4Lip

Tak, Ty też możesz pojechać na wakacje bez psa!

W psiarskim świecie utarło się, że psa trzeba zabierać ze sobą zawsze i wszędzie. Do sklepu, do lekarza, do toalety publicznej, do pracy itd., itp. O ile jest to w ramach socjalizacji, po uzgodnieniu tego z drugą stroną np.: właścicielem sklepu, czy panią na poczcie – jest to ok, a nawet wskazane. O tyle kiedy ze spaceru z psem robimy wypad na zakupy, o czym pisała Dominika z Pies do Kwadratu, uważam, że jest to już trochę przegięcie.

Podobnie jest z wakacjami. Jest sporo osób podróżujących z psami i radzą sobie świetnie (Makuscy, Podróże z Pazurem  czy Wataha w podróżyzazdroszczę, kocham, uwielbiam! ❤ ), ale jest wiele osób, które nie mogą pozwolić sobie na wyjazd wakacyjny z psem i to nie dlatego, że są wygodne i nie chcą zabrać psa. Bo co innego zadeklarowanie – zaplanowane podróżowanie, a co innego ciągnięcie psa za wszelką cenę, bo wszyscy tak robią. Niestety moda na posiadanie psa i bycie psiarzem w stylu – „mój pies moja – rodzina, ma takie same prawa jak człowiek, więc jest ze mną wszędzie”, zaczyna zbierać moim zdaniem niezbyt owocne plony w postaci braku racjonalnego myślenia opiekuna, tylko robienia „jak inni” za wszelka cenę… Z drugiej strony im więcej pracuję z ludźmi i z ich psami, tym częściej zdaję sobie sprawę z tego, że tak na prawdę to nie psy maja problemy z czymś, tylko ich opiekunowie, w efekcie czego sami na siebie ściągają koszmarki i problemy, jakby nie patrzeć na własne życzenie.

Podobnie jest w poruszanym dzisiaj przeze mnie temacie „wakacji z psem”. Ludzie nie potrafią się rozstać ze swoimi psami i często nie myślą racjonalnie, ciągnąc psy gdzieś na siłę nie biorąc pod uwagę ich problemów, lęków, chorób, predyspozycji – uważając, że lepiej im będzie z nimi nawet w miejscu czy sytuacji dla nich stresującej, bądź szkodliwej, niż zostawienie ich na parę dni u rodziny, czy w hotelu. Nie każdy, a raczej mało który zadeklarowany psiarz potrafi „przeciąć pępowinę”, a czasem takie wakacje od psów i nam i psom wbrew pozorom wyjdą na dobre.

Donner na zamku w Czersku

Mimo, że nasze Kudły zazwyczaj jeżdżą z nami wszędzie, są urlopy bez psów. Rok temu była to nasza podróż poślubna do Grecji, akurat z biura podróży, więc na psiaki miejsca nie było. W tym roku świadomie zaplanowaliśmy urlop bez psów. Niestety, a może i stety. Bo możliwości mamy, żeby je zabrać, tylko musimy przeanalizować, czy wakacje takie jak zaplanowaliśmy spodobają się naszym psom, czy może większą frajdą będzie dla nich dwa tygodnie w ogrodzie u mamy.

Bo prawda jest taka, że zaplanowaliśmy wycieczkę objazdową na Węgry i Chorwację. Znając nasze psy ich potrzebę ruchu i zajęcia, obawiam się, że długie, częste przejazdy autem mogą im nie posłużyć co odbije się bezpośrednio na humorze Donnera. Drugą kwestią jest lato i wysokie temperatury, może to nie byłoby jeszcze najgorsze, ale pamiętajmy że Donner ma chorobę oczu, a nie jestem pewna czy będę w stanie zagwarantować mu zawsze cień. A nawet jeśli temperatura nie będzie nas rozpieszczała i dopadną nas deszcze, to co te biedne psy poczną w apartamencie czy innej noclegowni? Nie wyobrażam sobie komfortowej podróży z ociekającymi wodą i błotem psami, przez kolejne 200 km tylko po to by wychodząc wpadły do kolejnego bajora… No właśnie woda… Dopiero co wyleczyliśmy alergię po ostatnich kąpielach w stawie, znając nasze szczęście alergia pojawi się już po kilku dniach, przy pierwszej ochłodzie w jakiejkolwiek wodzie.

