać, że karma ze zbyt wysoką zawartością mięsa również nie jest zdrowa – powinno być w niej zawarte także źródło węglowodanów (ryż, kukurydza). Informacje te można znaleźć na każdym opakowaniu w rubryce: skład/składniki. Dobrej jakości karma nigdy nie jest tania. Karmy tzw. marketowe są słabej jakości. Kąpiel psa należy wykonywać wówczas, gdy istnieje taka potrzeba, ale raczej rzadziej.

Czytelnicy: Przy zmianie karmy mojej suni zrobiła się rana. Ropiała i nie chciała się zabliźnić. Czy zbyt szybka zmiana karmy może wywołać aż takie zmiany skórne?

M. Myziak: Karma może wywołać zmiany skórne w każdym momencie, także psy mogą nabawić się uczulenia na niektóre składniki w trakcie całego swojego życia. Szybkość zmiany karmy nie ma wpływu na ujawnienie się objawów alergicznych.

Czytelnicy: U mojej suni pojawiła się czarna maź w uszach. Drapie to i przeszło na skórę głowy. Sierść wygląda jakby była posklejana, mimo ze parę dni temu psa kapałam. Wiem że muszę iść do weterynarza, ale czy to może być rodzaj alergii?

M. Myziak: Prawdopodobnie można się spodziewać Malasezjozy.

Czytelnicy: Jak często zmiana karmy pomaga w zwalczeniu atopii?

M. Myziak: Zmiana karmy nie wpływa na atopię, gdyż atopia to uczulenie na alergeny wziewne, a nie pokarmowe. Przy wielu współistniejących alergenach (wziewnych, pokarmowych) wyeliminowanie części alergenów może zmniejszać nasilenie objawów klinicznych na skórze.

Czytelnicy: Nasz pies miał problem z grzybicą, brzuch był cały czerwony, zaogniony, a pies dodatkowo to wylizywał, co prowadziło do dalszych podrażnień. Weterynarz zalecił częste przemywanie i smarowanie braunolem, ponoć pomogło wg weta, ale brzuszek nie jest ładny, różowy tylko w takie plamy. Czy to normalne?

M. Myziak: Przy długotrwałych objawach skórnych dochodzi w skórze do przewlekłych procesów przebudowy i mogą powstawać zliszajowacenia. Czasami trzeba to leczyć, a czasami wystarczy poczekać. Myślę, że decyzja należy do lekarza prowadzącego.

Czytelnicy: Pies je karmę Eukanuba Dermatosis od końca kwietnia ubiegłego roku. Producent mówi o maksymalnie ośmiu tygodniach jej podawania. Ale ona suni służy, ma piękne miękkie i lśniące futro, małe dobre kupy, więc czy mogę ją podawać non stop? Nasza Pani Doktor mówi, że tak i podaje przykład psa alergika, który je ją dwa lata.

M. Myziak: Oczywiście, że sunia może jeść karmę hipoalergiczną wiele lat. Karma ta po prostu jej nie uczula, nie ma w swoim składzie “cudownie leczących” składników.

Czytelnicy: Mój owczarek niemiecki po każdym zastrzyku ma w miejscu wkłucia sączący przez kilka dni naciek, który z czasem się zasklepia, powstaje strup, który odpada razem z sierścią.

M. Myziak: Jest to miejscowa martwica poiniekcyjna. Może lepiej podawać tabletki, oczywiście wtedy gdy jest to możliwe.

Czytelnicy: Moj owczarek ciągle gryzie okolice odbytu. Czy to alergia czy inne schorzenie?

M. Myziak: W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić zawartość zatok przyodbytowych i zbadać okolice odbytu.

Czytelnicy: Odczulanie – czy przynosi to rezultat? Jeśli tak to w jakich przypadkach warto to rozważyć, w jakich jest to tylko próba naciągnięcia, a kiedy może uratować życie. Czy w przypadku alergii u psów istnieje w ogóle ryzyko zagrożenia życia alergią?

M. Myziak: Alergii towarzyszy świąd, który jest bardzo stresogenny dla psa, powoduje powstawanie zmian skórnych, często później powikłanych, co bywa niebezpieczne dla zdrowia. Odczulanie należy rozważyć szczególnie w sytuacjach, w których nie ma innej metody wyeliminowania świądu.

Zamerdani: Dziękujemy Pani Doktor za rozmowę!

 A jak Wam podoba się taki typ postu? Lubicie czytać wywiady?

Ogółem: 7 094, dzisiaj: 1

You may also like

4 komentarze

Ania 7 lutego 2019 - 20:01

Witam, czy spotkała się może Pani z alergią skórna międzypalcową? Nasz Nico jest z nami pierwsza zimę i po spacerze jest tragedia. Skóra między palcami jest zaogniona a on cały czas się wylizuje. Niestety smarowanie łap wazelina przed wyjściem, mycie ich i smarowanie po powrocie kilka razy dziennie pomału doprowadza nas do szału może ma Pani jakoś lepszy patent? Buty ochronne? Właśnie zastanawiamy się nad ich zakupem…

opublikuj
Amelia Bartoń - zamerdani.pl 7 lutego 2019 - 20:06

Najlepiej skontaktować się z wetem, aby ustalił przyczynę. Czy to alergia na sól do odśnieżania, czy to pokarmowe, a może autoimmunologiczne. Samo zabezpieczanie to tylko pomoc doraźna, o wiele ważniejsze jest znalezienie przyczyny i zadziałanie na nią. Chociażby po to by mieć pewność, że nie będzie to narastało i przenosiło się z łap dalej.

opublikuj
Ilonka 16 lutego 2023 - 14:03

u nas pomogła zamiana na karmę hipoalergiczną Empire i przestał się drapać, prawdopodobniej wcześniej za dużo drobiu podawaliśmy i drób alergizował, teraz nie je drobiu i się nie drapie do strupów

opublikuj
Amelia Bartoń - zamerdani.pl 16 lutego 2023 - 15:02

Empire ostatnio zmieniło skład i już mają drób.

opublikuj

Zostaw komentarz