31Mar

Kiedy mężczyzna spotyka psiarę

Marzec 31, 2016 Z życia psiary 37

Czasem nie tylko o psach mam ochotę coś napisać. Mój blond mózg ma tyle różnorodnych, ciekawych pomysłów, że warto czasem byłoby przelać je na papier. Oczywiście jak się nie trudno domyśleć, większość i tak krąży wokół psich spraw – bliżej lub dalej, ale zawsze w okolicy. Tak więc postanowiłam dołożyć dział „Z życia psiary” i upchnąć w niego te wszystkie moje małe smuteczki, radości i przemyślenia, nie koniecznie związane bezpośrednio z psami, choć i te związane z nimi, które bezpośrednio dotyczą mnie – jako psiary i trenerki szkolenia psów.

I tak w czasie świąt, kiedy to mieliśmy z M. więcej czasu, by przemyśleć i poukładać trochę dokładniej temat ślubu. Naszło nas na przemyślenia, jak to zmieniło się nasze życie, odkąd jesteśmy razem. Znaczy, jak zmieniło się życie M., bo moje nie aż tak bardzo. Oczywiście zmieniłam pracę, wyprowadziłam się z moich idealnych księżniczkowych warunków w obce, nieprzychylne i spartańskie warunki Grójca. Ale to nic. Moje plany, cele, dążenia nie zmieniły się, co najwyżej odwlekły w czasie. Jak na przykład to, że w tym roku muszę zrezygnować z kursu instruktorskiego i warsztatu behawiorysty, bo nie wystarczy mi dni urlopowych na szkolenia, wesele i podróż poślubną. Znaczy… starczyłoby, ale zabrakłoby mi wolnych dni na przygotowania do ślubu, zapraszanie gości, czy załatwianie wszystkich papierologicznych dupereli. Ale jestem w stanie przewartościować sobie hierarchię celów, rok to wcale nie tak dużo, najwyżej pojeżdżę na kursy i seminaria weekendowe, jak będą w ludzkiej cenie. Za to M. musiał zupełnie odwrócić swój światopogląd.

vs

Odwracamy p-światopogląd

Pierwszym największym szokiem dla niego było to, że pies może mieszkać w domu. Duży pies. Duży pies mający olbrzymi ogród. Duży, kudłaty, brudny, pies – owczarek niemiecki, mający olbrzymi ogród, łóżka z każdej strony domu i budę, mieszka w domu – na fotelu. M. mieszkał i wychowywał się w leśniczówce, zawsze miał do czynienia z psami. Małymi, dużymi, rasowymi lub też nie, ale psy zawsze mieszkały na dworze. Żeby mnie źle nie zrozumieć – nie były to podwórzowe kundle. Nie! Nie! Ot po prostu mieszkały na dworze, ale niczego im nie brakowało. Mieszkały w budach, w dużych kojcach, a tu chłopak trafił na psiarę, gdzie pies, często brudny, pakuje się na fotel i w nosie ma zostawanie na dworze. Trafił na psa, który biega luzem po ogrodzie, który wsadza swój ciekawski nos w każdą dziurę, depcze kwiatki, kopie dziury i wszyscy jedynie wzruszają na to ramionami, jakby zupełnie nic się nie stało, bardziej martwiąc się o to czy dziś przypadkiem Budzik nie ma problemów z brzuszkiem, niż to, że połamał świeżo nasadzone porzeczki.

vs

Z Pańciem najbezpiecznej

Długo tego nie mógł zrozumieć i dużo było o to kłótni, że jak kiedyś zamieszkamy razem, to na pewno tak nie będzie. Że miejsce dużego psa jest na dworze, że pies nie będzie wchodził na meble i do domu, itp. Na szczęście dość szybko to zaakceptował, widząc najwyraźniej, że Budzika kocham bardziej niż jego i nie można stawać pomiędzy mną a psem, gdyż niechybnie przegra. Wszystko zmieniło się, kiedy pojawił się Donner. W sumie sam namówił mnie na kupno drugiego psa – był to chyba w jego życiu przełom i gdyby wiedział, jak to się skończy, na pewno zastanowiłby się trzy razy, zanimby zaczął mnie do tego namawiać. Ale Donner zmienił jego życie. Kiedy w końcu nie tylko miał psa (a raczej nie tylko pies był), ale wychowywał go i kiedy miał porównanie jak pies chowa się w domu, a jak na dworze, zdecydowanie zakochał się w tej małej, podłej i złośliwej kulce.

