26Lut

Dlaczego nie lubię i nie polecam smyczy automatycznej?

Flexi trafiła w moje ręce niemal w momencie kiedy pojawił się u nas Donner i miała być lekiem na jego ucieczki i frywolne zaczepianie innych ludzi i psów, podczas spacerów w lesie aby pies miał namiastkę wolności, bez ryzyka pogoni za sarną, zgubienia się i komfortowego samopoczucia innych przechodniów. Bo zapewne nikt z nas nie lubi, kiedy duży, obcy pies chodzi sobie samopas, a na dodatek podchodzi czy to przywitać się z nami, czy w innym celu.

Bardzo szybko Flexi została, w moim przypadku, zamieniona na starą dobrą wysłużoną linkę po Budziki (10m) a z czasem została zamieniona na dwudziestometrową taśmę od Sali.pl . I choć Flexi ciągle leży w szafce z psimi rzeczami, choć nawet wyjmuję ją na spacer raz na kilka miesięcy, zawsze po jej używaniu wracam wściekła, że znowu chwyciłam się za „to coś”. Nie inaczej było podczas naszej wycieczki na Górki Szymona. Nie chciałam, żeby linka plątała się ludziom pod nogami, z drugiej strony chciałam pozwolić Donnerowi na trochę swobody i zmierzenie się samemu z otoczeniem. Szybko jednak musiałam przepiąć Flexi z szelek do obroży i skrócić ją do „luźnej smyczy”, ponieważ prowadzenie Donnera na Flexi na ścieżce spacerowej okazało się ponad moje siły i ogarnięcie Donnera, który czując wieczne napięcie smyczy uznał, że jest to moment, w którym trzeba ciągnąć i miotać się od lewa do prawa, czego normalnie nie pokazuje na zwykłej smyczy lub lince. Dlaczego? Bo jest luźna. Natomiast napięta smycz oraz szelki zawsze wiążą się z bieganiem lub wycieczką w góry, gdzie jego zadaniem jest ciągnąć. Ale podobne zachowanie wykazuje Ela, która nie była uczona jeszcze ciągnięcia, dziwnym trafem na Flexi Mała nie potrafi ładnie chodzić, choć ten pies nie ma problemów z ciągnięciem na smyczy chyba że próbuje dorównać kroku Donnerowi i prowadzę ich we dwójkę.

Zanim jednak przejdziecie do komentarzy pisząc jak bardzo lubicie Flexi, przeczytajcie do końca ten wpis. Ja napisałam – dlaczego, ja nie lubię i moje odczucia z jej użytkowania. Ale jeśli ktoś lubi – nic mi do tego, póki prowadzony przez niego pies na ukochanej smyczy automatyczniej nie wchodzi komuś w drogę rozwalając mu spacer, trening czy ciężko wypracowane zachowania lub nie kończy na masce auta…. Bo każdy powinien prowadzić psa na tym co uważa za stosowne, ale … z głową i szacunkiem do innych.

Ostatni spacer Donnera na Flexi. Nigdy więcej.

Dlaczego nie lubię Flexi i szczerze nie polecam jej nikomu?

– Nie nadaje się do pracy z psem:

