28Wrz

Wstydliwy problem posiadania „nieusłuchanego” psa

Przez moje pięć lat życia z Donnerem, o wiele częściej miałam z nim problemy w życiu codziennym niż powody do świętowania sukcesów. Znaczy, świętowaliśmy sukcesy każdego dnia. Za każdym razem, kiedy udało nam się zejść z klatki schodowej i nie oszczekać sąsiada. Za każdym razem, kiedy minęliśmy wrzeszczącego na nas psa, a mnie udało się przekierować uwagę Donnera na mnie. Kiedy zignorował rower lub oddał zabawkę. Kiedy wykonał jakieś polecenie – tak w ogóle wykonał, a nie wykonał niezwykle dokładnie, szybko i perfekcyjnie. Ktoś pomyśli – życie codzienne, co tu świętować. Dla większości opiekunów psów moje sukcesy z Donnerem to coś, czego na co dzień nie zauważają w pracy ze swoimi psami – bo to oczywiste, jak to, że codziennie wchodzi słońce. Dla nas spacer, z którego wracam w dobrym humorze bez ochoty zostawienia psa przy najbliższym drzewie to prawdziwy sukces.

Dziwi Was to? Przecież tyle piszę o tym, jak Donner się zmienia, jak z miesiąca na miesiąc życie z nim staje się łatwiejsze i wspanialsze. Jak cieszę się z tego, że przychodzi na wołanie, że nie korzystam z kolców. Pokazuję Wam, co się nauczyliśmy, a on na każdym zdjęciu i filmie śmieje się, jakby był najszczęśliwszym i najłagodniejszym psem świata. Tak, bo to są nasze sukcesy. Sukcesy na daną chwilę i moment, w którym o nich piszę i je uwieczniam.

Bo prawda jest taka, że z Donnerem nigdy nie ma końca pracy. Nigdy nie jest już dobrze, by nie mogło się spierniczyć. Cieszyłam się nie tak dawno, że Donner ma wspaniały humor i że może w końcu zacznie zachowywać się jak stateczny zrównoważony pies. Dwa tygodnie – tyle trwał jego dobry humor. Nie wiadomo czemu ni z gruchy, ni z pietruchy pewnego dnia, wszystko się rypło. Tak niespodziewanie, że cały spacer płakałam. Wychodziliśmy na spacer i jeszcze dobrze nie otworzyłam drzwi, a Donner dostał napadu niewyjaśnionej histerii, miotając się jak głupi pomiędzy rozrywającymi go emocjami. Z jednej strony nie mógł się doczekać, kiedy wsiądziemy do auta, z drugiej postanowił wydrzeć się na sąsiadów, których naprawdę na co dzień ignoruje. W międzyczasie zagrył Elkę i uderzył mnie zębami w rękę i biegając wokół samochodu nie dając się złapać. Mózg nie załączył? Głowa bolała? Nie wiem. Nie mam pojęcia, co się stało, ale całą akcję obserwowało kilku sąsiadów kwitując pod nosem, że mam nienormalnego psa. Spacer w lesie wcale nie był lepszy, bo pies celowo plątał się między drzewami, przeciągnął mnie kilka kilometrów za sobą, bo wydawało mu się, że coś widzi, by ostatecznie na koniec ogłuchnąć i odmówić wejścia do auta, co skończyło się moim wniesieniem go do bagażnika, by po wszystkim obrazić się na mnie, jakbym nie wiem, co mu zrobiła. Nie… zdecydowanie takie spacery nie są dla mnie odprężające, a wręcz przeciwnie. Traktuję je jako karę. Jako przykry obowiązek i dałabym się pokroić za to, by mieć ogród, zamknąć psa w nim i nie musieć wychodzić do ludzi.

Zła, obolała, sfrustrowana z poczuciem porażki wychowawczej i zawodowej zaczynam zastanawiać się nad tym, by zaszyć się na końcu świata. Z dala od cywilizacji, ludzi, Internetu by nikt nie dostrzegł mojej spektakularnej porażki i tego, jak wszystko jest do niczego. Życie z Donnerem nie jest tak piękne i kolorowe jak moglibyście wnioskować po uśmiechniętych zdjęciach i opisanych sukcesach. Choć wielokrotni to podkreślam, wielu z Was ciągle myśli, że Donner to całkiem fajny pies godny pozazdroszczenia. Nie. Szczerzę nikomu nie życzę takiego psa. Psa, który dam sobie rękę uciąć jakby nie trafił do mnie to skończyłby na łańcuchu przy budzie, w lesie lub schronisku. I teraz nie koloryzuję, bo pies, który za młodu atakuje nawet opiekuna (w prawdzie nie z agresji a z głupoty) skazany jest na zapomnienie przez świat. Ale nie. Trafił na mnie, a ja pomimo blizn, siniaków na rękach i krwawiących palców (nie wspominając o rozdartym sercu) obiecałam mu, że będzie miał idealne życie i ja nigdy z niego nie zrezygnuje. Tak, więc sukcesy są dla mnie bardzo ważne nawet te najmniejsze, które spisane i otworzone w ciężkim dniu pozwalają mi wierzyć, że może być dobrze… ale… Ale życie z Donnerem to nieustanna walka i kontrola. Siebie, swoich emocji, psa i jego humoru oraz otoczenia.

