3Maj

Wielka Psia Majówka w Sudetach

„A teraz maj dokoła maj
wyświęca ogrody
i cały ja i cały ja
zanurzony w jordanie pogody
a teraz maj i maj i maj
dokoła się święci
od wonnych bzów szalonych bzów
wprost w głowie się kręci”

~SDM, Ballada majowa

Dziś zakończyliśmy nasz pobyt w Sudetach, w górach niesamowicie przyjaznych psom, choć o dość wymagających szlakach. Co przeżyliśmy i gdzie bywaliśmy, dowiecie się w kolejnych artykułach, bo ilość wrażeń i miejsc, które zwiedziliśmy, muszę podzielić na osobne wpisy – po jednym z każdego dnia, żeby nie przytłoczyć Was nadmiarem zdjęć i informacji.

Pierwszy raz w góry Stołowe (dokładnie w te same miejsca) wybrałam się kilka lat temu, jeszcze z rodzicami. Był to nasz ostatni wspólny wyjazd i pamiętam, że wtedy postanowiłam sobie jedno: że tu wrócę, z chłopakiem i z psem. Pora było zakończyć młodzieńczy, nastoletni okres i zacząć spędzać wakacje jak dorosły. No i moje plany się spełniły, fakt, czekałam na nie ponad siedem lat, ale w końcu się udało. Niestety… już nie z Budzikiem tylko z Donnerem, ale za to i z przyszłym Panem Mężem.

SONY DSC

Gdzieś na szlaku pomiędzy Fortem Karola i Błędnymi Skałami

Jadąc w góry, M. ciągle mi powtarzał: „No zobaczymy, jakie to góry będą. Bo tylko ciągle mi o nich mówisz, jakie są fajne…” i kiedy wyszliśmy na szlak M. zrozumiał, o czym mówiłam. Zakochał się w tym miejscu tak samo, jak ja i postanowiliśmy najbliższe poślubne weekendy (czyli jesień) wykorzystać, by tu wrócić. Już nie tak jak teraz odwiedzając najbardziej popularne miejsca, tylko wybierać miejsca nieznane lub mniej znane. Raz weekend w górach Izerskich, raz w Sowich, innym razem tylko po czeskiej stronie, nie zapominając, że mamy jeszcze góry Sowie, a i wycieczkę szlakiem militarnym warto byłoby zaplanować.

Bo tak jak pisałam wyżej, w weekend majowy odwiedziliśmy najbardziej popularne miejsca regionu: Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, Wielką i Małą Sowę oraz czeski Adrspach. Trzy dni, trzy różne miejsca dające nam pogląd na region. Już teraz wiemy, że jeśli wybierać się w powyższe miejsca, to tylko skoro świt, bo już o dziewiątej zaczynają się niesamowite tłumy, wątpliwej kultury ludzi. Na szczęście wczesne pobudki jak nigdy zapewnił nam Donner, który nasłuchał się na warsztatach z canicross, że trzeba dwie godziny przed wysiłkiem pić miskę wody i codziennie punkt czwarta rano było wychłeptanie litra wody (skąd on na to wpadł, nikt nie wie), potem pies szedł spać, by o szóstej zarządzić pobudkę i wymarsz w góry punkt 7:30. Dopiero na miejscu doceniliśmy to, co zrobił. Ponieważ na Szczeliniec, czy Wielką Sowę wchodziliśmy sami – co wierzcie mi jest niesamowitym luksusem, kiedy nie trzeba iść po schodach kolejką liczącą kilkadziesiąt osób i robić postoje, za każdym razem kiedy ktoś się zmęczy lub robi zdjęcie. Nie mieliśmy już tego szczęścia w Błędnych Skałach, bo po dziewiątej zaczęły zjeżdżać się wycieczki rodzin z dziećmi. Nie to, żebym miała coś do dzieci, ale na litość Boską czasem warto uspokoić dzieciaka (bo niektórzy przyjechali na urlop) niż pozwalać mu latać po wąskich przejściach w tą i z powrotem, gdzie z trudem mieści się jedna dorosła osoba, przepychać się, wskakiwać w kałuże ochlapując innych, by ostatecznie zatarasować przejście czterdziestu osobom idącym gęsiego, bo rozbił sobie kolano i zaczął wyć na środku, a rodzice zamiast sprowadzić go na bok, uspokajają go na środku przejścia i ani ich wyminąć… Drugą głupotą były selfie z kamieniem, okej, ktoś chce jego sprawa, ja też chciałam, ale czekałam, aż pielgrzymka przejdzie lub wyprzedzałam ich na tyle, by nie tamować przejścia. Ale niestety kultura ludzi pozostawia ciągle wiele do życzenia. Wątpię, by inni byli zachwyceni, gdybym pusciła korytarzami Donnera luzem, lub pozwalała mu wtykać kaganiec w ludzkie zadki, z cała siłą i zawziętością którą posiada. Ja staram się, by mój pies nie przeszkadzał innym, więc dlaczego inni nie wykażą minimum przyzwoitości by szanować innych zwiedzających?

SONY DSC

Skalne Miasto Adrspach

W Czechach również udało nam się zwiedzić większość skalnego miasta jeszcze przed turystami. Bo już wracając koło południa, musieliśmy dosłownie przepychać się pomiędzy wycieczką niemieckich emerytów, którzy potrafili zatarasować nawet bardzo szerokie przejście na tyle skutecznie, że trzeba było puścić M. przodem, by dosłownie torował drogę, bo dziadeczki zajęte oglądaniem kamienia niedosłyszały wypowiadanego do nich w różnych znanych nam językach: „przepraszamy, chcielibyśmy przejść.