Bowiem to Donner przewrócił jego życie do góry nogami. M. zaczął się wkręcać w psiarstwo i nawet chyba zaczął mnie rozumieć. Nie oponował (bardzo), kiedy postanowiłam, że pies jedzie z nami w góry, trochę bardziej protestował, przed zabraniem go na żagle. Nie rozumiał, po co chodzę z psem na szkolenia, skoro mogę równie dobrze sama go wyszkolić. Tak, mogłam – już dużo wcześniej miałam ku temu wiedzę i możliwości i właśnie dla tego nie zdecydowałam się samej szkolić psa. By nie zgubiła mnie nadmierna pewność siebie i wiara we własne siły. Bo często ocena kogoś z zewnątrz, obiektywne spojrzenie na to, co robię, plus niewątpliwie największa zaleta grupowych szkoleń – inne psy, pozwalają na o wiele lepszą pracę z psem. M. zaczął wozić mnie na szkolenia, żeby było szybciej, to znaczy, żebym nie traciła godziny na dojazd i powrót i chcąc nie chcąc, zostawał ze mną. Obserwacja mojej pracy z psem, obserwacja innych psów i samych zajęć pozwoliła mu wiele zrozumieć. Bardzo szybko, sam zaczął testować komendy na spacerze, już nie tylko po to by pies zrobił sztuczkę, tylko po to, by zobaczyć czy to, na co wydaję tyle pieniędzy działa.

vs

Także przekonał się do psa, do tego, że można coś z nim robić i jest to coś więcej niż futrzak biegający po podwórku. Jeszcze wprawdzie wiele lat krzywo patrzył na mnie, jak gadam do psów, rozmawiam z nimi, zupełnie jakby mnie rozumiały. I byłoby tak do momentu, kiedy sam nieświadomie zaczął to robić. W pewien weekend wrócił do rodziców i poszedł pobawić się z pieskami. Kiedy zaczął bawić się z Borysem, zaczął do niego gadać, zupełnie jak do Donnera. Wtedy jego tata, który ma zawsze duży ubaw z mojego traktowania Donnera, uświadomił go, że Sarnów to nie Lublin, tu psy są normalne.

To dało M. do myślenia, jak bardzo się zmienił w kwestii psów. Ale uznał, że Borys jest trochę zaniedbany. Zakupiliśmy więc Borysowi szczotki, zabawki, zaczęliśmy go suplementować. Niby nic takiego, ale jednak. Z socjalizowaliśmy trochę, zupełnie niesocjalizowana Czarną Sukę, której jedynym objawem miłości było niespodziewane ugryzienie, a o podejściu do mężczyzny nie było mowy. Borys wprawdzie na początku reagował wręcz strachem na nasze ćwierkanie do niego, chowając się w budzie przed nienormalnymi ludźmi, szybko jednak zaczął to wykorzystywać, kiedy przekonał się, że jedyne co od niego chcemy to głaskanie i zabawa.

vs

Czarna Suka – straszny pies morderca

M. zaczął się interesować psami. Czytać o psich rasach, sportach, upatrzył sobie swoje ulubione, które mógłby mieć. M. zaczął się przejmować stanem zdrowia Donnera. Wracając z zakupów zawsze kupi mu jakiś smaczek, czynnie uczestniczy w wyborze chrupek pod względem składu. To on namówił mnie (a wręcz zmusił) do prowadzenia bloga. I tak z osoby zupełnie obojętnej, jeśli chodzi o psy, no może nie obojętnej, ale takiej, której pies do szczęścia nie jest potrzebny, stał się namiastką psiarza. A nawet więcej, odkrył nowy język komunikacji z pracownikami. Okazało się bowiem, że tak jak palacze łączą się na papierosku, tak psiarze najszybciej nawiązują kontakt. I tym oto sposobem, kiedy M. wraca z jakiegoś spotkania, zazwyczaj pierwsze co słyszę w odpowiedzi na pytanie: „jak było?” jest informacja, o tym jakiego ktoś ma psa, co z nim robi itp. Tak… psy łączą ludzi i jakoś od razu się rozmawia mniej oficjalnie. Co więcej, M. przestał bać się psów. Kiedyś na widok pędzącego w jego stronę dużego psa, zszedłby pewnie na zawał lub szukał kija do obrony. Obecnie, taki widok nie robi na nim wrażenia. Nie sztywnieje, nie panikuje – ignoruje go. Czyta sygnały psów, wie kiedy pies dziamoli, bo dziamoli, a kiedy na coś szczeka. Sam komentuje złe nawyki i nieumiejętne zachowanie innych właściciel psów, dostrzega ich problemy, rozróżnia rasy. Ogólnie zauważa na ulicy psy, a wierzcie mi, szary, przeciętny Kowalski ich nie widzi, albo nie rejestruje ich obecności, a na pewno nie zwraca na nie uwagi.

