11Lip

Kupiłam klatkę – zakładam hodowle : P

Kupiłam psu klatkę. Uwierzycie? Mam swoje powody, dla których musiałam ją kupić ale o tym za chwilę. Napiszę Wam jak jej szukałam, dlaczego zdecydowałam się na nową, nieużywaną oraz o tym jak przygotowuję psa do oddania do schroniska, lub założenia pseudohodowli.

SONY DSC

Zacznijmy od tego: po co psu klatka? O tym, że niektórzy wożą psy w klatkach w samochodzie, wie chyba każdy i duża część z Was pewnie uzna to za coś, w sumie, normalnego, chociaż Wasze psy (tak jak i moje) pewnie jeżdżą na tylnej kanapie lub w bagażniku, no ale klatka jest dla bezpieczeństwa psa i kierowcy. Nie. Przewożenie psa nie było powodem dla którego kupiłam klatkę, bo rozłożona i tak nie zmieści mi sie do auta, a Donner będzie jeździł w bagażniku. Po co więc?

SONY DSC

  1. Seminaria chcę rozwijać swoją pasję i jeździć na seminaria i inne psie imprezy. Jednak sporo z nich wymaga klatek. Nie po to by trzymać w nich psy, jak na wystawie w zoo, tylko po to, że kiedy pies schodzi z powiedzmy ringu i wchodzi kolejny, mógł w spokoju odpocząć, leżąc w miejscu które zna, w którym czuje się bezpieczne, które można zasłonić, by pies nie widział jak, kolejny bawi się np. frisbee i nie nakręcał się zazdrosnym szczekaniem. Co ma złego takie szczekanie? Nic. Ale jak jesteś na seminarium sportowym i pies ma trzy wejścia po kilka minut, a całe seminarium trwa osiem godzin, gwarantuję Ci, że po trzydziestu minutach szczekania, będziecie mogli wrócić do domu, bo pies tak się zmęczy, że nic nie skorzysta kiedy ponowne wejdzie na plac. Oczywiście można psa wyprowadzić poza teren, żeby nie patrzył, ale wtedy jaki sens ma mój udział w seminarium, skoro nie mogę w nim uczestniczyć, obserwować innych, słuchać dobrych rad, bo muszę wyprowadzić psa, żeby nie zmęczył się szczekaniem?
    SONY DSC
  2. Kurs trenerski moje wrześniowo-październikowe wakacje. W sumie dwa tygodnie w ośrodku szkoleniowym. Super! Tylko, mamy pokoje dwuosobowe. Czyli w jednym pokoju są dwa zupełnie sobie obce psy. Pół biedy jeśli są to psy uległe, ale co jeśli w pokoju będą nocowały dwa problematyczne samce? Albo psy nie będą się dogadywały, albo chciały się bawić? W klatce, którą będą znały i w której będą się dobrze czuły, pójdą spać, bez obaw, ze w nocy się pokłócą, wejdą komuś do łóżka, lub ten dugi pies je zaatakuje we śnie.
    SONY DSC
  3. Mieszkanie prawdopodobnie będziemy zmuszeni przeprowadzić się z domu z ogrodem, do wynajmowanego mieszkania w bloku. Pies stróżujący na pewno będzie miał problem z wpuszczaniem obcych do mieszkania. Jak wiecie, z poprzednich wpisów, drzwi go nie zatrzymają, bo albo je otworzy, albo wyjdzie z nimi. Zresztą nie chciałabym by nasza kaucja przepadła z powodu podrapanych drzwi. Bezpieczniej więc będzie zamknąć psa w klatce na czas np. odczytu wodomierzy niż na balkonie, czy w pokoju.

SONY DSC

Mam nadzieje, że rozwiałam część wątpliwości – po co nam klatka. Przejdźmy do zakupu klatki. Wahałam sie pomiędzy rozmiarami 107 x 71 x 79cm i 122 x 76 x 84cm. Nie wiedząc dokładnie którą wybrać, zapytałam na kilku owczarkowych grupach, o opinie osób które z nich korzystają, mimo, że sama przestrzegałam Was przed szukaniem tam porad, jeśli zupełnie nie wiecie czego chcecie. Ja na szczęście byłam zdecydowana i wiedziałam czego oczekuje, nie pytałam „co myślicie o klatce?” miałam tylko dylemat co do wielkości. Na cztery grupy w dwóch dostałam odpowiedź. W pozostałych, podniósł się lament, co to ja z psem robić nie zamierzam i po co mi ta klatka. Nawet jeden hodowca, co było dal mnie jeszcze bardziej niezrozumiałe, naskoczył, a raczej naskoczyła na mnie, że kupuję klatkę, po to żeby przyzwyczaić psa do schroniska, bo na starość na pewno go tam oddam. Na początku myślałam, że to dobry, inteligentny żart… jednak okazało się, że hodowczyni nie żartowała, a przecież hodowcy doskonale powinni wiedzieć po co są klatki i kojce ze względu na to, że maja często kilka psów w hodowlach i jakoś muszą je odseparowywać, oraz ze względu na wystawy… No chyba, że była to osoba z pseudo… ale wtedy tym bardziej nie powinna się burzyć za klatę. Nie chcąc więc tłumaczyć, histeryzującym obrońcom zwierząt, w jednej grupie odpisałam, że zawsze chciałam mieć chomika, ale niestety dostałam psa i teraz staram się to naprawić. W drugiej: że chcę zostać pseudohodowacą i czytałam, że psy trzyma się właśnie w takich klatkach w piwnicy bez dostępu do światła, wody i jedzenia. A ja chcę być true, wiec zaczęłam od klatki. Niestety nie mam piwnicy… głupie lamenty skończyły się jak ręką odjął, a moje wątki usunięto. Szkoda, bo nie doczekałam się odpowiedzi osób które uwierzyły w moje wyjaśnienia.