Pomimo miliona mniej lub bardziej dziwnych dodatków mających ułatwić prowadzenie psa na smyczy, w dużej mierze Flexi zazwyczaj pozostaje napięta. Chodzenie na luźnej smyczy praktycznie nie istnieje – jeśli nie zablokuje się odpowiednio mechanizmu pozostawiając luźny koniec lub stosując jakąś „niezwijającą się” linkę. Ktoś powie – „napiecie jest znikome, niczym nie różnie sie od zwykłej smyczy”. Według mnie się różni. O ile zablokowana flexi z dużym luzem może faktycznie działac jak luźna smycz, o tyle pozwolenie się psu na niej wybiegać zawsze powoduje napięcie, bo pies musi ją rozwinąć. O ile 50kg on tego nie poczuje, o tyle dla 2kg yorka będzie już to odczuwalne. Ktoś powie – „ale to to samo co na lince”. Nie. Pies na 20m lince rusza nie czując oporu, linka napina się dopiero kiedy pies jest na niemal pełnej odległości, gdzie mamy czas go zawolać lub zatrzymać by się nie szarpnął. A na flexi? 5-8m ciągnięca i zanim zareagujemy przycisk stop lub koniec linki zatrzyma nam psa w pół skoku. (to się wybiegał) Jeśli więc pies ma problem z ciągnięciem Flexi będzie niczym dolana do ognia oliwa. Na pewno nie podjęłabym się nauki szczeniaka ładnego chodzenia na spacer na flexi. Przecież to go uczy, że nawet tem minimalny opór na smyczy/obroży/szelkach jest normalny i trzeba z nim walczyć, bo wtedy jest więcej wolności… Ponad to rozwijając się smycz – ZAWSZE jest napięta i pies musi ciągnąć, zwijając się smycz ZAWSZE ciągnie psa, chyba że pies biegnie do nas szybciej niż zwijająca się smycz. Co więcej, powinna być stosowana tylko z szelkami dla wygody i bezpieczeństwa psa, choć przyznam, że ja nie potrafię prowadzić Donnera na szelkach i Flexi, dobrze żeby miała amortyzarot choć dla mnie to połaczenie się nie styka, ale kiedy pies rozpędzi się przez te 5-8m i nagle smycz się skończy może doznać uszkodzenia kręgów. Znowu ktoś powie – „to samo co na zwykłej smyczy”. Nie. Zwykła smycz ma 1,5-2m więc pies nie rozwinie takiej prędkości… O ile na co dzień pies chodzi w szelkach i nie mam z nim problemu, o tyle jak biorę Flexi, szybko przepinam ją do obroży, bo nie mam żadnej kontroli nad psem. Co więcej opiekun psa na Flexi przestaje korzystać z komend, bo po co wołać psa do siebie lub kazać mu stanąć, skoro można wcisnąć STOP i pies dalej nie pójdzie – ktoś powie: „tak działa zwykła smycz” – tak 1,5m od nas, nie na odległość. Smycz automatyczna bardzo też utrudnia kontakty z innymi psami – ponownie bak luźnej smyczy, szczególnie kiedy jest stosowana do obroży.

– Złe skojarzenia i wieczne „trrrryt!

Idziemy na spacer, normalnie zawsze towarzyszy nam cisza, idąc na Flexi non-stop słyszymy:

Wziuuuuuu! – Flexi się rozwija
PSTRYK! – koniec długości Flexi
Wziuuuuuu! – Flexi się zwija
Trrrrryyytt! Psrtyyyk! – Zablokowano Flexi

Delikatniejszy psychicznie, bardziej emocjonalny i problematyczny piesek, może bardzo szybko skojarzyć Trrrrryyytt! Psrtyyyk! Z czymś niemiłym co za chwilę może go spotkać, a mianowicie niespodziewana blokada i szarpnięcie. Często bez wydania komendy ostrzegawczej w stylu „stój”, albo „wróć” tylko od razu z grubej rury zablokować psa, żeby aż go wywróciło. Dodatkowo dochodzi do tego szczekający na drugiej Flexi podobny piesek, na wprost którego nasz został zatrzymany, i smycz tego drugiego wydała dokładnie te same dzięki. Jak nie trudno skojarzyć, taki dźwięk bardzo szybko będzie oznaczał dużo nieprzyjemnych rzeczy: szarpnięcie, zablokowanie, oszczekiwanie przez innego psa, wiec dźwięk: Trrrrryyytt! Psrtyyyk! stanie się włącznikiem „demona” w naszym piesku.

– Coś się dzieje, zapomnij, że zapanujesz nad psem.

Nie ma możliwości szybkiego zatrzymania psa. Niby przycisk stop działa, ale nie raz widziałam jak w takiej sytuacji niewielkich rozmiarów piesek, po w ciśnięciu „stop” wyrwał smycz z ręki właścicielki i poleciał dalej, tłukąc się za sobą rączką od Flexi niemal jak na kreskówce dla dzieci. Sama niejednokrotnie ledwo utrzymałam Donnera w takiej sytuacji, raz kiedy nie zdążyłam wcisnąć STOP, a smycz się rozwinęła do końca, drugi raz po wciśnięciu stopu. A ja nie miewam problemu z utrzymaniem Donnera. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez uchwyt. Kiedy dołożymy do masy psa, szybkość z jaką biegnie, niespodziewane napięcie tak długiej linki i bardzo niewygodną w trzymaniu, ciężką rączką – wypuszczenie Flexi z ręki nie jest wcale trudne, kiedy na dodatek nie trzymamy jej pewnie cała dłonią, tylko rozluźniamy chwyt, by wcisnąć STOP. Samo skoordynowanie naciskania STOPU w odpowiednim momencie i blokowaniu go, wraz z utrzymaniem uchwytu w ręce i powstrzymanie się od chęci złapania druga ręką za taśmę (która jest ostra), czy odruchowego „szarpnięcia” za smycz może być na początku obsługi Flexi trudne.