I choć ciągle Donner stanowił delikatny problem w stylu: bycia gamoniem, mieszkania w wielkiej piaskownicy, jedzenia wszystkiego z jego kłakami, spania na piasku, codzienne wdeptywanie w kałużę wody, która wyciekła psu z pyska podczas picia. Opędzanie się od sępiącego psa, uważanie, by nie dostać zabawką w głowę, kiedy niewinny M. czyta sobie książkę, a Donner koniecznie chce się z nim bawić torgą. Codzienne długie spacery i bieganie. Kiedy ja mam delegację lub jestem chora spacery z rana i wieczorem. A nawet jeśli M. nie musi nic robić z psem, Donner przypomni mu, że już pora wstawać, bo ja wyszłam do pracy i jego nic nie interesuje, że M. ma dziś wolne. Choć powiem Wam w sekrecie, że są dni, kiedy M. zabiera Donnera do pracy i gdyby nie to, że Donner nie lubi ludzi i gardzi nimi, dając głośno o tym znać, pewnie chodziłby z nim jeszcze częściej do pracy.

Cóż… poukładany, czysty i zaplanowany dzień M. został zakłaczony i zasypany piaskiem, rozniesiony przez tornado zwane Donner, a błogie lenistwo i nic nierobienie wieczorami przed telewizorem, zostało wywleczone przez owczarka na spacer lub zakłócone przez wciśniętego w ręce miśka.

vs

Pańciu wstyd psu robisz!

Zgodnie stwierdzamy, że Donner jest strasznie rozpieszczony, bardzo absorbujący i męczący. Ale zarówno ja, jak i M. kochamy go jak dziecko. To już normalne, że wszystko planujemy z uwzględnieniem psa i spontaniczność prawie u nas nie istnieje (jeśli nie da się wciągnąć w nią psa). M. szukał mieszkania pod psa, maksymalnie na pierwszym piętrze, z balkonem, no i przede wszystkim z akceptacją psa, nawet nie przyszło mu do głowy, że mogłabym przeprowadzić się bez niego. Mój samochód kupiony był, by wozić psa, wakacje, wyjazdy planujemy w miejsca, gdzie można pójść z psem. Ale najważniejsze, że się dogadaliśmy. Że M. mniej lub bardziej rozumie moje spaczenie i przynajmniej nie próbuje go wykorzenić łomem, co najwyżej czasem troszkę odchwaszcza, lub przycina kiedy się zbytnio nakręcę. Nie mogę powiedzieć, że w pełni podziela moją pasję, ale nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobrze. Bo przecież jeszcze niedawno, raptem 6 lat temu M. zarzekał się, że miejsce psa jest na dworze, a teraz? Mieszka, w dwupokojowym mieszkaniu z olbrzymim owczarkiem z ADHD. Zaprasza psa do łóżka na wieczorne tulanie, a kiedy ma wolne, a mnie nie ma, robią sobie z psem męski dzień, spędzając go na oglądaniu meczów, jedzeniu pizzy i to wszystko, co robią wtedy faceci, a żeby było zabawniej Donner bardzo chętnie w tym uczestniczy. A na moją sugestię, że może zostawimy psa na dworze, kiedy wracamy do Lublina, lub jedziemy do jego rodziców, słyszę pełne wyrzutu: „Chcesz psa pochorować!? Jest za zimno!”.

A jak na psa zareagowały Wasze drugie połówki? Były psiarzami, czy musiały się dopasować? A może to Wy zeszliście na psy z powodu miłości do człowieka?

SONY DSC

I na koniec piękny pan Borys

Ogółem: 1 632, dzisiaj: 1