SONY DSC

Na szczęście w dwóch pozostałych grupach otrzymałam odpowiedź. Wybrałam większą klatkę dla psa (122 x 76 x 84cm), z racji tego, że Donner jest duży i docelowo może spędzać w niej kilka godzin np. podczas seminarium – więc musi mu być w niej wygodnie. Sporo osób radziło mi mniejszą z racji tego, że jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie. No, ale jak szaleć to szaleć, w końcu mam dużego chomika.

SONY DSC

Znalazłam kilka ofert odkupienia używanych klatek, jednak M. nie pozwolił mi kupić takiej klatki. Bał się bowiem, że może być ‚nadwyrężona’ przez przedniego psa lub czas, w związku z tym Donner może szybko ją zniszczyć. A różnica cenowa pomiędzy nową, a używaną (znaleźliśmy promocję) nie była wcale duża, bo jakieś 50zł, więc dałam się przekonać. No i tak w naszym domu pojawiła się klatka. Na razie uczę psa, że to nie klatka, a nowe zarąbiste posłanie, o którym każdy pies marzy. Naszczecie Donner jest głupiutkim Owczarkiem, który wierzy w moje bajki, poza tym dostał nową rzecz! Co by to nie było jest jego i jest fajne! Także na razie uczy się, że klatka to jego prywatna wypaśną sypialnia, w której się śpi i dostaje super smakołyki. Tak samo jak podczas nauki chodzenia do kojca, gdzie Donner nie kojarzy wcale tego z zamknięciem, tylko z najbardziej genialną sztuczką jakiej się nauczył, za którą jest nagradzany, jakby obronił psi doktorat. Kwestia motywacji i podejścia. Do Yarisa mieści się na styk (złożona), waży nie wiele więcej niż dwa moje koty na raz… ale pamiętajmy chłopaki nie są tłuści – są dobrze zbudowani. No i mam nadzieję, że nam się sprawdzi. Dobrzy ludzie doradzili mi, żeby po rozłożeniu, spinać ją dodatkowo na trytytki (czy jak tam się to nazywa – takie plastykowe tasiemki zaciskowe), żeby wzmocnić zawiaski, które mogą nie wytrzymać jak coś zdenerwuje psa. I to tyle. Kupię teraz w Obi, albo Jysku jakiś materacyk, ala takie jak są na fotele, żeby nie przepłacać za markowy psi materac i książęce łóżko jak znalazł. A jak będzie chciał, to mogę mu z ręczników nawet baldachimy zrobić.

SONY DSC

Klatka wykonanie, czyli ocena produktu, jakby ktoś chciał kupić.

Powiem szczerze, że cena klatki nie jest adekwatna do jej jakości. O połowę mniejszy pies od Donnera, gdyby się wkurzył rozmontowałby ja na części pierwsze chcąc się z niej wydostać. Zresztą wiele nie trzeba. Wystarczy, że Donner ze swoją świńską stereotypią, siądzie na jednym pośladku i oprze się o ścianę klatki, a ta już się wygina. Cieszę się jednak, że nie wzięłam używanej, M. miał rację. Nie trudno uszkodzić klatkę. Po tygodniu, zauważyłam, żr na łączeniach pojawiają się drobrne rdzewienia, pręty się powyginały, a ‚podłoga’ odkształciła, i pies niepewny lub delikatny, na pewno by na nią nie staną. Dobrze jednak, że nie kupiłam mniejszego rozmiaru. Pies ma w niej naprawdę swobodę leżenia, siedzenia i obracania się. A od biedy, można w niej przetrzymać dwa owczarki. Skąd wiem? Bo sama musiałam wejść do tej klatki, żeby zobaczyć ile jest miejsca, a Donner nie podarował mi, że sama tak wspaniale się w niej bawię, więc wszedł mi potowarzyszyć. Tylko siadł sobie w wejściu i za nic w świecie nie chciał wyjść ani się przesunąć, bo jeszcze się w niej zamknę od środka i zacznę się pysznie bawić bez niego. No, ale jakoś się wygramoliłam. Donner natomiast jest zachwycony klatką. Nie wiem co on ma z tymi prezentami, bo przypuszczam, że ucieszyłby się nawet z elektrycznego pastucha, ale ma to swoje zalety. Komenda ‚do kojca’ w mądrej główce mojego psa od razu skojarzyła się z klatką, wiec wbiega do niej i stoi merdając przeszczęśliwy ogonem, a cała klatka chodzi na boki, merdając razem z nim. Zastanawiam sie tylko z czego najlepiej zrobić baldachimy. Tak to sobie nazwałam, ale chodzi mi o zasłonienie sufitu i jednego boku klatki. Raz by zabezpieczyć psa od słońca, dwa, by ograniczyć mu na placu widok na inne psy. Kiedy jest chłodno nie będzie to problemem, boję się jednak, że przy wysokiej temperaturze, może zrobić mu się tam sauna, jeśli przykryję to ręcznikiem. Jakieś rady lub pomysły? Teraz pozostaje kupić tylko komplet trytytek i to tych mocniejszych i na wszystkich łączeniach wzmocnić klatkę. Ogólnie zakupu nie żałuję, jak się sprawdzi w praktyce napiszę Wam już za tydzień po seminarium z frisbee. A my tym czasem wracamy do odrabiania pracy domowej z agility – czyli do znudzenia ćwiczymy oddawanie przedmiotu, o czym również wkrótce napiszę co okazało sięu nas, najepszym rozwiązaniem.

SONY DSC

Ogółem: 2 688, dzisiaj: 3