Hymmm… ktoś zaplątał się we Flexi…

Chcesz odwołać psa? Na zwykłej smyczy mówisz „stop” i szybciutko skracasz smycz, kiedy pies wraca do Ciebie, dając nagrodę. Ale masz czas wydać komendę, zatrzymać psa, bo dłużej niż 2,5m smyczy nie pobiegnie. Podobnie jest na lince. Pies ma ją zazwyczaj luźną, więc wydając komendę zatrzymania się, pies zanim napnie linkę na całej długości zdąży trzy razy pomyśleć mając namiastkę wolności. Na Flexi wciskasz STOP iii… pies zatrzymuje się w miejscu podwieszony na smyczy, która była cały czas napięta, a wciśniecie przycisku było szybsze niż komenda, która docelowo często nie pada. Jak pies wraca można odblokować smycz, ale psy bardzo szybko uczą się co znaczy dany pstryk, więc po odblokowaniu, by smycz się zwinęła, zdecydowana większość psów poleci dalej przed siebie. Natomiast jeśli nie odblokujesz Flexi, linka smutno opadnie na ziemię i martw się jak ją szybko zwinąć, trzymając w ręce to koromysło zwane rączką, kontrolując psa, by nie zmienił zdania i jednak wrócił i przy okazji by linka nie splątała się na tyle, żeby zwijając się nie zepsuła mechanizmu. Przy lince nie ma problemu, łapiesz ją na odpowiedniej długości i traktujesz jak zwykłą smycz, przy Flexi, teoretycznie robisz to samo, o ile sztywna taśma lub sznurek Cię nie skaleczy, ale trzymając w jednej ręce uchwyt, w drugiej sznurek nie ma już rąk na pochwałę dla psa, smaczek, zabawkę, pogłaskanie lub przytrzymanie za obrożę, a nie czarujmy się, mało który pies na słowo „noga”, dorówna w ułamku sekundy do nogi rezygnując ze wszystkiego i przejdzie z nami „trudny odcinek” na kontakcie wzrokowym. Znaczy są takie psy, ale wtedy nie potrzebują Flexi, a przynajmniej ich opiekunowie tego nie stosują, bo i po co, skoro ich pies jest grzeczny, posłuszny i śmiało może chodzić bez smyczy czy linki. Apropo śmiesznych historii i Flexi, zajrzyjcie do tego wpisu i poszukajcie akapit zaczynający się słowami: „Chcecie więcej historii?” –  o tym jak york na Flexi próbował zatrzymać samochód na drodze…

A jak wygląda rzeczywistość? Psy na Flexi biegają po całej szerokości chodnika od lewej do prawej. Nie da się z nimi minąć, nie da się ich wyprzedzić, nie da się iść za nimi, bo pies krąży wokół swojej pani w promieniu 5m przejawiając w zdecydowanej większości przypadków agresję smyczową, bo cały czas czy tego chce, czy nie pies ma napiętą smycz i się ciągnie, a opiekun i tak jest bezsilny więc udaje, że problemu nie widzi.

Moje ulubione historie z Flexi 😀

Jak to wygląda według mnie? Psa się nie opierniczy, bo niewolno, bo co ludzie pomyślą, nie ściągnie go do siebie, bo na Flexi się nie da poza tym to wszystko awersja i znęcanie się. Nie zejdzie też na bok, nie da smaczków, nie da zabawki, nie odwróci uwagi, bo to nagradzanie psa za złe zachowanie i pozytywny bełkot. A tak naprawdę w sumie nie da się nic zrobić i jak komuś przeszkadza, że pies zachowuje się jak oszołom to jego problem.

A często wystarczy tylko zmienić smycz i naprawdę da się psa ogarniać. Czy to awersyjnie, czy pozytywnie, ale żeby móc zrobić cokolwiek, jakkolwiek z psem, trzeba odzyskać minimum kontroli nad nim.