Donner w Krakowie

To tyle jeśli chodzi o psy. Teraz pora na nas i cofnijmy się do pierwszego akapitu. Nie wszędzie psa weźmiemy. Na wycieczce objazdowej szukamy noclegu na miejscu, szukamy atrakcji na miejscu – znalezienie od tak noclegu z dwoma psami będzie o wiele trudniejsze, tak samo miejsc przyjaznych psom, bez uprzedniego rozeznania, czy zaplanowania wszelkiego rodzaju zwiedzania i wycieczek, bo nie planujemy nic – zobaczymy gdzie nas poniesie. O ile jeszcze z Elą jak to z Elą nie ma większego problemu, o tyle Donner znudzony i zmęczony podróżą, niewybiegany, a może i zestresowany będzie wymuszał na nas 120% uwagi, czy nie postanowi czegoś odwalić. W końcu nie jest to uroczy piesek, który kocha cały świat, a jak się zmęczy można spakować go w plecak.

No i na koniec najważniejsze. Tym razem mamy ochotę trochę pozwiedzać, poleżeć na plaży, pić wino w winnicach i jeść lokalne pyszności. Nie latać po górach (choć pewnie i taka wycieczka się pojawi), nie włóczyć się po lasach, tylko zrobić sobie bądź co bądź miejskie wakacje. Czy dla naszych psów byłby to coś fajnego? Znając je nie od dziś wiem, że nie. Ludzie, gorący chodnik, nuda, mało ruchu i szaleństw, słońce i upały – zdecydowanie to nie są wakacje dla moich psów, które nie należą do domatorów i nie wysiedzą kolejnego dnia w ogródku kawiarni. Ale nie demonizujmy ich aż tak, bo w końcu Donner wiele już z nami zwiedził i dawał radę! Oczywistym jest, że jakby je zabrać, to się wszyscy ogarniemy i się da – jak niejednokrotnie pokazywałam, ale czy warto robić coś na siłę, za wszelką cenę przy dyskomforcie obu stron?

Więc psy zostają na wakacjach u mamy, w wielkim ogrodzie z psim basenikiem, grządkami do kopania, siostrą do głaskania i rzucania piłki i kotami do męczenia. I wiem, że wyjdzie im to na dobre.

Co ma na celu ten wpis? Pokazanie tego, że dobro i komfort naszych psów jest czasem ważniejszy niż nasze wakacje dla ładnej foci czy pochwalenia się znajomym, że nasz pies był pod Wieżą Eiffla – w ramach coraz popularniejszego zabierania psa wszedzie lub z „potrzeby serca”. Często naszą potrzebę bycia z psem z podowu niezdrowego uzależnienia traktujemy jako wyrządzanie psu krzywdy, a w rzeczywistości robimy ją sobie, bo nie pójdziemy spontanicznie na piwo, bo szkoda psa zostawić w domu, jak cały dzień nas nie widział, bo bylismy w pracy; szkoda nam pojechać na 3h nad jezioro, jeśli psa zabrać nie można, bo jest zakaz psów… to lepiej w ogóle nie jechać. W taki sposób stajemy się niewolnikami naszego psa… Ale wracając do wakacji – zabierając psa  weźmy przede wszystkim pod uwagę to czy podoła i czy obydwoje nie wrócimy z nich zmęczeni – my bo mieliśmy psa-balast, a pies odchoruje wyjazd fizycznie i psychicznie.

Nas czekają jeszcze na pewno wspólne wyprawy na psie wakacje i psy nie pogniewają się o to rozstanie. Bo to my opiekunowie myślimy racjonalnie, nie nasze psy i czasem musimy podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla naszych psów, choć z doświadczenia wiem, że najciężej podjąć nam ją ze względu na nasze emocje i przywiązanie do psów, często przekonanie o tym, że pies odbierze trzy dni rozłąki jak porzucenie. Często mamy może wyrzuty sumienia lub nawet poczucie winy, że powinniśmy zrobić wszystko by je zabrać. Ale nie! To są psy! Kochamy je, szanujemy, uwielbiamy, ale… ale czasem pomyślmy o sobie i zaplanujmy coś dla siebie. Szczególnie jeśli wiemy, że nawet kiedy wszystko dogramy i dopniemy na ostatni guzik będzie to w jakiś sposób niewskazane dla naszych psów – nie róbmy im tego.

Donner na Solinie

No i z okazji wakacji przypominam wakacyjne poradniki, bo jednak co by nie mówić, wakacje z psem są super!
A Wy jakie macie plany na wakacje?

yJak przygotować psa w góry

yNasze górskie przygody

yJak przygotować psa na żagle

yPrzygody pod żaglami

yCoś na weekend

Ogółem: 865, dzisiaj: 1