Tym bardziej jest to uciążliwe ze względu na to, że nigdy nie wiesz, co przyniesie dzień kolejny. Po tygodniu, w którym zaczynałam wątpić w siebie, w Donnera i w to wszystko, co włożyłam w pracę z nim, nagle nie wiadomo jakim cudem okazało się, że Donner potrafi całkiem nieźle zachować się na dogtrekkingu, ignorując ludzi i psy. Pozwalać rozmawiać mi z innymi siedząc przy mnie i ignorując świat. Ignorować inne psy, póki te go nie zaczepiają i zachowywać się normalnie. Taka zmiana, kiedy dzień wcześniej miotał się jeszcze po bagażniku samochodu chcąc zagryźć rowerzystę, który stał na lewym pasie…

Życie z psem problemowym nie jest sielanką. Co nie znaczy, że jest złe. Nigdy na nie, nie narzekam. Nie zazdroszczę ludziom mającym psy bezproblemowe. Przyjęłam to, co dał mi los bez narzekania, wykrętów i pójścia na łatwiznę – wymiany psa lub kupna drugiego do realizacji marzeń, a Donna zostawić jako maskotkę. Mimo że codziennie walczę. Codziennie spotykam się z oceną innych – jakiego mam psa: agresywnego / niewychowanego / pięknego / usłuchanego / mądrego / niezrównoważonego – niepotrzebne skreśl analogicznie do dnia i humoru Donnera.

Wiem, że wiele osób ma podobny problem. Może nie aż taki jak ja z Donnerem, a może jeszcze większy – ale jakiś na pewno. A to pies szczeka na innych, a to goni rowery i samochody, nie wraca na wołanie lub ekscytuje się na widok innego psa. Jest lękliwy lub agresywny. My psiarze mamy różne problemy i często zazdrościmy tym, których piękne sztuczki obserwujemy na youtubach.

Wstydzimy się naszych psów. Tego, że nie są idealne, tego, że nie są takie, jak oczekuje tego od nas społeczeństwo. Ale czy na pewno?

Wstydzą się tylko świadomi opiekunowie psów. Poważnie – tylko Ci, którzy wiedzą co robią i po co im pies. Zauważcie, że cała masa właścicieli ma w nosie to, jak zachowuje się ich pies. Że jazgocze na całe osiedle, ciągnie na smyczy, sika na klatce, wyje całymi dniami w mieszkaniu lub na balkonie, ucieka z posesji i atakuje inne psy i osoby. Oni mają to w nosie. A my, świadomi psiarze nie możemy po nocach spać, bo nasz pies ma problem. A tak naprawdę, zamiast się wstydzić powinniśmy być z siebie dumni! Powinniśmy! Bo osiągnęliśmy o wiele więcej niż inni. Nasze małe sukcesy, niedostrzegane przez społeczeństwo i tych pro, w rzeczywistości mogłyby być dla innych barierami nie do pokonania! A nam się udało i udaje codziennie. Oczywiście prościej byłoby mieć psa socjalnego, socjalizowanego, „usłuchanego” i uległego, a przy okazji wyszkolonego i eleganckiego. Ale nie wiele osób ma to szczęście. Większość z nas ma psa z wadami. Normalnego – takiego jak ja czy Ty, który ma zalety, ale i wady. Nie ideał, będący odzwierciedleniem naszych snów.

Dlatego nie masz prawa czuć się gorszy, bo Twój pies słabiej się słucha, nie pokonuje toru do agility w kilkanaście sekund, czy oszczeka kogoś na ulicy. Nie wolno Ci czuć się gorszym, bo masz psa reaktywnego, lękliwego, agresywnego czy popełniłeś błędy w jego wychowaniu. Oczywiście nie jest to usprawiedliwieniem, by zaprzestać pracy z psem i nad problemowymi zachowaniami uznając, że jest ok! O nie, nie ma tak łatwo! Chodzi o to by następnym razem, kiedy ktoś na Ciebie krzywo spojrzy lub skomentuje, jak masz niewychowanego psa – czy coś w tym stylu – uśmiechnąć się do takiej osoby i pożyczyć jej z całą szczerością miłego dnia. Poważnie, bez podtekstów. Bo tylko Ty wiesz jaką pracę włożyłeś i wkładasz codziennie w swojego psa i ile z nim już osiągnąłeś. A jeśli ktoś ma z tym problem – niech najpierw spojrzy na siebie, swoje życie, swoje dzieci, karierę zawodową, sukcesy i porażki i zastanowi się, czy ma prawo Cię oceniać nic o Tobie nie wiedząc. Bo tylko Ty wiesz, jaki już sukces odniosłeś, żyjąc z psem problemowym i walcząc o niego każdego dnia, a problemy innych związane z Twoim psem i tym, że w ich mniemaniu powinieneś mieć psa idealnego są tylko i wyłącznie ich problemami. I szczerze? Też chciałabym mieć w życiu tylko takie problemy, by przejmować się innymi i tym jak ich widzę.

Ogółem: 776, dzisiaj: 1