– Nieporęczna…

Tak, to największa wada Flexi. Rączka jest wielka, ciężka i nieporęczna. Nie da się schować rąk do kieszeni, nie da się zrobić zdjęcia, nie da się używać klikera i podawać smaczków. Mając w dłoni Flexi podczas spaceru masz jedną rękę mniej. W ogóle pomijam smycz automatyczną mocowaną do nadgarstka – mnie boli samo wyobrażenie sobie tego… Chcesz zrobić z psem „siad zostań” chociażby żeby zapozował do zdjęcia? No… to najpierw rozwiń smycz na odpowiednią długość, potem ją zablokuj i odejdź lub odłóż na ziemię, w innym wypadku odchodząc będziesz ciągnął psa na napiętej smyczy. Zostawanie level hard. Spoko – Donner zostanie, bo często ćwiczę z nim próbę przestawienia podczas „zostań”, ale jest to irytujące zarówno dla psa jak i opiekuna.

Pies się zaplątał i smycz zaczęła się krzywo zwijać? Uważaj, bo może być to jej koniec! Wcale nie tak trudno źle nawinąć taśmę lub tym bardziej sznurek, a jeszcze nie wiedziałam rozkręconej Flexi, która po samodzielnej naprawie dobrze by działała.

Idealna pozycja do witania się na Flexi.

Co do nieporęczności – jeśli dołożymy wszystkie bajery w stylu woreczków na psie odchody, latarek, amortyzatorów (amortyzator na flexi?! założenie ok, nawet je rozumiem, ale w praktyce to jest powyżej moich wyobrażeń, bo niesamowicie trudno jest prowadzić psa na zwykłej smyczy z amortyzatorem jeśli pies non stop nie idzie na luźnej smyczy) i kilku innych cudów, które możemy doczepić, nagle okaże się, że rozboli nas ręką już po kilku minutach spaceru.

Jeszcze przy samym Donnerze, byłam w stanie jakość ogarnąć Flexi, jednak przy dwóch psach i dwóch smyczach nie ma takiej opcji. O dwóch Flexi nawet nie myślę, bo wówczas nie pogardziłabym dodatkową parą rąk. Ale Flexi + zwykła smycz – też jest to niewykonalne. Oczywiście Flexi oferuje też „dwójnik” aby podpiąć do jednej smyczy dwa psy, ale tego moja psia świadomosć już nie ogarnęła i kazała mi się trzymać od tych nowości z daleka… dla bezpieczeństwa mojego, psiego i otoczenia.

Czy zatem Flexi ma jakieś zastosowanie?

 

Ważne, że pies czuje wolność.

Tak, u psów, które bezwzględnie się słuchają przynajmniej w kwestii komendy „stój” i „do mnie”, tylko po co wówczas Flexi, skoro taki pies bez problemu może chodzić luzem? U psów, które nie ciągnął na smyczy, które nie mają problemu z ciągnięciem, które umieją chodzić ładnie na luźnej smyczy i nie zdarza im się wyrwać do przodu, tylko ponowne pytanie – po co wtedy Flexi? Więc Flexi jest dla osób, które lubią nosić coś w ręce, nie marzną im dłonie i którzy nie robią na spacerze zdjęć, nie odbierają telefonów, czy nie grają w Pokemony. Dla osób, które nie ćwiczą na spacerze z psem (nie muszą podawać smaczków, bawić się zabawką, a pies najlepiej jak wlecze się krok za nimi nie wykazując żadnych emocji… Wówczas Flexi nie będzie taka zła. W innym wypadku ośmielę się stwierdzić, ze Flexi jest źródłem większości problemów spacerowych z psami. Wystarczy spojrzeć na pieski do towarzystwa chodzące na smyczy 90% z nich zachowuje się jak nienormalne. Ktoś powie kwestia wychowania, nie każdy wie jak pracować z psem, ludzie sobie nie radzą – to prawda. Ale te same pieski bez Fexi, biegając luzem  potrafią zachowywać się normalnie – społecznie, wystarczy zwykła luźna smycz, albo puszczenie go luzem – jednym słowem, wszystko się uspokaja, kiedy pies przestaje wisieć na Flexi, ostatecznie skoro nie radzą sobie z psem, nie wiedzą jak go okiełznać to dlaczego nie zastosują czegoś co zapewnia im przynajmniej poczucie „panowania” nad psem jak krótka smycz? Nawet kolczatka, której nie popieram, ale jeśli ma to zapewnić właścicielowi psa poczucie bezpieczeństwa, no to może nie ma wyjścia, skoro nie chce się z psem pracować, aby pozbyć się złych nawyków… Ale obecnie bardzo często pojawiają się coraz bardziej przerażające dla mnie głosy: Nie zapnę psa na smycz, bo nie chcę go ograniczać. Nie krzyknę, nie zablokuję go fizycznie, bo to awersja i nie chcę sprawiać mu cierpienia. Nie popracuję na zabawkę, czy smakołyk bo to rozpieszczanie psa i nagradzanie za złe zachowanie. Więc w ramach wyższego dobra pozwalamy mu na wszystko, żeby nie było mu smutno i udajemy, że nie widzimy co się dzieje. A pracować z psem nie ma po co, bo „on się i tak już nie wychowa”, a wymaganie czegokolwiek od psa to „męczenie go”, bo pies „woli się ciągnąć” niż iść noga, bo wygląda wtedy na nieszczęśliwego, a jak mówimy mu „siad” to jest smutny… Ja też wolałam chodzić po drzewach niż odrabiać lekcję i się uczyć, choć z perspektywy czasu wiem, że miałam czas i na naukę i na zabawę mimo że z punktu widzenia dziecka odbierałam to inaczej. To samo jest z naszymi psami – powinny mieć czas i na naukę i na zabawę, ale zabawa nie znaczy stracenie mózgu i ignorowanie wszelkich przyjętych zasad i norm, a to tym opiekunowie psów zapominają.

