9Lip

Nauka oddawania cz. 1

Lipiec 09, 2015 Wychowanie psa 7

Prosiliście mnie bym powiedziała Wam jak Donnera nauczono puszczać zabawkę. Wiecie, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, w końcu przez 2,5roku nie potrafiłam sobie z tym poradzić… no ale opowiem Wam jak nam poradzono ćwiczyć. Może u Was poskutkuje któraś z tych metod. U mnie poskutkowała wymiana za zabawki w następujący sposób:

SONY DSC

Szarpiemy się z psem węzełkiem. W pewnym momencie łapiemy za węzełek tuż przy pysku – najlepiej tak by nie było widać wiszących końców, ani zabawki, wówczas węzełek staje się ‚martwy’. Ani nie majta się na boki, ani go nie widać, ani właściciel się nie bawi. W drugiej ręce mamy inny węzełek którym się bawimy. Ciągamy po ziemi, uciekamy nim przed psem – ten węzełek jest żywy, widać go, majta się na boki, jest za co złapać. Dodatkowo, w ogóle nie patrzymy na ‚martwy węzełek’ nie istnieje, nie interesuje nas. Za to ten drugi jest super, bawimy się nim, gadamy do niego, jesteśmy zachwyceni tym żywym węzełkiem (pies musi w to uwierzyć!), drugą ręką ciągle trzymamy martwy węzełek. Nie puszczamy go, żeby nie ‚ożył’ w psim pysku. Pies powinien za jakiś czas puścić ‚martwy’ węzełek i złapać też ‚żywy’. Wówczas chwalimy psa, bawimy się z nim węzełkiem (nie puszczamy go jednak). Jak się pobawimy, robimy teraz z niego ‚martwy’. Łapiemy tuż przy zębach, żeby nie można było się nim bawić, nie ruszamy nim i tracimy dla niego zainteresowanie. Za to pierwszy węzełek ożywa i zachęca do zabawy. I tak w kółko. Potem dodajemy komendę ‚zmiana‚, w momencie kiedy pies puszcza jeden szarpak, by złapać drugi i tyle. U nas taka, zabawa do tego stopnia zafascynowała Donnera, że przestał głupieć z zabawką. Aczkolwiek nie wiem co mu się w niej aż tak podoba – ale nie ważne. Dobrze, że to lubi.

Film ze zmianami, znajdziecie tutaj.

A potem doszła jeszcze inna metoda z działu „na przeczekanie” i praktycznie rozwiązała problem, ale o tym następnym razem.

SONY DSC

Przejdźmy do tego co u mnie nie podziałało (i wcalę się nie dziwię, dlatego unikajcie specjalistów tylko z nazwy), ale może zechcecie przetestować i u Was się sprawdzi, choć ja odradzam całym sercem.

Wcześniej uczono nas, że podnosi się psa na obroży podduszając i czeka aż puści. Nie przynosiło to rezultatów, bo albo za słabo podduszałam psa, albo pies był dużo silniejszy ode mnie i nawet jak wypuścił zabawkę, zanim ją odkopnęłam, wyrywał mi się i łapał ją spowrotem. A potem tylko jeszcze bardziej jej pilnował, bo bał sie, że ją straci.

Uczono nas tez innej wymiany. Rzucając aport ‚1’, za plecami trzymamy drugi ‚2’ i kiedy pies sie zbliża nagle pokazujemy mu ten drugi ‚2’, wtedy pies powinien na jego widok, wypluć stary ‚1’, chcąc dostać nowy ‚2’. Tylko Donner miał w nosie nowy ‚2’, bo miał stary ‚1’. I wolał nie podchodzić do mnie, bo jeszcze mu zabiorę ten, który się tak fajnie nosi.

SONY DSC

Pokazywano nam też wymianę na smaczka. Tylko problem był taki, ze Donner ze zdobyczą nie chciał podejść. Więc ciężko było dać mu jedzenie. Rzucanie mu pod łapy się nie sprawdziło, bo zanim go złapałam, zdążył zjeść smaczek i znowu uciec z aportem. A nawet jak go złapałam, to mogłam mu wpychać jedzenie do pyska, a on i tak aportu nie puścił.

Kazano nam też ćwiczyć przynoszenie przedmiotów na długiej lince i jak pies ucieka ściągnąć go, a jak nie oddaje skarcić kolczatką. Tylko ten co ma charakternego i opornego psa, wie, że nawet jakby kolczatka była zrobiona z igieł podpiętych do prądu, pies i tak będzie twardszy… Także efektu oczywiście nie było.

SONY DSC

Były jeszcze dwa sposoby, pierwszy, by dmuchnąć psu w ucho – owszem puszcza, ale zazwyczaj ja dostaję łbem w głowę wtedy, a psa to niczego nie uczy. Drugi to wkładanie palca do pyska i naciskanie na język. Z Bogiem. Cieszę, się że kilka razy to próbując mam jeszcze wszystkie palce.

Ostatnia metoda była na przeczekanie. Polegała na tym, że pozwalamy trzymać psu zabawkę tak długo jak chce. Kiedy widzimy, że nie zaciska już na niej zębów, wówczas staramy się wytracić mu ją z pyska. Mi się nigdy to nie udało, widać refleks mam do d*. A Donner załapawszy co chcę zrobić, przestał rozluźniać uścisk w mojej obecności. Była też próba ignorowania psa. Na zasadzie – nie to nie, pobawię się czymś innym sama. A odpowiedź psa była taka: A to się baw, a ja mam swoją zabawkę o wiele lepszą, więc też się nią sam pobawię. Poczym pies odchodził i dalej bawił się sam ignorując mnie.

SONY DSC

Jak widzicie, przekrój nauki oddawania jest olbrzymi, a wszystko zaczerpnięte od rad behawiorystów, szkoleniowców, z książek o szkoleniu i filmów, oraz rad ekspertów z psich grup dyskusyjnych. Może u części psów to się sprawdzi, u mnie się nie sprawdzało poza pierwszą metodą, dzięki której pies nie uciekał, bo ciągle trzymałam szarpak i która jemu samemu wydaje się super zabawą, co jest najważniejsze. Pies zrozumiał w końcu, że nie odbieram mu zdobyczy. Nie zabieram zabawki, tylko bawię się z nim i oferuję drugą – lepszą, bo żywą. Donner oddaje na komendę ‚daj‚ przedmiot – nie robi tego perfekcyjnie, ociąga się z tym, czasem udaje, że nie rozumie, ale już nie dostaje amoku, że jej nie odda, bo sie świat zawali i nigdy już jej nie odzyska. Myślę, że systematyczną pracą, zacznie ładnie oddawać, bo mamy już do tego podstawy. I da się podejść do psa który ma zabawkę, a pies nie ucieka z nią na mój widok. Więc teraz tylko pracować, pracować i pracować, a zobaczymy co z tego wyjdzie.

SONY DSC

SONY DSC

 ~Węzełek od Maxi ZOO.

Ogółem: 953, dzisiaj: 1