Ale to tyle nieprzyjemności, bo kiedy już wstaniemy wystarczająco rano, możemy cieszyć się niesamowitym pięknem i spokojem tych miejsc, bo tak na prawdę 99% turystów wyjeżdzą autami na miejsce (np: Szczeliniec, Błędne Skały), więc na szlaku nie ma nikogo… no dobra w sumie przez dwa dni minęliśmy może ze dwadzieścia osób. Za to widzieliśmy dwukrotnie kozicę, raz z młodym koziołkiem i tutejsze czarne wieiórki. Ale najfajniejsze jest to, że wszędzie pies jest mile widziany. Nigdzie nie spotkaliśmy się z zakazem wstępu psu, wręcz przeciwnie, wszędzie był mile widziany i spotykał się z pozytywną reakcją. No waśnie…

SONY DSC

W drodze na Błędne Skały

Bo Donner jak przystało na psią gwiazdę, był oblegany przez mijanych turystów. Nie powiem Wam ile osób chciało sobie zrobić z nim selfie, bo w końcu nie często widzi się psa w okularach. Dodajmy tak pięknego psa. Widziałam te tiki zazdrości na twarzach innych opiekunów ze swoimi psami, kiedy ludzie zatrzymywali się, komentując: „jaki piękny wilczur” – nawet, wtedy kiedy nie miał okularów, a na ich psa nawet nie spojrzeli. Niestety z obawy o bezpieczeństwo fanów, nie pozwalałam, by robili sobie z nim selfie, ale nie zabraniałam robić mu zdjęć. Ah! Ta moja psia gwiazda. Zwieńczeniem psiego lansu, było to, że M. był święcie przekonany, że w Skalnym Mieście usłyszał „to ten Donner”. Oczywiście uznałam to za przesłyszenie się. Nie przesadzajmy przecież to nie możliwe, na dodatek w Czechach! Jak się później okazało – było to możliwe i faktycznie pewna Pani rozpoznała naszego burka. W sumie powinnam zacząć się przyzwyczajać, przypominając sobie jak nas przywitano w Lublinie na konferencji weterynarzy.

Z tego miejsca pozdrawiamy zatem wszystkich przyjaciół i fanów, jak również osoby poznane na szlaku, które Donner oczarował swoim wyglądem. Z góry muszę Was przeprosić za to, że nie wyczesałam go przed wyjazdem i miał brudną chustkę. Miejmy nadzieje, że brukowce nas nie obsmarują, obiecuję następnym razem przygotować go należycie do zdjęć!

SONY DSC

Na Szczelińcu, dobrze, że mieiśmy okulary, bo słońce było iście sierpniowe.

Wracając do samego wyjazdu: P O L E C A M ! Szczerze, z całego serca, każdemu. No dobra nie każdemu… Na pewno te trasy nie posłużą psom, które mają jakiekolwiek problemy ze stawami – ilość schodów, schodków i drabinek nachylonych pod różnym kątem jest niezliczona. Także pies, który mógłby mieć problem z wejściem po nich, a którego nie podniesiecie, nie będzie zachwycony tym przejściem. Szczególnie w Adrspach gdzie na jednej z drabin musiałam schodzić pierwsza, pozwalając by pies hamował na mnie, w innym wypadku zwaliłby się na pewno głową w dół z kilkumetrowej drabiny, szerokiej na tyle by przeszła nią jedna osoba.

Wszystkim, którzy wybierają się w góry, polecam nasz przewodnik o tym, jak przygotować psa w góry, co zabrać i na co zwrócić uwagę. Od siebie dodam, że linka z amortyzatorem jest NIEZBĘDNA! Raz, tylko raz do Adrspach wzięłam zwykłą smycz, bo tam pies nie miał mnie ciągnąć, a wydawało mi się, że będzie go łatwiej przytrzymać na podejściach na zwykłej smyczy. NIE! Kiedy o mało nie ściągnął mnie za sobą, doceniłam amortyzator, który w takiej sytuacji tylko by się rozciągnął i nie byłoby niebezpiecznych wygibasów moich i psa na schodach.

SONY DSC

W drodze na Szczeliniec

Ah no i chyba warto napisać co nam było potrzeba do wyjazdu do CzechPaszport z aktualnymi szczepieniami na choroby zakaźne i wściekliznę, z wpisem po badaniu klinicznym (temperatura + osłuchanie), że pies może jechać za granicę.

  • Nocowaliśmy: Na połoninach –  polecam wszystkim. Nie było problemu, że przyjechaliśmy z dużym psem, bardzo miła atmosfera i dobra baza wypadowa po okolicy.
  • Na trasie byliśmy wyposażeni w sprzęt od: Sali.pl
  • Bezpieczeństwo psa zagwarantował identyfikator od Safepet.eu
  • Ubrała mnie w owczarkową koszulkę: Lisia Nora
  • O bezpieczeństwo psiego wzroku zadbały goggle od: Rex Specs K9

Poszczególne wyprawy, nasze trasy i przygody będą w kolejnych artykułach, śledźcie uważnie naszego bloga i fanpage, by niczego nie przeoczyć!

O innych naszych wyprawach w góry przeczytacie poniżej:

SONY DSC

Wszyscy się opalaja to i pies postanowił naśadować pańciostwo wygrzewając brzuch.

SONY DSC

Jeden z punktów widokowych na Szczelińcu

Ogółem: 2 826, dzisiaj: 3