Czy zdarza mi się użyć Flexi i się nie zirytować?

Tak – rzadko bo rzadko, ale tak. Jak idę na spacer po mieście z psami o dziesiątej-jedenastej w nocy lub bardzo wcześnie rano. Kiedy miasto już śpi lub jeszcze śpi. Wtedy Elka biega sobie luzem po okolicznym nieużytku, a Donner bawi się z nią na Flexi. Ze względu na „zasranie” podblokowego skwerku nie decyduję się na używanie na nim linki, bo brzydziłabym się ją później zwinąć rękoma. Ale to jest jedyna sytuacja, kiedy mogę korzystać z tego „cudu” psiej techniki. Kiedy wiem, że żaden pies nie wypadnie na Donnera, nic go nie przestraszy, ani nie zdenerwuje powodując wyrwanie na oślep przed siebie, ostatecznie nawet jeśli pies odmówi powrotu do mnie, będę miała czas na spokojnie zwinąć Flexi bez paniki, że ktoś zaraz na nas napadnie „z chcącym się przywitać Pimpusiem”. Czyli Flexi tak – w miejskich warunkach jako namiastka kontrolowanej wolności, ale w bezpiecznym otoczeniu – zarówno bezpiecznym dla naszych psów, jak i dla innych, którzy nie koniecznie chcą mieć kontakt z naszym psem ekspansywnie zajmującym cały chodnik, oraz tylko i wyłącznie dla psów, które się słuchają i są odwoływalne. W każdym innym wypadku korzystanie z Flexi jest często nieświadomą głupotą i krzywdą jaką wyrządzamy naszym psom, bo niestety złe nawyki pozostają.

Zresztą miasto nie jest najlepszym i nigdy nie będzie dobrym miejscem na „wybieganie” się psa, niezależnie czy na smyczy, Flexi, lince, czy luzem, ale to już wątek na oddzielny wpis.

Ah, i żeby nie było, że uczepiłam się Flexi! Mówię o każdej smyczy automatycznej. Czy to Flexi, czy Ring Go, czy Kōsoku, a nawet Lishinu tym bardziej o marketówkach i smyczach automatycznych niewiadomoego pochodzenia, które ponad powyżej opisanymi wadami mają jeszcze jedną – nie są wytrzymałe, czego nie można odmówić oryginałom. A chyba kazdy ma dość wyobraźni by zrozumieć, co nam groi, kiedy smycz się zerwie, a szybko zwijajacy się mechanizm, z zawrotną prędkością wyceluje resztką karabińczyka w naszą twarz…

A Wy jakie macie doświadczenia ze smyczą automatyczną? Prowadzicie na niej swoje psy?
Jesteście zadowoleni? W jakich sytuacjach z niej korzystacie?

Ogółem: 2 654, dzisiaj: 6